Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Státní maturity v Rusku se zvrhly v masové opisování

Svět

  10:58
MOSKVA - Skandály opět provázejí skládání státních maturit v Rusku. Tentokráte se provalilo, že správné odpovědi na matematické úlohy si maturanti v Moskvě a Petrohradu mohli zakoupit od "podpůrné skupiny" přes mobilní telefony a sociální internetovou síť V kontaktu, kde příslušné stránky během zkoušek zaznamenaly rekordní počet návštěvníků - 165 000.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Zkoušky letos skládalo z až 14 předmětů skoro 800 000 středoškoláků. Známky rozhodují o přijetí či nepřijetí na vysoké školy, a tak zaznělo i volání, že by se výsledky měly zrušit, aby poctiví žáci nebyli znevýhodněni. Úřady sice hrozí soudními žalobami a tresty podvodníkům, na druhé straně však rozsah "opisování" bagatelizují jako zanedbatelný.

KRITIKA PROVÁZÍ I MATURITY V ČESKU:

O skandálu jako první promluvil petrohradský pedagog Dmitrij Guščin, vyznamenaný před čtyřmi lety titulem "Nejlepší učitel roku". "Zkopíroval jsem (z internetu) vypracované úlohy v pravé poledne, dvě hodiny po začátku zkoušek. Otázky byly správné, stejně tak odpovědi. Rozesílaly se na mobilní telefony studentů, kteří si tuto službu zaplatili," řekl novinářům.

Zákaz mobilů školáci ignorovali
Mobily jsou sice u zkoušek zakázané, ale o skutečné kontrole se leckde nedá mluvit. Žáci prý při vstupu do třídy odevzdají starý telefon, ale pronesou modernější přístroj s přístupem na internet. "Jestli se nic nestane a všichni budou dělat, že nic nevidí a neslyší, tak další konání zkoušek bude prostě nemorální. V této podobě zkoušky nepřinášejí užitek, ale škodu," prohlásil Guščin.

RUSKO Z JINÉHO ÚHLU:

Hlavní kurátor "podpůrné skupiny" Slava Borisov v otevřeném dopisu, otištěném v učitelských novinách, tvrdí, že záměrem prý bylo jen upozornit na korupci, protekci a chyby při skládání zkoušek, nad kterými úřady zavírají oči. Nemajetným maturantům, kteří si nákladnou přípravu na zkoušky nemohli dovolit, prý skupina pomáhala naprosto nezištně.

Podle úřadů však odpovědi na "útržkovité otázky" stály studenty 290 až 990 rublů (asi 175 až 600 Kč), a tak se na organizátory podvodu "už těší vězení".

Nápověda na telefonu
Nejde o jediný případ. Moskevská policie zatkla skupinu vysokoškoláků, kteří za peníze zasílali odpovědi na otázky, které během zkoušek maturanti na své mobily okopírovali a odeslali "nápovědě". Podobné podvody jsou hlášeny i z dalších končin. V Majkopu, v jedné z autonomních republik na úpatí severního Kavkazu, zase náměstkyně ministra školství rozdávala žákům testy z ruštiny i s vypracovanými odpověďmi; za zneužití pravomocí jí hrozí až čtyři roky vězení.

SKANDÁL ROK CO ROK

Podobné skandály provázejí státní maturity v Rusku každý rok. Kupříkladu loni policie vtrhla do "Domu pionýrů" v Morozovsku u Rostova na Donu, kde se sedmdesátka učitelů se slovníky, učebnicemi a příručkami potila nad testy žáků, jejichž rodiče za výpomoc zaplatili úplatek 40 000 rublů (asi 27 000 Kč podle tehdejšího kurzu).

Kantoři nejprve odmítali policii otevřít a žádali ji, aby nerušila "pedagogický seminář". Ale policisté vyrazili dveře a všechny přítomné zatkli. Stíhán je však pouze kurátor okresního školství, který podle prokuratury podvod zorganizoval a také si mínil ponechat lví díl úplatků.

V předchozí sezoně se podle médií v průměru za testy platilo 20 000 rublů (asi 13 700 Kč dle tehdejšího kurzu), letos se prý cena za složení zkoušky ze dvou předmětů vyšplhala ke 30 000 rublů (asi 18 000 Kč), ve velkoměstech pak na dvojnásobek.

Maturita vstupenkou na univerzitu
Maturity, všeobecně známé pod zkratkou JeGE coby jednotné státní zkoušky, představují pro statisíce středoškoláků nejen potvrzení o absolvování střední školy, ale i přijímací zkoušku na univerzity a vyšší odborné školy.

Zaváděly se postupně už od roku 2001, předloni poprvé byly povinné v celé zemi. Původně měly vymýtit korupci při přijetí na vysokou školu; bylo veřejným tajemstvím, že za přijetí na prestižní univerzitu se platily desetitisíce dolarů. Podle skeptiků se však úplatky jen přesunuly na středoškolskou úroveň.

Celkový objem úplatků v ruském školství policejní vyšetřovatelé odhadují na ekvivalent 120 miliard korun ročně.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...