Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sudetská kancelář je bez peněz

Česko

  7:19
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Místo očekávaného přílivu „sudetoněmeckých“ miliard na korumpování českých politiků a zvýšení tlaku na zrušení Benešových dekretů boj o holé přežití. Tak se dá zřejmě popsat příběh pražské kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SKS), otevřené v březnu 2003.

Pondělní demonstrace Národní strany před pražskou kanceláří Sudetoněmeckého krajanského sdružení nevzbudila žádnou větší odezvu foto: Hynek Glos, Lidové noviny

V době svého otevření vzbudila pražská kancelář vášně jak na české politické scéně, tak mezi odbojáři. Komunisté si v roce 2006 dali dokonce požadavek na zrušení této kanceláře přímo do svého volebního programu. Avýsledek údajné diverzní činnosti sudetských Němců na českém území?

„Kancelář se potýká s velkými finančními problémy. Žije totiž pouze z drobných příspěvků členů krajanských sdružení, například ani bavorská vláda, která jinak sudetoněmecké požadavky podporuje, na její činnost nijak finančně nepřispívá,“ řekl LN důvěryhodný zdroj, blízký vedení německého landsmanšaftu, který si ale přeje zůstat v anonymitě.

Ředitel kanceláře Peter Barton přitom odmítá, že by pražské zastoupení stálo před krachem. „Jsme v plusu,“ tvrdí. Přiznává však, že kancelář musela snížit mzdové výdaje a další náklady.

„V Německu se dnes šetří všude, my nejsme žádnou výjimkou,“ sdělil Barton LN. Kancelář ale podle něj nadále plní svou hlavní funkci, tedy navazování dialogu mezi sudetskými Němci a Čechy. Pořádá přednášky a odborné semináře a účastní se nejrůznějších diskusí. „Těžko bychom ale mohli fungovat, kdyby se na naší činnosti nepodíleli i Češi a české organizace,“ přiznává Barton.

Důkazem, že se kancelář nestala žádnou branou, kudy budou do Česka proudit miliony na prosazení požadavků sudetských Němců, je i dnešní malá míra zájmu o její činnost například mezi komunisty.

Když v pondělí před kanceláří demonstrovali nacionalisté, nevzbudilo to na české politické scéně žádný ohlas. Europoslankyně Jana Bobošíková, která patří k hlavním odpůrcům dialogu se sudetskými Němci, má však pro tento stav své vlastní vysvětlení.

Tvrdí, že zastoupení SKS nenaplnilo varovné prognózy mnoha českých politiků prostě proto, že už je krajanské sdružení k prosazení svých požadavků nepotřebuje. „A to od té doby, co poslanci ODS a KDU-ČSL, tedy vládních stran, vstoupili v Evropském parlamentu do společného poslaneckého klubu s předsedou landsmanšaftu Berndem Posseltem,“ vysvětlila LN Bobošíková. Když pak podle ní Posselt například ve svém vystoupení před Evropskou komisí zpochybnil české vlastnictví výroby karlovarských oplatků, nikdo z jeho frakce, včetně českých zástupců, proti tomu neprotestoval.
Autor: