Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Starosta Žabovřesek podezřelý z korupce nebude za ODS kandidovat

Česko

  14:38
BRNO - Starosta Brna-Žabovřesek Aleš Kvapil (ODS), kterého ve čtvrtek zadržela policie kvůli podezření z korupce, za stranu nebude kandidovat do sněmovních voleb. Ze šestého místa jihomoravské kandidátky, které mu dávalo velkou šanci na zvolení, ho s největší pravděpodobností vyškrtne na konci února regionální sněm ODS.

Starosta Žabovřesk Aleš Kvapil foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podle jihomoravského předsedy strany Jiřího Kadrnky si Kvapil pravděpodobně řekl o úplatek.

Spolu s Kvapilem policisté podle serveru iDnes.cz zadrželi také dalšího člena brněnské ODS, bývalého dlouholetého tajemníka městské části Brno-střed Radovana Novotného. Server nejmenuje konkrétní zdroj této informace. Na případ je uvaleno informační embargo.

'Kvapil by měl opustit stranu'
Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by měl Kvapil opustit i stranu. "Očekávám, že během týdne, maximálně dvou, bude svým místním sdružením vyloučen z řad Občanské demokratické strany. Nulová tolerance, takové lidi mezi sebou nechceme," řekl dnes Nečas novinářům.

Starostu podle neoficiálních informací ve čtvrtek přímo z úřadu odvedla protikorupční policie. Policisté ani státní zastupitelství se k případu zatím nevyjádřili. Pracujeme na něm, ale v tuto chvíli nelze cokoli zveřejnit, řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Starostovo čtvrteční zadržení potvrdila tajemnice žabovřeského úřadu Jarmila Kučerová. Dodala však, že sama u akce nebyla. "Byla jsem v té době na pracovním jednání mimo radnici. Vše jsem se dozvídala od úředníků po návratu," uvedla. Kdy se starosta na radnici vrátí, neví. V kontaktu s ním nejsou ani občanští demokraté. Pravděpodobně je stále zadržen.

Policie ho zřejmě zadržela při přijímání úplatku
Podle stranických kolegů si starosta řekl o úplatek firmě, která chtěla stavět multifunkční centrum mezi centrem Platinium a bývalou porodnicí ve Veveří ulici. Stavět chtěla na soukromém pozemku a v souladu s územním plánem. "Nedovedu si představit, že by nějaká firma v takové situaci dávala úplatek," řekl dnes žabovřeský místostarosta Jiří Helán (ODS). Podle jiných občanských demokratů však přesto Kvapil úplatek chtěl, řekl si prý o něj několikrát a nevybíravým způsobem.

"Firma se proto spojila se státním zastupitelstvím v Olomouci," řekl zdroj obeznámený s případem. Podle něj policie nějaký čas Kvapilovo jednání sledovala. Domnívá se, že ho zadržela přímo při přijímání úplatku.

Brněnská ODS svolala schůzi
Kvůli případu si na dnešek naplánovali schůzku členové nejužšího vedení brněnské ODS. Oblastní rada Brno-město, která může vydávat stanoviska, zasedne v pondělí. Dokud nezískáme podrobnosti, nemůžeme se k věci vyjadřovat, uvedl dnes v prohlášení médiím předseda brněnské ODS Pavel Blažek.

Starosta Brna-Žabovřesek Aleš Kvapil

Kvapil měl kandidovat do Poslanecké sněmovny ze šestého místa kandidátky, jíž vede předseda ODS Mirek Topolánek. Podle Kadrnky se v listině budou ještě dělat změny. Úmysl vzdát se kandidatury už například oznámil bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který dá přednost kandidatuře do Senátu. Na volební listině do sněmovny byl na 11. místě.

Kvapil, kterému příští týden bude 60 let, je starostou v Žabovřeskách od roku 2002. Čtyři roky zasedá v městském zastupitelstvu.

Starostovo zadržení nepřekvapilo opozičního žabovřeského zastupitele Martina Benáčka (SZ). V tiskové zprávě uvedl, že Kvapilem vedená radnice uzavřela v roce 2006 pro městskou část nápadně nevýhodnou smlouvu na pronájem kluziště a starosta ji podepsal.

"Radnice za provoz kluziště platí každoročně částku kolem jednoho milionu, provozovatelem je přitom občanské sdružení IP Sport, kterému zůstávají veškeré výnosy ze vstupného a za pronájem skupinám," uvedl Benáček.

Desetiletá smlouva je navíc podle něj sepsaná nejasně a nezavazuje IP Sport podávat podrobné roční vyúčtování.

Spekulace o Kvapilově bezúhonnosti vyvolávala i zakázka na opravu Makovského náměstí z roku 2006, kterou žabovřeská radnice vypsala i uskutečnila narychlo a v nouzovém režimu. Podle Kvapila proto, aby údajně zchátralý nadchod přes silnici nikoho nezranil. Na investici však radnice neměla peníze. Deset ze 16,5 milionu korun jí později dalo město, zbytek peněz mu splácí. Prominout splátky brněnští zastupitelé opakovaně odmítli. "Takové kulišárny bychom neměli podporovat," řekl na jedné z posledních schůzí opoziční zastupitel Pavel Březa (KSČM).

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...