Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stát nemá pod kontrolou 100 tisíc tun jedů. Je to prý palivo

Česko

  12:14
OSTRAVA - Zhruba 110.000 tun jedovatých kalů vytěžených za poslední tři roky z ropných lagun v Ostravě, smíchaných s uhlím a vápnem, rozprodali obchodníci soukromým firmám v Česku a Polsku. Jde o zhruba polovinu odpadu, který z lagun pochází. Přiznal to státní podnik Diamo, jenž je za likvidaci toxického materiálu zodpovědný.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: ČTK

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. "Asi 110 tisíc tun kalů z lagun bylo přepracováno na palivové směsi a odvezeno. O uplatnění na spalovacích koncovkách nemáme informace, neboť palivo bylo předáváno obchodním firmám, které je dále distribuovaly," řekl ředitel ostravské divize Diama Josef Havelka.

PSALI JSME:

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je zřizovatelem Diama, prý nemá detailní informace o tom, kolik odpadu bylo skutečně ekologicky zlikvidováno.

Smícháním kalů s uhlím a vápnem mohlo vzniknout ještě o desítky tisíc tun větší množství směsi, které české úřady označují jako palivo, polský inspektorát životního prostředí ho však na základě vlastních laboratorních zkoušek hodnotí jako nebezpečný odpad. Asi 20.000 tun tohoto materiálu leží v areálu bývalých Hutí neželezných kovů na periferii Katovic.

"Jde o toxický odpad přivezený na území Polské republiky nelegálně. Máme důkazy, že se nebezpečný odpad z České republiky objevil také u jiných firem v Polsku. Pátráme proto po dalších lokalitách, kde by se ten materiál mohl nacházet. Zatím nevíme, kolik tady toho je a jak se s tím nakládá," řekla podle serveru v polské televizi hlavní inspektorka životního prostředí pro katovickou oblast Anna Wrzesniaková.

Nebezpečné palivo Geobal 3

Zakázku za 2,6 miliardy korun na vytěžení odpadu, vyčištění zdevastovaného území a bezpečnou likvidaci ropných kalů získalo od Diama sdružení firem Čistá Ostrava. Ropné odpady pro něj zpracovávala společnost Baltom.

Vyrobila z nich takzvanou směs Geobal 3, která podle vnitropodnikové normy obsahuje 70 až 80 procent alifatických a aromatických uhlovodíků a kyselinu sírovou, jež norma označuje za nebezpečné látky. Asi deset procent směsi tvoří uhelný prach. Geobal 3 je podle dokumentu určen ke spalování ve velkých energetických celcích a cementárnách.

Polské úřady nesouhlasí s certifikací výrobku jako paliva. Už na začátku projektu likvidace ropných lagun někteří odborníci a ekologičtí aktivisté varovali před tím, že jde o odpad, který vyžaduje přísná pravidla například pro dopravu, skladování a evidenci.

Manipulovat s nebezpečným odpadem mohou jen odborné firmy. Vláda Mirka Topolánka (ODS) ale v roce 2008 schválila usnesení, podle kterého se směsi z lagun za nebezpečný odpad nepovažují.

Druhou polovinu ropných zbytků, tedy dalších 110.000 tun materiálu, bude už Čistá Ostrava pálit v cementárně společnosti Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku. Odpad by tam měl shořet postupně během příštích pěti let.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...