Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Stát vytáhl proti domácím porodům. Riskuje žaloby

Česko

  7:00
PRAHA - Šestadvacetiletá Šárka porodila letos v květnu své druhé dítě, zdravého kluka. Rozhodla se ale, že ho nechce přivést na svět v porodnici. Když však v Libereckém kraji, kde žije, sháněla porodní asistentku, všechny ji odmítly. Přesto se rozhodla pro porod doma, bez asistence.
Těhotenství - ilustrační foto.

Těhotenství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Že by Šárka případné třetí dítě porodila s pomocí asistentky, ale doufat nemůže. Naopak, ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo razantně domácí porody omezit. Což může zároveň přinést vlnu soudních sporů.

"V případě Šárky jsme podali stížnost ve Štrasburku a k Ústavnímu soudu,“ řekla LN právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Liga lidských práv vychází z podobného případu, který se stal loni v Maďarsku. Nespokojená matka se obrátila na Evropský soud pro lidská práva, chtěla rodit doma, ale lékaři jí odmítli pomoct. Obávali se právních následků. Soud jí dal za pravdu a přiznal jí odškodné.

Anketa

Měly by mít ženy možnost vybrat si domácí porod?

Ano. Žijeme ve svobodném státě, do těchto věcí by neměl stát zasahovat. 642
Ano. Ale pokud dojde ke komplikacím, měla by matka nést finanční náklady lékařské pomoci. 299
Ne. Porod stále představuje riziko, stát nemůže podporovat hazardování se životy. 281
Nevím. 11

Šance, že by i české matky u soudů uspěly, by měla být od příštího roku větší. V novele zákona o zdravotních službách, kterou schválili poslanci a která míří do Senátu, se totiž nově stanovuje až milionová pokuta, pokud porodní asistentka poskytne zdravotní péči mimo nemocnici. „Stát brání porodním asistentkám, aby mohly svobodně vykonávat své povolání. Zasahuje i do soukromí žen, protože omezuje jejich svobodnou volbu,“ zdůrazňuje Candigliota. Podobě to vidí i porodní asistentka Zuzana Štromerová.

Odvezli ji do nemocnice, tak se soudila

* Devětadvacetiletá matka se letos dočkala u soudu omluvy a odškodného ve výši 100 tisíc za to, že ji loni v únoru s miminkem odvezli jihomoravští záchranáři do nemocnice. Žena s převozem nesouhlasila. Když zavolala záchranku, dítě se už v pořádku narodilo.

*O tom, že byla porušena osobní práva ženy i dítěte, rozhodl v srpnu brněnský krajský soud. Podle všech znaků nebylo dítě v ohrožení života, odůvodnil rozsudek soudce.

ČTĚTE O PŘÍPADU: Do porodnice nechtěla, dostane 100 tisíc

„Pokud tento zákon vejde v platnost, tak to sice bude negativní, na druhou stranu bude písemně vyjádřeno, že český stát nerespektuje právo žen na volbu místa porodu a typu péče, a to je v celosvětovém měřítku i v rámci EU nepřijatelné,“ tvrdí Štromerová.
Štromerová se snažila před několika lety otevřít v Praze tzv. porodní dům, který by měl status zdravotnického zařízení a kde by pracovaly pouze porodní asistentky.

Podle pravidel, která nastavilo ministerstvo zdravotnictví však není možné status získat. „Kompromisem by mohlo být, že by v nemocnicích vznikla oddělení vedená porodními asistentkami,“ navrhuje Štromerová s tím, že je to běžná praxe v zahraničí.

„Co by to mělo mít za smysl kromě toho, že by to stálo hodně peněz?“ ptá se předseda Gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Navíc už je podle Dvořáka dnes běžné, že matka může požádat, aby jí u porodu v nemocnici asistovala pouze porodní asistentka.

PSALI JSME:

Přednosta gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Příbrami Petr Chudáček dodává, že se podmínky v porodnicích výrazně zlepšily. „Hnutí porodních asistentek vedlo k tomu, že se snažíme vyjít vstříc přání rodiček, aby neměly důvod rodit doma,“ říká.

Podle zdravotnického experta ODS Borise Šťastného je řešením, aby matky nesly veškeré finanční náklady porodů doma. „Když by nastaly komplikace a dítě by mělo třeba trvale poškozený mozek,“ vysvětluje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!