Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Štastný příběh z Nepálu: zachráněný chlapec přežil v troskách pět dní

Svět

  10:31aktualizováno  12:34
KÁTHMÁNDÚ - Záchranáři v Nepálu ve čtvrtek vytáhli z trosek jedné z budov v metropoli Káthmándú přeživšího patnáctiletého chlapce. Po zemětřesení v sutinách přečkal pět dní, informovala agentura AP s odvoláním na místní policii. V jednom z odlehlých nepálských klášterů však uvízla česká turistka a počet obětí tragédie nadále stoupá.

Zachráněný chlapec přežil v troskách pět dní. foto: TwitterReprofoto

Na záchraně chlapce pracoval v noci na dnešek tým americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Vedoucí záchranného týmu Andrew Olvera uvedl, že hoch nebyl příliš hluboko pod ruinami domu, ale jeho tělo bylo zaklíněno mezi dvěma poschodími, která se zhroutila na sebe.

Nakonec bylo úsilí záchranářů úspěšné. Ačkoli obličej mladíka byl pokryt prachem a chlapec vypadal šokovaně, po vynesení ven jevil očividné známky života a mrkal, jak si jeho oči znovu přivykaly na sluneční světlo.

Dav sledující na ulici vyprošťovací práce propukl v jásot. Přeživšího převzali do péče lékaři, položili ho na nosítka a dali mu infuzi.

Boj za záchranu Češky

Česká turistka uvízla v Nepálu. Je v klášteru v nedostupné oblasti Lho. Pojišťovna Generali se pro svoji klientku nyní snaží zajistit helikoptéru.

Záchranářské práce po celé zemi však komplikuje nepříznivé počasí s hustými lijáky. Do nejhůře postižených, odlehlých oblastí poblíž epicentra zemětřesení se kvůli dešti nemohou dostat vrtulníky, uvedla agentura Reuters. 

Nepálci drží třídenní státní smutek. Káthmándú leží v troskách

Představitel nepálského ministerstva vnitra podle agentury Reuters sdělil, že oficiální bilance dosáhla ve čtvrtek ráno 5489 mrtvých. Dalších téměř 11 000 lidí utrpělo zranění a přes 80 lidí otřesy půdy zabily v sousední Indii a v čínské oblasti Tibetu. A záchranné týmy varují, že šance na nalezení dalších živých lidí v sutinách je mizivá.

Příroda je proti nám

„Další přeživší již asi nebudou objeveni,“ prohlásil šéf centra pro řešení přírodních katastrof při ministerstvu vnitra Rámešvár Dandal. „Ke všem problémům se nyní ještě přidal déšť. Zdá se, že příroda je proti nám,“ dodal.

Mnoho lidí spí od sobotní katastrofy pod širým nebem. OSN uvedla, že zničeno nebo poškozeno bylo po zemětřesení na 600 000 domů. Zasaženo bylo osm milionů lidí, přičemž nejméně dva miliony lidí budou v příštích třech měsících potřebovat pomoc ve formě stanů, vody, potravin a léků.

Stanové tábory, které se bezprostředně po zemětřesení rozrostly ve všech parcích a dalších otevřených prostorách v metropoli Káthmándú, podle agentury AP prořídly. Noční srážky přiměly řadu lidí vrátit se do svých domovů, i když v poničených budovách stále cítí následné otřesy.

„Život se pomalu vrací k normálu, ale pořád vnímáme následné otřesy. Necítíme se bezpečně,“ řekl AP sedmadvacetiletý bankovní úředník z hlavního města Prabhu Datta. Dnes ráno zaregistroval čtyři následné otřesy; při jednom z nich se rozdrnčela skleněná dvířka knihovny v jeho ložnici.

Datta přespal poslední dvě noci ve svém bytě, přestože viditelné praskliny ve zdech ho zneklidňují. Lidé se podle něj začínají vracet do práce; platí to i o bance, kde je zaměstnán. „Nemůžeme se ale soustředit. Bloumáme po kanceláři, jediným tématem rozhovorů je zemětřesení,“ řekl.

Ve středu se konečně záchranářům podařilo dodat letecky nejnutnější pomoc do vesnic severozápadně od Káthmándú v hornatém okrese Gurkha poblíž epicentra zemětřesení. O den později ovšem letecké operace brzdí déšť.

Dlouhé fronty lidí, kteří čekají na evakuaci z metropole Káthmandú
Evakuaci přeživších má na starost především armáda

Hrozba infekcí

Nepálská vláda si rovněž stěžuje, že nemá dostatek vrtulníků a požádala zahraniční země, aby jí poskytly další. Do záchranných operací je podle nepálského ministerstva vnitra zapojeno asi 20 helikoptér nepálské a indické armády či soukromých majitelů. Ve čtvrtek jsou v Nepálu očekávány vrtulníky z Číny, napsala agentura Reuters.

Zdravotníci upozornili, že v provizorních táborech zřízených pro lidi, kteří přišli při zemětřesení o své domovy, se šíří průjmová onemocnění. Na vině jsou podle nich špatné hygienické podmínky - nedostatek toalet a čisté vody. „Jsem přesvědčen, že v příštích několika dnech či týdnech propuknou epidemie,“ řekl Guna Rádž, který pracuje pro nevládní nepálskou organizaci specializující se na zajišťování hygienických zařízení.

Autoři: ,