Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Voda jako válečná zbraň. Džihádisté ohrozili životy milionů Syřanů

Blízký východ

  17:00
DAMAŠEK/PRAHA - Klíčové přehrady na horním toku Eufratu vysychají vinou špatné správy radikálů z Islámského státu. Životadárný zdroj se v syrském konfliktu proměnil na válečnou zbraň, která ohrožuje životy milionů lidí.

Bez vody. Syrský farmář ukazuje na vysychající nádrž, na které je životně závislý. Oblast postihla sucha už sestým rokem po sobě. foto: Reuters

Je to nejhorší sucho, jaké obyvatelé regionu Rakka na severovýchodě Sýrie pamatují. Horší než spalující slunce jsou ale samozvaní správci, kteří si z města stejnojmenné provincie udělali zhruba před rokem základnu.

Extremisté z Islámského státu v Iráku a Levantě - nedávno (už po několikáté) přejmenovaného na Islámský stát (IS) - zřejmě nechtěně vynalezli další způsob, jak ohrožovat životy tamních obyvatel. V době, kdy Rakka zažívá v řadě už šesté extrémně suché léto, vyčerpali hlavní zásobárnu pitné vody.

Zpočátku sbírali body

Nejprve sice sbírali body tím, že dostáli slibu obnovit dodávky elektřiny. „Než přišli, byli jsme bez proudu i celé měsíce. IS dobře věděli, že elektřina jim získá přízeň lidí,“ citovala stanice al-Džazíra obyvatele provincie, jenž nechtěl zveřejnit své jméno. Podle webu katarské televize si obyvatelé Rakky na začátku května dokonce užívali nebývalého luxusu v podobě 16 hodin elektřiny denně. Na severu země, zmítané vleklou občanskou válkou, to je skutečně štědrá dodávka.

PSALI JSME:

Během několika týdnů však bylo všechno jinak. V přehradě al-Tabqa, zdroji elektrického proudu, kvůli přílišnému využití klesla voda. A co je horší, v důsledku toho rapidně klesla hladina i na jezeře Asad, hlavním rezervoáru pitné vody pro pět milionů lidí.

Výsledkem je nyní to, že lidé v Rakce nemají ani vodu, ani elektřinu. Islamističtí správci se teď pochopitelně snaží svalit vinu na někoho jiného a obětního beránka našli v sousedním Turecku. Stoupenci chalífy Abú Bakra Bagdádího zběhlí na sociálních sítích na Twitteru spustili kampaň, v níž Ankaru obviňují z drastického poklesu vody v Eufratu. Turci prý do Sýrie nepouštějí dost vody.

Zda Turecko skutečně dodržuje minimální limity stanovené v dohodě mezi oběma zeměmi z konce osmdesátých let, je těžké ověřit. Podle očitých svědků z města Jarablus na turecko-syrském pomezí teče vody skutečně mnohem méně. Přesná čísla však k dispozici nejsou a Turecko se k obvinění nijak nevyjádřilo. Otázka je, co by z toho mělo. Jisté je, že další davy uprchlíků, o které nestojí.

ČTĚTE TAKÉ:

Strategická zbraň

O vodu jako strategickou zbraň se hraje spíše v Sýrii samotné. O zdroje mezi sebou bojují radikálové z Islámského státu, syrská vláda, ale i umírněná opozice. To je i případ Aleppa, severosyrského města mimo jiné taktéž napájeného z jezera Asad.

„V dubnu se bojovalo o elektrárnu jihovýchodně od Aleppa, tehdy byly dodávky vody zastaveny na zhruba dvacet dní. Před několika týdny zase IS bojovala s opozicí o hlavní přečerpávací stanici vodovodní sítě severovýchodně od Aleppa. I tehdy voda téměř dva týdny vůbec netekla. Od té doby je stanice v rukou radikálů z Islámského státu a nyní se situace zhoršuje se snižující se hladinou vody v jezeře Asad, “ popsala LN Jitka Škovránková z organizace Člověk v tísni.

Jezero Asad

Jezero Asad

Podle koordinátorky programů v Sýrii se skupiny přetahují i o centrální rozvodnou stanici a vládní vojska k tomu neváhala před několika týdny použít i bombardování. Pokud hladina jezera bude dál klesat, hrozí severu Sýrie humanitární katastrofa.

Voda nad ropu

Na interaktivní mapu džihádisty ovládaného území v povodí řek Eufrat a Tigris se můžete podívat ZDE.

Stejně alarmující je ale i situace v sousedním Iráku. Tam IS kromě Eufratu ovládá i další klíčový veletok Tigris.

„Sunnitští rebelové z IS teď ovládají horní toky dvou hlavních řek, které zásobují vodou jih Iráku obývaný šíity. Z řek se staly nástroje války, “ citoval britský deník The Guardian experta na bezpečnost na Blízkém východě Matthewa Machowského. „Mít především v létě pod kontrolou vodní zdroje je v Iráku důležitější než kontrolovat ropné rafinerie,“ dodal Machowski.

Nakonec to věděl i Saddám Husajn, který v 80. letech trestal šíity tím, že nechal vysušit téměř celou oblast mokřin v jižním Iráku.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...