Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Střední Evropa hlásí sedm obětí záplav, pět lidí zemřelo v Polsku

Svět

  10:02aktualizováno  18:00
BRATISLAVA/BUDAPEŠŤ/VARŠAVA - Záplavy vyvolané vydatnými lijáky dnes dál sužují čtyři středoevropské země a vyžádaly si již nejméně sedm obětí. Nejhorší situace je v jižním Polsku, kde velká voda zaplavuje další obce a připsala si na vrub už pět mrtvých. Také v Maďarsku se povodně šíří a evakuováno bylo již přes 2300 lidí. V Česku byly mimo jiné zaplaveny Troubky na Přerovsku, symbol povodní z roku 1997, zato na Slovensku se situace v některých regionech již stabilizovala.

Záplavy v Maďarsku foto: ČTK

V Polsku dosáhl vrchol povodňové vlny na řece Visle starodávný Krakov. Hladina vody zde překročila značku devíti metrů a je již výše než při záplavách v roce 1997, informovala televize TVN24. Níže položené čtvrtě jsou zaplavovány, tramvajové a autobusové linky v nich zastaveny. Ohrožen je významný most v centru města, musel být uzavřen.

Vážná je také situace ve městě Racibórz, na Odře dorazila povodňová vlna do města Opole. Na jihu země bylo evakuováno přes 2200 osob, zaplaveno bylo 2660 domů. Předpovědi nedávají naděje na brzké zlepšení, pršet má ještě několik dní.

Počet obětí povodní v Polsku se dnes zvýšil o další dvě na celkových pět. V Zakopaném pod Tatrami bylo v potoce nalezeno tělo 85leté ženy, ve Slezsku zemřel při záchranné akci hasič. Další dva lidé jsou nezvěstní. Premiér Donald Tusk dnes na obhlídce situace v zasažené oblasti navštívil od světa odříznuté město Bielsko-Biala při hranicích s Českem. Potvrdil nutnost výstavby dalších zadržovacích nádrží v regionu, aby bylo možné v budoucnu snižovat rozsah záplav z dlouhodobých dešťů. Vyslovil se pro těsnou spolupráci s Českem a Slovenskem v tomto směru.

Kvůli povodňové hrozbě je s českými úřady v kontaktu polský ministr vnitra Jerzy Miller. Ten přirovnal letošní povodně k ničivým záplavám v roce 1997. Deště jsou dokonce vydatnější než před 13 lety, dodal Miller.

Na Slovensku hladina řek na horních tocích klesla, deště již nejsou tolik vydatné. Řada přehrad na východním Slovensku je plná z více než devadesáti procent. Největší zaplnění hlásí vodní nádrž Dobšiná, která je plná z 99 procent. Domaša je naplněna z 92 procent, z víc než 90 procent jsou plné i přehrady Ružín a Bukovec. Řeka Ondava protrhla v noci na dnešek u Trebišova hráz. Na místo dorazil ministr vnitra Robert Kaliňák, podle něj však město zatím není vodou z přehrady ohroženo.

Původně ohlášená první oběť povodní na Slovensku byla vzápětí zpochybněna. Hasiči již v neděli vytáhli z potoka v Nitrianských Sučanech tělo 62letého muže, policie ale pochybuje, že šlo o oběť záplav. Stejného názoru jsou i hasiči.

Výrazné zlepšení oznámil sever východního Slovenska, kde byl v okresech Humenné a Medzilaborce odvolán třetí stupeň povodňové aktivity. Situace se stabilizuje také na západě země. Ještě mírně stoupla řeka Myjava, hladiny dalších řek se ale ustálily.

V Maďarsku se na zvládnutí povodní v posledních 24 hodinách podílelo asi 1800 lidí, z ohrožených míst bylo evakuováno na 1500 lidí. Na stavbu hrází záchranáři vynaložili přes 242.000 pytlů s pískem. Silná povodňová vlna zvedla hladinu přehrady na řece Bodva u východomaďarského Edelény. Voda se tak přiblížila centru města. V celé zemi je uzavřeno přes 50 silnic včetně části dálnice M3. Nejkritičtější situace je podle MTI na řekách Slaná a Hornád na severovýchodě země. První oběť povodní v Maďarsku byla stejně jako v Česku hlášena v pondělí.

V Rakousku úřady sledují stav hladiny na řece Moravě. V rámci dohody mezi Jihomoravským krajem a zemí Dolní Rakousy byl poprvé aktivizován systém včasného varování, hejtmani obou regionů Michal Hašek a Erwin Pröll jsou v kontaktu, napsala agentura APA. Rakouská strana nabídla Moravě pomoc, zatím však nebyla zapotřebí. "Můžeme vyrazit k zásahu během čtyř hodin," řekl mluvčí zemského velitelství hasičů Franz Resperger. Na pátek do Tullnu plánovaná dvoudenní konference dobrovolných hasičů z jižní Moravy a Dolních Rakous byla s ohledem na situaci odložena na podzim.

Přívalové deště a povodně postihly také Bulharsko. Voda v lyžařském středisku u města Bansko na jihozápadě země způsobila škody za dva miliony leva (26 milionů korun).

Autor: