Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stát chystá bolestné pro obce s uprchlíky. Osm korun za běžence do obecní kasy

Svět

  6:30
Obci Vyšní Lhoty na úpatí Beskyd by se mělo brzy začít vyplácet, že v jejím katastru je uprchlický tábor. U vesnice, která má něco málo přes 900 obyvatel, je aktuálně v detenčním zařízení ministerstva vnitra ubytováno 280 imigrantů a kapacita je bezmála dvojnásobná – konkrétně 452. A resort vnitra spravovaný Milanem Chovancem chce, aby za každého uprchlíka obec inkasovala jakési bolestné.

Zařízeni pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem hlídají jednotky policistů foto: ČTK

„Snažíme se, aby lidé v daných obci měli z nastalé situace nějaké benefity. Zvyšuje se v obcích zaměstnanost a připravujeme novelu zákona, aby obce za migranta dostávali příspěvek – jde zhruba o osm korun na hlavu za den,“ říká Chovanec (ČSSD) v rozhovoru pro LN.

Pro Vyšní Lhoty nejde přitom o žádné drobné. Jen při současné obsazenosti zařízení by „bolestné“ přesáhlo 800 tisíc korun za rok. To je bezmála desetina celkových rozpočtových příjmů obce, které jsou pro letošní rok vyčísleny na 9,7 milionu korun.

Na podobné vylepšení rozpočtu by si pak přišly i další obce, na jejichž území jsou detenční tábory. Ty jsou ovšem oproti Vyšním Lhotám přece jen bohatější. V Zastávce u Brna je nyní internováno 163 uprchlíků v táboře, který umí pojmout až 216 osob. Obec s více než 2,5 tisícem obyvatel hospodaří s příjmy přesahujícími 12 milionů. Současný počet uprchlíků by vylepšil hospodaření asi o půl milionu.

Největší tábor je pak v Bělé pod Bezdězem, kde bylo ke konci týdne ubytováno 543 imigrantů a ještě dalších 157 by se jich do tamního zařízení vešlo. Ta by si tak své více než 70milionové roční příjmy vylepšila o asi 1,5 milionu korun jen při současném obsazení tábora.

... a další dotace

Chovanec plánuje ale ještě další náplasti. „Ministerstvo vnitra půjde i cestou dotací v inkriminovaných obcích – podle rozhodnutí starosty například osvětlení, kamerové systémy a tak dále. Chceme, aby lidé viděli, že stát jim jistý diskomfort vynahradí a umí se revanšovat,“ uvádí ministr.

Strategii, co dělat s uprchlíky chystá i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Aby si ověřil, že mu bude fungovat, vypravil se o víkendu právě do Bělé pod Bezdězem. Kromě uzavření hranic či potápění prázdných lodí pašeráků, již přivážejí imigranty do Evropy, navrhuje, aby se zrychlilo azylové řízení pro ty, kteří chtějí v Česku zůstat. Těch je ovšem minimum. Česko berou uprchlíci většinou jen jako tranzitní zemi. I proto hodlá na unijním jednání ministrů vnitra a spravedlnosti Chovanec dál bojovat proti povinným kvótám. Odporují podle něj zdravému rozumu.

Rozhovor s ministrem Chovancem čtěte v LN nebo v digitální čtečce.