Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svobodu si nenecháme vzít, křičeli studenti před vládou

Česko

  9:25aktualizováno  15:22
PRAHA - Byl to největší protest studentů od roku 1989. A nechybělo cinkání klíčů, ani skandování "svobodu si nenecháme vzít". Přes sedm tisíc protestujících spílalo vládě kvůli reformním zákonům. Chtějí, aby je ministr školství přepracoval.

Pochod studentů proti vysokoškolské reformě. foto: ČTK

Kolem 10 hodiny se studenti sešli před Rudolfinem na Palachově náměstí. Na pódiu vystoupil například Stanislav Štěch, prorektor Karlovy univerzity, který kritizoval připravovanou reformu vysokého školství. "Požadujeme zrušení reformy, ne jen kosmetické úpravy." Na náměstí bylo možné podepsat petici proti zavedení školného.

Vláda bude jednat s rektory a studenty

Vláda bude o změnách vysokého školství jednat s rektory i zástupci studentů, řekl Nečas. Je podle něj normální, že studenti vyjadřují názor.

Krátce před jedenáctou hodinou se studenti vydali na pochod kolem Právnické fakulty směrem k úřadu vlády. Hlasitě provolávali hesla "nenecháme si vzít svobodu" a "Dobeše do koše". Čím více se dav studentů blížil ke Strakově akademii, tím více sílil křik a pískot.

U sídla vlády studenti cinkali klíči a řvali, že obklíčí vládu. V tu chvíli čítal dav podle odhadů kolem sedmi tisíc hlav. Okna a vrata Strakovy akademie ale zůstala zavřená. "Pokud vláda reformu nestáhne, přijdeme znovu!" Studenti protestní akci zakončili zpěvem studentské hymny Gaudeamus igitur a začali se pomalu rozcházet.

Studenti cinkali klíči. "Nenecháme si vzít svobodu,"křičeli.

"Hudební věda nechce zpívat na Dobešovou."

Pražského protestu se zúčastnili i studenti z Brna, Ostravy, Zlína nebo Liberce. Celkem se do protestního týdne zapojily školy z 12 univerzitních měst. Protest organizují studenti jednotlivých vysokých škol spolu se Studentskou komorou Rady vysokých škol a Iniciativou za svobodné vysoké školy.

ČTĚTE TAKÉ:

Průvody se konaly také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Vrcholí tím takzvaný týden neklidu, do něhož se zapojila většina univerzitních měst.

Ve 12 univerzitních městech se už v úterý večer konala Noc univerzit, školy zůstaly otevřené až do pozdních hodin, pro návštěvníky pořádaly přednášky, diskuze, koncerty či promítání filmů. Uskutečnily se také demonstrace, ta největší byla v Brně, kde se protestního pochodu zúčastnilo až 6000 lidí.

Reformy se připravují osm let. Ministerstvo chce změnami v akreditacích, uznávání titulů a financování škol zvýšit kvalitu univerzit. Změny by měl kabinet dostat na stůl v řádu týdnů, změny podpořil i premiér Petr Nečas (ODS).

Kritikům se ale nelíbí omezování akademických svobod nebo plánované zavedení školného. Školné ministerstvo po protestech zvažuje nahradit vyššími poplatky za prodloužení studia či studium na další škole, nově plánuje i zápisné za každý semestr.

Posílejte nám fotografie a postřehy

Účastníte se demonstrací? Dejte o sobě vědět. Posílejte nám své fotografie, nápady, svědectví o případných konfliktech a krátké glosy. Posílejte je na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz.

Autoři: ,