Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stráský chce kácet i v prvních zónách Šumavy

Česko

  17:22
PRAHA/VIMPERK - Nechat pokácet stromy i v prvních zónách Národního parku Šumava nad Lipenskou přehradou se chystá jeho nový šéf Jan Stráský. Podle něj je to jediná možnost, jak zabránit množení kůrovce.

Ředitel správy Národního parku Šumava Jan Stráský. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Upozornil na to server Aktuálně.cz. Vyplývá to ze zprávy, kterou připravil Stráský pro ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. "Rychlost a intenzita rozpadu lesních ekosystémů je natolik dominující, že ohrožuje přirozené funkce lesních ekosystémů jak v samotném národním parku, tak i v širší oblasti u sousedních vlastníků lesů," uvedl Stráský ve zprávě.

K tématu

Vzrostlé smrky by měly padnout v oblasti Hraničníku a Smrčiny nad Lipenskou přehradou, kde si dříve přál sjezdovku i prezident Václav Klaus. Motorové pily chce Stráský vpustit i do prvních, tedy nejvzácnějších, zón národního parku, další stromy se mají kácet také ve druhých zónách.

Kůrovec

"Těžilo by se asi v třetině prvních zón a v části druhých zón. Nejde o vytěžení prvních zón, ale o výběrovou těžbu," uvedl na začátku týdne Stráský, když předával svůj návrh ministru Chalupovi.

O osudu stromů v národním parku definitivně rozhodne až ministr životního prostředí Chalupa. "Chci rozhodnout co nejdříve," zdůraznil.

K tématu


Stráský zkritizoval minulé vedení parku. Podle něj nechalo kůrovce přemnožit, takže je Šumava v současné době v kalamitním stavu. "Tento iracionální přístup byl ve vztahu ke kritizující veřejnosti zaštítěn ideologií směřování k divočině," napsal Stráský v Návrhu opatření k utlumení kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava.

Jan Stráský chce kácet stromy kvůli kůrovci i v prvních zónách Národního parku Šumava.

Chráněný tetřev ztratí domov, varují aktivisté
Aktivisté z Hnutí Duha plánované kácení na Šumavě tvrdě odsoudili. Jaromír Bláha z organizace tvrdí, že tak radikální zásah do parku by vedl ke zničení unikátní šumavské přírody. "To jsou skutečné pralesovité porosty, tam se chodí dívat odborné exkurze," upozornil Bláha. Podle něj se navíc v oblasti Hraničníku a Smrčiny usadil chráněný tetřev, který by vykácením lesa ztratil domov.

Obce na Šumavě se bojí rozšíření kůrovce. Z liknavosti viní Martina Bursíka.

"Dřevo se má sklízet v oblasti Mlynářské a Rybárenské slati, v Jezerní i Mezilesní slati, Černohorském močálu, Tetřevské slati a mnoha dalších. Těžební stroje se ponoří také do rozsáhlých bažin v okolí Vysokých Lávek. Dřevorubce chce nový ředitel vpustit dokonce i do kaňonu řeky Křemelné. Zasahovat proti kůrovci plánuje i v Chalupské slati, kde téměř žádné smrky nejsou," upozorňuje Bláha.

Těžba na Šumavě

V lesích v majetku Správy Národním parku Šumava a CHKO bylo od počátku roku vytěženo 4520 metrů kubických kůrovcového dříví. Lesníci aktuálně evidují dalších 1200 metrů kubických. V územích ponechaných samovolnému vývoji je od srpna 2008 do března 2010 evidováno 298.300 metrů kubických dřeva.

Správa parku zasahovala dosud proti lýkožroutovi na 70 procentech území, které tvoří nárazníkové pásmo vůči ostatním lesům mimo území parku.

V roce 2010 bylo vytěženo rekordní množství kůrovcem napadeného dříví, a to 347.000 metrů krychlových. Podle entomologů gradace kůrovce loni vrcholila a počet napadených stromů by mohl letos začít klesat. Kalamita podle odborníků končí v jihočeské části Šumavy, ale graduje v západočeské, v okolí Prášil a Srní. Tyto oblasti zůstávají rizikovými i pro letošní rok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!