Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Studená okurková polévka

Jídlo

  15:28
Nelekejte se, prosím. Studená okurková polévka, kterou vám dneska nabízím, jen nezvykle zní a vypadá. Ale zaručuji vám, že je skvělá.

Okurková polévka foto: ApetitReprofoto

Hlavně teď, kdy bývá horko a klasická knedlíčková polévka k nedělnímu obědu může člověka pěkně znavit. Přiznám se, že když jde o studené polévky, mám raději ty ovocné. A trvalo mi dost dlouho, než jsem se odvážila jíst z hlubokého talíře studené a slané, ale teď už si libuji.

Jen dávám pozor, aby nebyla příliš ledová, protože mým zubům se nelíbí přechod od studeného k horkému druhému chodu. Vím taky, že okurka musí být opravdu čerstvá, a mátu si trhám z květináče. Nespoléhám totiž na obchody a pár bylinek si pořád pěstuji doma za oknem. Roste mi tam pažitka, hladká petrželka, bazalka a hlavně do tohoto receptu potřebná máta.

DOBA PŘÍPRAVY:
10 minut + 2 hodiny na chlazení
PRO 4 OSOBY

POTŘEBUJETE:
4 středně velké salátové okurky, oloupané a nahrubo nakrájené + několik plátků na ozdobu
350 ml zakysané smetany
kůru z půlky omytého citronu
šťávu z jednoho a půl citronu
1 lžíci nadrcených listů máty + pár lístků na ozdobu
4 lžíce přírodního krupicového
cukru
sůl a pepř na dochuceníApetit- nejnovější!

1. MIXUJTE A SMÍCHEJTE

Okurky s mátou rozmixujte. Pak přimíchejte zakysanou smetanu, přidejte citronovou šťávu i kůru a cukr. Promíchejte, ochutnejte a po libosti dochuťte solí a pepřem.
2. DEJTE DO CHLADU
Takto připravenou polévku uložte na dvě hodiny do chladničky. Podávejte
studené, zdobené mátou a plátky okurek. 

Několik podob máty

Zelená rostlinka s léčivými účinky má bohatou historii a dá se používat nejen jako koření, ale také jako základ osvěžujícího koktejlu.

Máta dostala své jméno podle krásné nymfy Menthé a jejím domovským kontinentem je východní Asie. V Egyptě znali mátu již v roce 1600 př. n. l., jak dokládají nálezy z karnackých hrobek. O mátě najdeme zmínku i v Novém zákoně.

Do Evropy se ale rozšířila až v 17. století a stala se symbolem ohnivé lásky.
Koktejl mojito si připravíte i doma Druhů máty je velmi mnoho a všechny vznikly křížením máty peprné a máty vodní. Léčivé vlastnosti máty jsou neoddiskutovatelné: podporuje trávení, osvěžuje a má silné stimulační účinky. Je vynikající sama o sobě, jako čaji jako přísada do sladkostí, polévek, omáček, nádivek, salátů a samozřejmě do nápojů.

A to ani netušíte, jak snadné je připravit si doma dnes tak populární mojito! Ve skleničce rozmačkáte 10 lístků máty s cukrem, nejlepší je hnědý třtinový. Přidáte 4 cl světlého rumu, 2 cl limetkové šťávy a zasypete po okraj ledem. Doplníte sodou.

Mátu doporučujeme využít také k masu. Například Angličané používajíoblíbenou mátovou omáčku především k pečenému skopovému a jehněčímu, tedy tam, kde
my bychom dali přednost špenátu. A nemáte-li mátu na vlastní zahrádce nebo alespoň nasekanou v mrazáku, můžete si ji jednoduše koupit. Ve skle balená mátová omáčka (200 g) stojí 25 korun a vyrábí se speciálně pro řetězec
TESCO. Anglickou mátovou omáčku (150 g) seženete také za 59 korun v Marks &  Spencer.  Kristina Vacková

 

Autoři: