Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kapřík vytváří prostor pro sdílení zážitků

Starostové píší

  1:27
TŘEBOŇ (Jihočeský kraj) - V našem městě klesá počet obyvatel. Ačkoli v roce 2007 mělo v Třeboni trvalý pobyt 8 840 lidí, vloni to bylo pouze 8 391. Hlavní příčinou je záporné saldo migrace. Dá se říci, že jako na mnoha jiných místech, i třeboňská populace stárne i navzdory tomu, že právě od roku 2007 byl zaznamenán mírný nárůst porodnosti. V roce 2015 se v Třeboni a místních částech narodilo 78 dětí.

Rodinné centrum Kapřík působí v prostorách města, bylo vybaveno a je provozováno z městského rozpočtu. foto: Foto Radka Lacinová

Nové obyvatele a jejich rodiče tradičně zdravíme při vítání občánků. Pro každého máme připraven drobný dárek například v podobě plyšové hračky, maminky potěšíme květinou a rodiny dostávají na památku zdarma fotografie z této akce.

S novým přírůstkem je rodina na startu. Ať už se jedná o prvorozené miminko, či další sourozence. Je to období mimořádně krásné, ovšem zároveň mimořádně náročné. Z finančního hlediska jsme se rozhodli rodinám trochu ulehčit. V prosinci 2013 zastupitelstvo rozhodlo, že děti do tří let věku včetně, jsou osvobozeny od poplatku za odpad. Částka se mimo jiné v Třeboni řadu let nemění a i pro letošek zůstala ve výši 500 Kč na osobu a rok. Skutečné náklady na každého obyvatele přitom činí 864 Kč.
I v menších městech a obcích vznikaly a vznikají mateřská, nebo rodinná centra jako místo setkávání rodičů a dětí s dalšími. Vytvářejí prostor pro nejrůznější aktivity a hlavně pro sdílení zkušeností, zážitků, společného času. Často jde o iniciativu jedné, či více maminek, ze které postupně vyroste pravidelnost s určitým řádem. V Třeboni byla dlouhodobě poptávka po podobném zařízení. Poněkud netradičně se město rozhodlo vzít záležitost do vlastních rukou. Mimo jiné proto, že potřeba byla zdůrazněna na fóru Zdravého města Třeboň. To je každoroční platforma pro setkávání občanů, kde se určují priority, kterými by se mělo vedení města v dalším období zabývat. Rodinné centrum Kapřík od poloviny roku 2014 působí v prostorách města, bylo vybaveno a je provozováno z městského rozpočtu, z něhož je placena i koordinátorka centra.
Pomoci sladit rodinu a zaměstnání se snažíme přímo na městském úřadě. V roce 2012 jsme se zapojili do projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Audit rodina a zaměstnání. Výsledkem projektu bylo přijetí Strategie prorodinných opatření, z níž pro zaměstnance vyplývají výhody jako například měsíční vyrovnávací období v docházce, možnost přerušení práce v případě naléhavých rodinných událostí, placené prorodinné volno na ošetřování člena rodiny v rozsahu tří dnů za rok, rozdělování úkolů na pracovišti s ohledem na zajištění rodinného života zaměstnance a další.
Třeboň platí za lokalitu bezpečnou, kde se dobře daří sportovním aktivitám. Ve městě a jeho okolí společně mohou trávit volný čas v rámci relaxačních aktivit celé rodiny. Celkem třináct dětských hřišť na území města a místních částí je součástí městského majetku a taktéž v jeho správě. Herní prvky jsou také na Stezce zdraví vedoucí okolím, další volnočasové projekty zaměřené na rodiny se nyní připravují. Město má rovněž dopravní hřiště využívané školami a individuálně dětmi a rodinami. Pro „omlazení“ mohou obce nabízet nejrůznější možnosti. Vždy ale bude záležet na tom, zda je v místě dostatek pracovních příležitostí a jak nákladné je bydlení a celkové životní náklady mladých rodin.

Terezie Jenisová, starostka Třeboně, (KDU-ČSL)

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...