Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Superúterý: McCain vítězí

Svět

  12:27
NEW YORK - Výsledky volebního superúterý ve Spojených státech zatím nerozhodly, kdo bude demokraty a republikány zastupovat v listopadových volbách prezidenta USA. Napověděly ale, že republikán John McCain, který vyhrál mimo jiné v lidnatých státech Kalifornie a New York, si významně upevnil pozici stranického favorita. V demokratickém táboře je v souboji Hillary Clintonové a Baracka Obamy stále vyrovnáno.

John McCain foto: AFP

I když bývalá první dáma USA získala vítězství v New Yorku a v Kalifornii, kde se rozděloval největší počet delegátů na letní nominační sjezd, její rival Obama zabodoval v řadě států; jejich pozice zůstávají i nadále těsné.

Ačkoli ještě nejsou sečteny hlasy ve všech 24 státech, kde se konaly stranické primárky a volební shromáždění, jedno je jisté: žádný z protagonistů neoznámil ukončení kampaně a všichni zůstávají ve hře.


Nominační proces, o němž se původně předpokládalo, že by mohl být po superúterý rozhodnutý, bude přinejmenším na demokratické straně pokračovat v dalších týdnech a možná měsících.

Huckabee překvapil

Překvapením je podpora republikána Mika Huckabeeho, který Prezidentský kandidát Mike Huckabeenavzdory finančním potížím své kampaně a předvolebním spekulacím, že ztrácí dech, zvítězil v pěti státech. Naopak Mitt Romney nepotvrdil svou pozici kandidáta, který šlape na paty McCainovi, a podnítil tak pochybnosti o osudu své kampaně.

Počítají se vyhrané státy, hlavně však delegáti

Demokratický prezidentský kandidát Barack Obama vyhrál ve 13 státech, zatímco jeho největší soupeřka, Hillary Clintonová, v osmi.

Zatím není znám výsledek v Novém Mexiku. Mezi republikány si z tohoto hlediska nejlépe vedl senátor John McCain s devíti vítězstvími, zatímco bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney vyhrál v sedmi státech a Mike Huckabee v pěti.

Počty zatím získaných delegátů
Demokraté
(k vítězství je nutných 2 025)

Clintonová               825
Obama                   732

Republikáni
(k vítězství je nutných 1 191)

McCain                  615
Romney                 268
Huckabee              169

Vítězství ve státech mají sice důležitý psychologický význam, ale ve hře o prezidentskou nominaci obou stran jsou vedlejší. Při hlasování se totiž rozhoduje o počtu volitelů na nominační sjezd. Zatímco republikáni si volitele rozdělují v jednotlivých státech především systémem "vítěz bere vše", demokraté je dělí podle složitých pravidel v zásadě poměrně.

Z tohoto hlediska rozhoduje počet obyvatel států. Obama získal sice o dost víc států, ale Clintonová vyhrála v lidnatých státech Kalifornii či New Yorku, takže jejich skóre je víceméně vyrovnané.

Kromě delegátů z primárek ovšem vstupují do hry i takzvaní superdelegáti, tedy vedení Demokratické strany a demokratičtí poslanci Kongresu, celkem 796 lidí. Někteří tito superdelegáti již dali najevo, pro koho budou na sjezdu hlasovat, i když si to mohou rozmyslet.

Když se vezme v úvahu skóre z primárek i rozhodnutí superdelegáti, má zatím Clintonová 760 a Obama 693 delegátů. Pro získání demokratické nominace je potřeba 2025 volitelů. Vzhledem k úterním těsným výsledkům a vzhledem k tomu, že i další primárky
budou patrně stejně vyrovnané, padl v dnešních komentářích i názor, že by mohlo dojít k bezprecedentní situaci. Ta by nastala, pokud ani jeden z demokratů nebude mít před sjezdem potřebnou nadpoloviční většinu volitelů a pokud by se tedy skutečně rozhodovalo až na sjezdu.

Mezi republikány se v úterý soutěžilo o 1023 delegátů; pro nominaci jich je zapotřebí 1191. McCain podle průběžných odhadů AP získal 468 delegátů, Mitt Romney 158 a Mike Huckabee 132. McCain tak zatím celkově vede s 570 delegáty před Romneym (251) a Huckabeem (175).

I když McCain se jeví jako jasný favorit, další dva zůstávají ve hře a komentátoři předpokládají, že jejich delegáti budou hrát důležitou roli například při vyjednávání o tom, kdo bude s McCainem kandidovat na viceprezidenta.

U republikánů jasno

McCain kromě toho, že vyšel jako vítěz ze souboje s Romneym v Kalifornii, přesvědčivě posbíral prvenství v New Yorku a sousedních státech New Jersey a Connecticut. Pomohla mu k tomu pravděpodobně i podpora, kterou mu vyslovil bývalý populární starosta New Yorku Rudolph Giuliani poté, kdy před týdnem sám odstoupil z nominačního souboje. McCain obsadil první místo také v domovské Arizoně, v Delaware, Oklahomě, Illinois a Missouri.

Zatímco v republikánském souboji se přisuzují značné šance McCainovi, který by i díky jednoduššímu stranickému volebnímu systému mohl po nynějších volbách výrazně pokročit na cestě k nominaci, mezi demokraty je situace složitější. Vyrovnané pozice Clintonové a Obamy a komplikovaný volební systém demokratické strany ani po superúterý nedovolí určit, kdo z nich má největší naději na zisk nominace.


          Přehled výsledků volebního superúterý

STÁT TYP VOLBY
P = primárky
S = stranická shromáždění

                        Vítěz demokratů      Vítěz republikánů
1. Alabama P  Obama                    Huckabee
2. Aljaška S     Obama                    Romney
3. Arizona P    Clintonová               McCain
4. Arkansas P Clintonová               Huckabee
5. Colorado S  Obama                   Romney
6. Connecticut P  Obama              McCain
7. Delaware P  Obama                  McCain
8. Georgia P    Obama                   Huckabee
9. Idaho S demokratů  Obama 
10. Illinois P  Obama                     McCain
11. Kalifornie P  Clintonová           McCain
12. Kansas S demokratů  Obama  -
13. Massachusetts P  Clintonová Romney
14. Minnesota S  Obama              Romney
15. Missouri P  Obama                 McCain
16. Montana S republikánů  - Romney
17. New Jersey P  Clintonová      McCain
18. New York P  Clintonová         McCain
19. Nové Mexiko S demokratů  zatím nevyhlášen  -
20. Oklahoma P  Clintonová        McCain
21. Severní Dakota S  Obama     Romney
22. Tennessee P  Clintonová       Huckabee
23. Utah P  Obama                       Romney
24. Západní Virginie S republikánů  - Huckabee


Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...