Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Strach a vztek. Jordánsko slibuje tvrdou odvetu za vraždu pilota

USA

  18:00
AMMÁN/PRAHA - Brutální vražda 26letého jordánského pilota Maáze Kasásby postavila šestimilionovou monarchii krále Abdalláha před nelehké rozhodnutí – jak teroristům z hnutí Islámský stát (IS) odpovědět. V názoru na účast v mezinárodní koalici proti Islámskému státu je ovšem Jordánsko rozpolcené. Někteří její odpůrci považují válku za věc USA a bojí se o své krajany.

Otec Maáze Kasásby (vpravo) přijímá kondolence na tryzně za svého zavražděného syna. foto: Reuters

Jordánské úřady i armáda hned po úterním zveřejnění videozáznamu, který zachycuje Kasásbovo upálení zaživa, slíbily IS odplatu.

Ve středu ji Jordánci začali naplňovat a popravili vězněnou iráckou teroristku Sadžídu Rišávíovou, jejíž propuštění džihádisté žádali, a také dalšího extremistu Zijáda Karbúlího, stoupence al-Káidy a blízkého spolupracovníka abú Músy Zarkávího (více čtěte ZDE). Irácká pobočka al-Káidy, kterou Američany zabitý Zarkáví vedl, se později transformovala právě v nynější Islámský stát.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě popravy dvou už dříve k smrti odsouzených extremistů se jordánské vládě nabízí i další řešení – přímá vojenská operace proti Islámskému státu. Jak připomíná v Dubaji sídlící analytik Theodore Karasik, roli může hrát i Kasásbova kmenová příslušnost. Mladý pilot totiž patřil k jednomu z nejdůležitějších kmenů na jihu země, který je vnímán jako jedna z opor království a je silně zastoupen v jordánských ozbrojených silách.

Manželka zavražděného Maáze Kasásby.

Kmenoví vůdci s IS marně vyjednávali o Kasásbově propuštění a nyní budou chtít pomstu. Tou může být vojenská operace na syrském území: „Jakákoliv jordánská vojenská operace bude dobře vyzbrojená a nelítostná. Nyní také lépe motivovaná než kdykoliv dříve,“ píše Karasik na webu televize al-Arabíja. Právě zatáhnout Jordánsko do války a rozšířit ji na jeho území je podle něj cílem IS.

Jiní analytici ale upozorňují na možná úskalí takovéto operace a myslí si, že Jordánci nemohou dělat o moc víc než nyní: „Je to politická otázka. Mají (Jordánci) poslat vojáky do Sýrie? Nemají ale dobré vztahy s Asadem. Nebo do Iráku? Nemůžete jen tak vysílat vojáky do jiných zemí, je potřeba to s jejich vládami koordinovat,“ řekl LN v telefonickém rozhovoru EfraimKarsh z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli.

Pilotův otec byl proti

Modlitba za Maáze Kasásbu.

Po vojenské akci, která by pomstila smrt jeho syna, volá i zdrcený Kasásbův otec. Právě na něm je ale vidět rozpolcenost jordánské společnosti vzhledem k boji proti IS. Když byl totiž jeho syn sestřelen nad severní Sýrií, Safí Kasásba prozradil, že s jeho účastí na bombardování nesouhlasil: „Byl jsem proti tomu. Anaši účast v koalici odsuzují všichni Jordánci. Naše armáda má bránit Jordánsko, neměla by se rozptylovat po světě, jako to dělají Američané,“ prohlásil tehdy.

A stejný názor má i po vraždě pilota nezanedbatelná část Jordánců. Krátce po oznámení Kasásbovy smrti se v Karaku, kde žil, shromáždil dav truchlících a zapálil jednu z vládních budov. „Koalice není naše věc, vedou ji Spojené státy,“ citovala al-Džazíra jednoho z demonstrantů. Ve středu pak účast v koalici odsoudil i jeden z Kasásbových příbuzných Sajíd Dalín, podle něhož „jordánská vláda posílá naše děti bojovat do války někoho jiného“.

Protesty proti barbarské vraždě jordánského rukojmího v Ammánu.

Další Jordánci si ale nyní naopak myslí, že je potřeba proti IS bojovat a porazit ho, protože islamisté kromě vražd ničí i image islámu. Podle jordánského analytika Hasana abú Haníji extremisté využívali krizi kolem zajatců k vytváření tlaku, aby se Jordánci stáhli z koalice. „Když už neuspějí, alespoň prohlubují už existující rozdělení veřejnosti v názoru na válku,“ tvrdí.

IS: Odměníme zabití Jordánců

Jeho slova potvrzuje i závěr drastického videa islamistů, na němž Islámský stát ukázal jména a osobní údaje dalších jordánských pilotů a slíbil vysokou odměnu za jejich zabití. V jordánské armádě má však někoho blízkého prakticky každý Jordánec, a i proto by mnozí obyvatelé království ukončení vojenské operace v Sýrii a Iráku uvítali.

PSALI JSME:

S tím však vláda nepočítá. Ve středu totiž její mluvčí Muhammad Mumaní oznámil, že Jordánsko zintenzivní své úsilí v boji proti extremismu, aby „oslabilo, ponížilo a případně zničilo Dáiš (Jordánci použili pro IS arabský akronym – pozn. red). O následujícím postupu se radili bezpečnostní představitelé státu a schůzce předsedal král Abdalláh, který v úterý zkrátil kvůli Kasásbově vraždě návštěvu Spojených států.

Jordánští vojáci před sídlem rodinného klanu, z něhož pocházel zavražděný Maáz...

Konkrétní rozhodnutí ale zatím z Ammánu nezaznělo: „Všechny státní vojenské a bezpečnostní agentury pracují na různých variantách. Odpověď Jordánska uslyší celý svět, na vojenské a bezpečnostní úrovni ale bude oznámena ve vhodný čas,“ citovala mluvčího agentura Reuters.

V nejbližší době je tak možné, že bude Ammán pouze pokračovat v popravách odsouzených džihádistů. Za včerejší popravu prvních dvou se už Abdalláh dočkal pochvaly od šéfa izraelské diplomacie Avigdora Liebermana: „Teror nemůže být poražen slovy a deklaracemi, ale spíše tvrdou akcí,“ řekl s tím, že další popravy budou zřejmě brzy následovat. Evropská unie vyjádřila Jordánsku soustrast, zároveň ale dala najevo, že s nejvyšším tresty smrti nesouhlasí ani v případě, že jde o usvědčené teroristy.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...