Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stížnost Hradu na ČT. Nemůžu uvěřit, že to psal hradní kancléř, diví se radní

Česko

  7:00
PRAHA - Hrad neuspěl ani se druhou stížností na Českou televizi. Podle Vratislava Mynáře totiž veřejnoprávní médium cenzuruje tiskové konference Jiřího Ovčáčka. Rada ČT už má ale připravenou odpověď. „Zdráhám se uvěřit tomu, že takové věty mohl napsat vedoucí Kanceláře prezidenta republiky,“ uvedl pro server Lidovky.cz radní Jiří Závozda.

Vratislav Mynář. foto: Richard CortésLidové noviny

Vratislav Mynář.

Vratislav Mynář si stěžoval na to, že Česká televize neodvysílala živě dvě tiskové konference hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. První stížnost, kterou adresoval Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, byla zamítnuta už na konci dubna. Mimo jiné proto, že je zcela v kompetenci vysílatele, co do programu zařadí (více čtěte ZDE).

A stejný postoj zaujal i radní ČT Jiří Závozda. Ten měl po debatě s dalšími členy rady za úkol vypracovat odpověď na kancléřovu druhou stížnost. „Je to naprostá ztráta soudnosti. Použil bych název Simmelova románu: I když se směju, musím plakat,“ zhodnotil na dotaz serveru Lidovky.cz požadavek Hradu, aby veřejnoprávní televize vysílala každou tiskovou konferenci Ovčáčka.

V samotné odpovědi přitom radní popřel vůbec podstatu Mynářovy stížnosti. „Neodmítli jsme informace prezidentova mluvčího do vysílání zařadit. Zařadili jsme je, jen ne živě,“ napsal Závozda.

Politický nátlak na Českou televizi

Zároveň připomenul, že Česká televize nemá nikde deklarovanou povinnost tiskové konference odvysílat. „Jak jistě víte, při editoriálním rozhodování se řídí platnými zákony, Kodexem ČT a žurnalistickými zásadami a principy. Česká televize je dokonce povinna takový politický nátlak a snahu o ovládnutí nezávislého vysílání důsledně odmítnout,“ stojí v dopise Hradu.

Cenzura

  • "Lze tedy konstatovat, že výrok prezidenta republiky, že Česká televize neplní dobře veřejnoprávní funkci, byl tímto postupem České televize paradoxně doložen, neboť pravidelné tiskové konference tiskového mluvčího prezidenta republiky jsou vyjádřením stanovisek nejvyššího ústavního činitele k aktuálním problémům a nemohou tedy podléhat cenzuře České televize," napsal do stížnosti Mynář. 

Závozda také přiznal, že nejvíce se ve stížnosti pozastavil nad větou, kdy Mynář hovoří přímo o cenzuře (viz box). „Zdráhám se uvěřit tomu, že takové věty mohl napsat vedoucí Kanceláře prezidenta republiky,“ zhodnotil.

Znění odpovědi bude Rada ČT schvalovat na svém zasedání v polovině června, podle Závozdy se jedná už jen o formalitu. „Mohu vycházet jen z předběžných reakcí členů, kteří se shodují, že Česká televize je svobodné médium a diktovat jí, co má vysílat, nemůže ani prezident,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Závozda.

Nárok na živé vystoupení

Rada České televize vycházela při formulaci svého stanoviska také z reakce, kterou na stížnost zaslala sama veřejnoprávní televize. „Žádnému politikovi ani ústavnímu činiteli, natož jejich mluvčím, nevzniká žádným způsobem nárok na živé vystoupení v České televizi, pokud nejde o zákonem přesně definované situace například v krizových případech ohrožení života a zdraví obyvatel,“ argumentoval František Lutonský, zástupce šéfredaktora zpravodajství. 

Česká televize neodvysílala konkrétně dvě tiskové konference Jiřího Ovčáčka, a to 10. a 31. března. Rozhodnutí hájila tím, že dala přednost jinému vysílání, protože v projevu mluvčího neměla zaznít žádná důležitá sdělení, nýbrž jen shrnutí dění uplynulých dnů.

Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

Ovčáček již dříve označil postup České televize za „dětinskou pomstu za názory prezidenta republiky“. „Je třeba veřejně vyslovit otázku, že pokud bude Česká televize cenzurovat názory nejvyššího ústavního činitele, jak bude potom postupovat v případě dalších ústavních činitelů, politiků a občanů,“ napsal tehdy mluvčí v tiskovém prohlášení (VÍCE čtěte ZDE).

Českou televizi kritizoval v minulosti také sám prezident Miloš Zeman. „Veřejnoprávní televize není objektivní, je jednostranná, je do značné míry ovlivňována TOP 09 a já to pokládám za neplnění veřejné služby a za neplnění příslušných zákonů, které se k veřejné službě vztahují,“ uvedla tehdy hlava státu (VÍCE čtěte ZDE).

PŘEČTĚTE SI STÍŽNOST HRADU NA ČT:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!