Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Strany přímou volbu prezidenta podporují

Česko

  14:25
PRAHA - Přímá volba prezidenta má mezi českými poslanci převážně podporu. Občané by hlavu státu měli vybírat podle sociálních demokratů, Strany zelených i lidovců. Premiér Mirek Topolánek (ODS) je k takové změně zdrženlivější. Podle něj současná varianta funguje velmi dobře. Silnější pravomoci naopak strany příliš nepodporují.

Politici debatovali o přímé volbě prezidenta. foto: Štěrba Martin ČTK

Topolánek řekl, že není přesvědčeným zastáncem ani jednoho způsobu volby hlavy státu. Pokud ovšem něco funguje, nejsou pádné důvody ke změně ani není jistota, že by jiná metoda byla lepší, je pro zachování současného modelu. "Neexistuje přímý vztah mezi způsobem volby prezidenta, jeho pravomocemi a kvalitou demokracie v zemi," prohlásil premiér.

Výběr hlavy státu v parlamentu podle něj také lépe zapadá do českého ústavního systému i letité tradice. Je podle něj dost nebezpečnou iluzí, že prezident volený lidem může plnit funkci jakéhosi "superkorektora" chyb politických stran, jak o tom mluvili někteří řečníci.

Zatímco ODS nemá na změnu ústavy v této věci jednotný názor, ČSSD bude podle svého předsedy Jiřího Paroubka prosazovat přímou volbu prezidenta, ne však posílení jeho pravomocí.  Paroubek argumentoval vnitrostranickou anketou na toto téma, v níž se 86 procent sociálních demokratů vyslovilo pro přímou volbu prezidenta a 90 procent proti rozšíření pravomocí hlavy státu. "Zhruba to koresponduje s názory veřejného mínění," poznamenal.

"Cílem zavedení přímé volby je přiblížit prezidenta občanům. Získal by takto silný druh legitimity a stal by se více nezávislým na stranických dohodách," uvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Přímo volený prezident by tak mohl být snadněji vnímán jako nadstranická hlava státu, podotkl. Zavedení přímé volby by se podle šéfa KDU-ČSL nemuselo nezbytně dotknout jeho pravomocí a nemuselo by znamenat rozsáhlou změnu ústavy, jak to na konferenci naznačoval Čunkův stranický a vládní kolega Cyril Svoboda.

Předseda Strany zelených Martin Bursík si myslí, že zavedení přímé volby prezidenta není nutné spojovat se změnou jeho pravomocí. Poukázal na příklad Slovenska, Rakouska nebo Polska, kde o nejvyšší ústavní funkci rozhodují občané, a přesto má v těchto zemích prezident podobné kompetence jako český.

Pro přímou volbu podle Bursíka hovoří několik argumentů - prezident by byl nezávislejší na dohodách politických stran a občané by se více angažovali ve správě věcí veřejných. Odmítl obavy, že lidé by si za prezidenta vybrali baviče či "pophvězdy". Pokud jsou občané kompetentní vybírat zákonodárce, mohou rozhodnout i o hlavě státu, soudí.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...