27. července 2016 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Starožitnosti v Česku trhaly
rekordy, v aukcích se jim daří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock
Nový aukční rekord pro starožitnosti, nebývale vysoké růsty cen a šest položek prodaných za více než milion korun přineslo první pololetí na tuzemském aukčním trhu se starožitnostmi. Ke koupi deseti nejdražších starožitností by případný zájemce potřeboval 13,7 milionu korun. K nejdražším patřily kategorie militarií, nábytku, skal a hodin. Nový rekord mezi starožitnostmi má turecká šavle prodaná za více než čtyři miliony. Uvádí to server Artplus, který se na trh s uměním a starožitnostmi specializuje.

V celé oblasti výtvarného umění bylo první pololetí co do prodeje nejúspěšnější v novodobé historii. Sběratelé utratili na trhu s uměním přibližně 570 milionů korun, čímž o 20 milionů korun překonali rekord jarní sezony roku 2013. Loni v pololetí činil celkový obrat 480 milionů korun.

Za celý loňský rok sběratelé utratili 926 milionů korun, což je druhý nejlepší výsledek po rekordním roce 2013. Obrat meziročně vzrostl o 8,5 procenta, v roce 2014 činil 854 milionů.

V první desítce nejdráže prodaných starožitností v pololetí nejčastěji figuruje aukční síň Arthouse Hejtmánek, která se žebříčku podílela hned šesti svými prodeji z úspěšné červnové aukce. Jí patří také nový cenový rekord pro starožitnost prodanou na českém trhu. Dosáhla na něj osmanská šavle ze 17. století vydražená za více než 4,2 milionu korun včetně aukční přirážky; s provizí jsou uváděny všechny zmiňované ceny.

Zbraň v pozlacené stříbrné montáži zdobená jadeitem a tyrkysy pochází patrně z bitvy u Vídně v roce 1683 a měla vyvolávací cenu téměř čtyřikrát nižší, včetně provize zhruba 1,1 milionu korun. Její prodej překonal deset let staré maximum komody podle návrhu Otto Prutschera prodané v roce 2006 u Dorothea za 2,04 milionu a i bohatě vyřezávaný nosorožčího roh, který byl před rokem a půl Galerií Arcimboldo vydražen za 3,35 milionu korun. Na českém trhu obecně dosahují čínské starožitnosti vyšších cen než díla evropského či blízkovýchodního původu.

Vysokých cen dosáhl v uplynulém pololetí také nábytek, který se výrazně projevil v první desítce nejdražších starožitností. Celá polovina z nich byla právě z této kategorie. Kubistická skříňka podle návrhu Josefa Chochola se na aukci Arthouse Hejtmánek vyšplhala z vyvolávací ceny 198.000 až na téměř 1,4 milionu korun. Obdobně skončil i další jedinečný kus, Plečnikovo křeslo navržené pro pracovnu Tomáše Garriqua Masaryka na Pražském hradě, které vystoupalo na 1,3 milionu korun.

  • 0Diskuse

REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz