Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ordinace je připraveno zavřít přes 60 procent praktických lékařů, říká organizátor protestu

Česko

  6:00
PRAHA - Praktičtí lékaři budou protestovat, 21. září uzavřou ordinace. Chtějí tak upozornit na dlouhodobé potíže související s péčí pro dospělé. Pacienti s akutními problémy se však podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů ČR Petra Šonky nemusí bát - budou ošetřeni. „Tuto službu zajistí kolegové, kteří podporují protestní akci, ale zůstanou v ordinacích,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Je jisté, že stávka proběhne? Může ji ještě zastavit čtvrteční jednání na ministerstvu?
Nejedná se o stávku, ale o výstražné přerušení provozu ordinací praktických lékařů, které má upozornit na kritickou situaci, ve které se praktičtí lékaři nacházejí. Na tyto problémy poukazujeme řadu let, bohužel s nedostatečnou odezvou na kompetentních místech. Protest je krajní formou, ke které jsme byli donuceni, aby se nám podařilo upozornit na hrozící krizi. Do poslední chvíle je prostor pro dohodu a věříme, že k ní ještě může dojít na čtvrtečním jednání s vedením ministerstva zdravotnictví.

Praktičtí lékaři uzavřou 21. září ordinace. Stávka milionářů, zkritizoval je ministr Němeček

Lidovky.cz: V případě, že ke stávce skutečně dojde, co se stane, když pacient přijde do ordinace a jeho lékař bude stávkovat? Kam se může obrátit?
Dozví se z plakátu na dveřích ordinace, že jeho lékař na protest uzavřel na jeden den ordinaci a kam se má obrátit v případě akutních zdravotních potíží. Tuto službu zajistí kolegové, kteří podporují protestní akci, ale zůstanou v ordinacích, aby zajistili péči o akutní pacienty.

Lidovky.cz: Kolik lékařů se chce do stávky zapojit?
Protesty podporuje drtivá většina praktických lékařů. Zavřít ordinace je připraveno více než 60 procent všeobecných praktických lékařů. Protestní akci organizuje Sdružení praktických lékařů ČR.

Lidovky.cz: Jaké jsou vlastně hlavní důvody plánované stávky?
Nedostatečné finanční ohodnocení práce praktických lékařů. Sazba kapitační platby (prospektivní platba, kterou obdrží poskytovatel zdravotní péče na úhradu nákladů - pozn. red.) se za posledních osm let nezměnila, zatímco všechny náklady na provoz ordinace rostou. Preskripční omezení u některých léků, nedostatek kompetencí praktických lékařů, hrozba nucených prací ambulantních lékařů v nemocnicích pod záminkou postgraduálního vzdělávání, obrovské množství administrativy.

Místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

Lidovky.cz: Jaké z toho plynou reálné problémy pro praktické lékařství?
Důvody, které jsem uvedl, povedou ke snížení atraktivity oboru v očích absolventů lékařských fakult. Obáváme se odlivu zájmu mladých kolegů o náš obor. Pokud nebude přicházet dostatečné množství mladých lékařů do oboru, který stárne a obtížně se potýká s generační výměnu, hrozí, že se primární péče do několika let rozpadne.

Lidovky.cz: S jakými konkrétními požadavky tedy přicházejí praktičtí lékaři a jejich organizace před jednáním na ministerstvu?
Navýšení sazeb kapitační platby o šest procent pro rok 2017. Zrušení nesmyslných preskripčních omezení na léky pro praktické lékaře. Rozšiřování kompetencí praktických lékařů a posílení jejich role ve zdravotním systému. Omezení administrativy a byrokracie. A dále opuštění snahy donutit ambulantní lékaře k nedobrovolné práci v nemocnicích.

Lidovky.cz: Jak se vypořádávate s argumentem, který se po oznámení plánované stávky objevil, tedy že si lékaři berou pacienty jako rukojmí? Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) navíc pronesl, že jde o stávku milionářů. Ordinace mají příjem 200 000 korun měsíčně, což je podle něj dostatečné.
Nebereme si pacienty jako rukojmí a naším cílem není poškodit pacienty. O akutní pacienty je postaráno, neakutní přijdou později a budou obslouženi. Nejsme odboráři a stávky nejsou naší pracovní metodou. Dáváme přednost konstruktivnímu jednání, ale našim argumentům nikdo nenaslouchá. Protest je poslední možný způsob, jak upozornit na problémy primární péče.

Lidovky.cz: Proč zrovna 21. září? Zaznívá kritika, že jde o předvolební boj. Úhradová vyhláška má být hotová až do konce října.
Cenová jednání probíhají od ledna 2016, samotná jednání na ministerstvu zdravotnictví o úhradové vyhlášce probíhají od června. Na těchto jednáních jsme se opakovaně dozvěděli, že se nepočítá s navýšením úhrad pro praktické lékaře. Vyhláška musí být hotova do konce října, pak už bude pozdě cokoliv prosazovat. Čas protestů je tedy dán termínem probíhající přípravy úhradové vyhlášky, nikoliv termínem krajských a senátních voleb, které s tím nesouvisejí.

Lidovky.cz: Co očekáváte od čtvrtečního jednání na ministerstvu?
Očekáváme, že vedení ministerstva vezme na vědomí naše problémy a začne se jimi zabývat. Některé problémy se dají řešit hned, jako například navýšení kapitační platby a zavedení některých nově připravených výkonů pro praktické lékaře do Seznamu zdravotních výkonů. Další otázky, jako je další rozšiřování kompetencí praktických lékařů, odstranění preskripčních omezení na léky a redukce administrativní zátěže, jsou řešitelné v delším horizontu. K tomu potřebujeme partnera, který by měl zájem s námi koncepčně rozvíjet primární péči a posilovat její roli v celém zdravotním systému.

Výběr velkých lékařských protestů od roku 2003

  • 19. června 2003 - Lékaři varovnou stávkou, vedenou Lékařským odborovým klubem (LOK), dali najevo nesouhlas s vládní reformou veřejných financí. Provoz ve většině ze 200 nemocnic byl normální. Lékaři protestovali jen symbolicky. Někteří se účastnili demonstrace v Praze na Staroměstském náměstí, kterou pořádala Asociace samostatných odborů.
  • 6. ledna 2004 - Uskutečnil se první velký výstražný protest privátních ambulantních lékařů, zubařů a lékárníků. Žádali vládu, aby při řešení finanční krize zdravotnictví přihlížela k potřebám ambulancí a lékáren, které existenčně ohrožovaly pozdní platby Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ambulance a lékárny na hodinu omezily provoz, ale protest byl symbolický. Zúčastnilo se jej asi 80 procent lékařů a lékárníků.
  • 6. října 2005 - Stávku praktických lékařů, kteří zavřeli většinu ordinací, vyvolalo zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven. Hlavní vinu ale přičítali lékaři "nevhodným zásahům" ministerstva. Před ministerstvem zdravotnictví demonstrovalo asi 1500 z celkem více než 6000 praktických lékařů. Protestovali i pediatři, zubaři, zdravotní sestry a lékárníci. O týden později byl tehdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) odvolána z funkce.
  • 26. ledna 2006 - Lékárníci uspořádali svou první demonstraci. Před ministerstvem zdravotnictví se jich sešlo na 1500. Nesouhlasili s kroky tehdejšího ministra Davida Ratha (ČSSD), snížením obchodní přirážky na léky o tři procenta a s pozdními platbami za léčiva od pojišťoven. Koncem ledna manifestačně zavřeli na tři hodiny lékárny.
  • 20. až 26. května 2006 - Týden zdravotnického neklidu vyhlásil krizový štáb lékařů, lékárníků a malých nemocnic. Péče se neomezila, akce namířené proti krokům ministra Ratha byly symbolické. Zdravotníci demonstrovali v Brně a v Ostravě. Akci zakončili 26. května nespokojení zdravotníci a pacienti v Praze demonstrací a průvodem od sídla MZ k úřadu vlády.
  • 14. února 2007 - Většina praktiků a pediatrů ve Zlínském kraji, na jižní Moravě, v Olomouckém kraji, na Vysočině a v okrese Plzeň-sever uzavřela své ordinace. Lékaři protestovali proti tomu, že jim VZP platí za léčení méně, než by chtěli.
  • 28. března 2007 - Praktičtí lékaři opět neordinovali. Ve Zlínském kraji zavřeli většinu ordinací, připojili se lékaři z Vysočiny, Jihomoravského, Olomouckého či Karlovarského kraje a další jednotlivci z celé republiky. Zapojilo se asi 70 procent dětských lékařů a asi 25 procent praktiků pro dospělé. Lékaři nesouhlasili s výší plateb od zdravotních pojišťoven.
  • 19. září 2007 - Většina praktických lékařů a pediatrů opět zavřela ordinace, v některých regionech to bylo i více než 90 procent ordinací. Protestovala tak proti navrhované výši úhrad za péči pro další rok.
  • 24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti reformám kabinetu Mirka Topolánka se podle pořádající Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zúčastnilo 985.000 lidí, práci jich na hodinu přerušilo 306.000. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Stávky se zúčastnili zaměstnanci všech fakultních nemocnic v ČR i některých dalších zdravotnických zařízení. Nemocnice často omezily provoz a fungovaly jako o víkendech, někde se zdravotníci k akci připojili jen symbolicky.
  • 18. května 2010 - Lékařské odbory odstartovaly kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme. Připravenost podat výpověď vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů, členů i nečlenů LOK-SČL. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16.000. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví.
  • 1. března 2013 - Lékaři protestovali proti hrozícímu poklesu příjmů ambulancí i nemocnic, kampaň zorganizovala v ambulancích lékařská komora, v nemocnicích lékařské odbory. Akce byla spíše symbolická, byly vyvěšeny letáčky, na některých místech se ale neordinovalo a část zařízení přešla na víkendový provoz.

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč