Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Staronová pře: kdo dal Věcem veřejným ministerstvo vnitra

Česko

  7:14
PRAHA - ODS a TOP 09 se předhání v ostrých citátech, proč je potřeba bezodkladně sebrat ministerstvo vnitra Věcem veřejným.

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Petr Nečas i Miroslav Kalousek mluví o ohrožení demokracie prorůstáním bezpečnostní agentury ABL do státní správy. Obě strany ale mají společnou odpovědnost, že při sestavování vlády véčkařům vnitro daly a dovolily, aby ho formálně řídil Radek John a fakticky Vít Bárta. "Spojení detektivní firmy ABL a ministerstva vnitra je nepřijatelné. Úzké propojení ABL a VV je skutečností. Míra personálního propojení je velmi silná," prohlásil loni 29. června v České televizi Petr Nečas. Za pár týdnů kapituloval a vnitro VV po silném tlaku vydal.

Bárta se tehdy rozhodl, že se na vnitro dostane přes Kalouska. Premiér nebyl při sestavování vlády nijak nadšen, že musí finance Kalouskovi dát, byl s tím ale smířen. Proti místopředsedovi TOP 09 ale ostře vystupoval Bárta. VV v začátcích vyjednávání tvrdily, že vůbec nebudou ve vládě, kde bude sedět Kalousek, kterého měly na předvolebním seznamu politických dinosaurů. Pak postupně ustupovaly. Kalousek ve vládě být může, ale v žádném případě na financích.

Čtěte také

Později už tvrdí, že když tedy na financích být musí, je potřeba mu podstatně ořezat pravomoci a vyvést z jeho resortu správu podílů v polostátních firmách. Nakonec padla i tato podmínka a VV i díky odporu proti Kalouskovi nakonec získávají vnitro.

Z dlouhých týdnů sestavování vlády se najde řada veřejných výroků premiéra, který se brání vnitro vydat. Nenajdou se ale žádné podobné výroky od Kalouska ani předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Kalousek tak Johnovi tichou podporou na ministerstvo vnitra výrazně pomohl. Kdyby tehdy v tandemu s Nečasem tvrdil, že je to pro jeho stranu, jejíž základní hodnotou je "boj proti privatizaci veřejné moci", nepřijatelné, VV by měly podstatně těžší vyjednávací pozici.

Čtěte také

"Premiér mi nabídl funkci ministra financí, kterou jsem přijal. Kdo jsem já, abych svému premiérovi říkal, kdo má být ministrem vnitra? Já nejsem zodpovědný za to, že si vybral Radka Johna. Jistě věděl, proč to dělá," říká Kalousek. Právě jeho letní mlčení véčkařům k vnitru pomohlo. Kdyby se proti vydání vnitra nejmenší koaliční straně postavil stejně razantně jako Nečas, měli by véčkaři mnohem těžší vyjednávací pozici. Až do pátku, kdy MF DNES zveřejnila tři roky staré Bártovy plány na propojení politiky a byznysu, se s ním Kalousek dokázal dobře dohodnout. Naposledy třeba na novém šéfovi České pošty, kterou spravuje ministerstvo vnitra. Novým šéfem bude bývalý Kalouskův poradce Jiří Maceška.

Přehledná infografika

Johnovým náměstkem se krátce po nástupu stal Michal Moroz, Bártův známý z bezpečnostní branže. VV se k němu ale nikdy nehlásily. "Když se jednalo o náměstcích, upozornil na něj člen TOP 09," přiznal před časem John v rozhovoru pro LN. Odmítl říct, že mu Moroze dodal přímo Kalousek. "Koaliční jednání jsou tajná. Ale došlo tam k upozornění TOP 09, čili my jsme ho vnímali jako náměstka TOP 09, která potom řekla, že to její náměstek není. Tak jsem řekl: dobrá, tak je to můj náměstek." Podle kuloárových informací Kalouskovi Moroze neschválil Schwarzenberg. "Co já vím, jeho jméno bylo zmíněno bez projednávání v širším kolektivitu TOP 09, a proto pak k jeho nominaci nedošlo."