Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Su Ťij je na svobodě. Propusťte další vězně, žádá Schwarzenberg

Svět

  12:02aktualizováno  17:52
RANGÚN - Známá barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla v sobotu po sedmi a půl letech strávených v domácí internaci propuštěna na svobodu. Vzápětí pozdravila své příznivce, kterých se u jejího domu sešlo několik tisíc.

Fotografie Do Aun Schan Su Ťij z roku 2007 foto: ČTK

Světoví státníci propuštění Su Ťij na svobodu uvítali a vyzvali barmskou juntu, aby osvobodila všechny politické vězně.

"Lidé musí pracovat v jednotě. Jedině tak můžeme dosáhnout našeho cíle," řekla Su Ťij shromážděnému davu, který oslavoval její propuštění. Poté se s představiteli opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) vrátila zpět do svého sídla k rozhovoru.

Mezi čekajícími, z nichž mnozí měli transparenty nebo trička s nápisy přející pětašedesátileté Su Ťij dlouhý život, byli podle agentury DPA také zahraniční diplomaté. Propuštění symbolu barmské demokratické opozice očekávali její příznivci již v pátek, ale teprve dnes trest domácího vězení vypršel.

Čtěte také

Barmské úřady krátce před jejím propuštěním odstranily před jejím domem zátarasy a stáhly policejní hlídky, což bylo podle AP téměř jistým důkazem toho, že byla bojovnice za demokracii propuštěna.

Státní televize oznámila, že Su Ťij navštívil velitel policie generál Kchin Yee a přečetl jí oficiální rozkaz o jejím propuštění. Generál řekl, že je rád, že ji vidí zdravou, a že úřady jsou připraveny poskytnout jí všechnu pomoc, kterou bude potřebovat.

INFOGRAFIKA: Barmská disidentka Su Ťij
INFOGRAFIKA: Klikněte pro zvětšení

Státní televize oznámila, že Su Ťij navštívil velitel policie generál Kchin Yee a přečetl jí oficiální rozkaz o jejím propuštění. Generál řekl, že je rád, že ji vidí zdravou, a že úřady jsou připraveny poskytnout jí všechnu pomoc, kterou bude potřebovat.

Řekl rovněž, že úřady chtějí zachovat vládu práva, mír, stabilitu a klid, na což Su Ťij podle televize odpověděla, že "to cítí stejně".

Nejmenovaný barmský představitel agentuře AFP řekl, že Su Ťij byla propuštěna bezpodmínečně, a tudíž je úplně volná. Su Ťij byla propuštěna necelý týden po volbách, které režim uspořádal a které jeho kritici označili za frašku.

Agentura Reuters napsala, že její propuštění může juntě dodat určité mezinárodní legitimity a mohlo by vést k přezkoumání sankcí, které proti juntě přijaly západní země. Experti, které agentura cituje, ale řekli, že junta bude pravděpodobně musit propustit víc politických vězňů, aby zrušení sankcí dosáhla.

Právě požadavky propuštění všech politických vězňů se objevily prakticky ve všech reakcích na disidentčino propuštění. Počet těchto vězňů se odhaduje na 2000 až 2200.

Nereaguje pouze Čína

Propuštění Su Ťij mezi prvními uvítali britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a také české ministerstvo zahraničí.

Sarkozy současně varoval juntu před jakýmikoli dalšími omezeními svobody pohybu a vyjadřování Su Ťij. Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch označila její propuštění za "cynickou hru" junty, která tak podle ní chce odvrátit pozornost mezinárodní veřejnosti od zmanipulovaných voleb.

Na propuštění Su Ťij oficiálně nereagovala Čína, která je významným spojencem barmského režimu. Oficiální agentura Nová Čína o něm ale informovala a Su Ťij označila za "významnou politickou postavu".

Česko vyzývá k propuštění dalších vězňů

Česká republika vyzvala barmskou vládu, aby po disidentce Do Aun Schan Su Ťij propustila i ostatní politické vězně a respektovala jejich práva.

Česko také vyzvalo barmské úřady, aby respektovaly svobody sdružování a shromažďování a umožnily činnost politickým stranám, které se minulý týden nezúčastnily parlamentních voleb.

"Aun Schan Su Ťij ví, že v České republice má věrné přátele, kteří ji podporovali. Přejeme jí mnoho štěstí a doufáme, že ji budeme moci jednou navštívit. Máme z její svobody upřímnou radost," komentoval její propuštění ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Jeho úřad současně apeluje na barmské úřady, aby bylo bezpodmínečné a aby byla respektována její práva bez jakéhokoli omezení - tedy i svoboda pohybu a právo na svobodnou volbu zapojit se do politického života v Barmě.

"Propuštění Aun Schan Su Ťij samo o sobě nelze považovat za projev demokratizačních snah vládnoucích vojenských kruhů, v Barmě je nyní okolo 2100 politických vězňů. Vyzýváme proto barmskou vládu, aby i jim umožnila znovu nabýt svobody a plně respektovala jejich práva," píše se v tiskové zprávě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!