Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nad Argentinou opět krouží státní bankrot. Dusí ji supí fondy

USA

  6:00
Pokud země nevyřeší právní spor o své dluhopisy, do tří měsíců jí hrozí platební neschopnost.
Argentina - ilustrační foto

Argentina - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vedle dramatického tanga, šťavnatých steaků a bleděmodrých dresů národního fotbalového týmu se při slově „Argentina“ mnohým vybaví i obří dluhy a hrozba bankrotu. Tedy přinejmenším v poslední dekádě, byť vysoký zahraniční dluh latinskoamerickou zemi věrně doprovází bezmála od vyhlášení nezávislosti na Španělsku zkraje 19. století.

V uplynulých dnech se Argentincům vrací vzpomínky na temný rok 2001, během kterého tehdejší vláda vyhlásila státní bankrot a miliony lidí během okamžiku přišly o­ své úspory. Pokud nynější kabinet prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové do 30. července nezaplatí svým věřitelům, zemi hrozí zase krach.

Zaplatíme, snad

Buenos Aires se přitom dušuje, že věřitelům, hlavně americkým a britským, zaplatí. A nezůstává jen u­ slov, v pondělí vláda poslala 539 milionů dolarů (přes 11 miliard korun) na účet americké banky BNY Mellon. Jenže tam také zůstaly, banka je nesmí převést dál. Peníze měli dostat věřitelé, kteří souhlasili s restrukturalizací dluhopisů z let 2005 a 2010. Zkrátka ti, kteří zchudlé Argentině značnou část dluhu odpustili. To však neudělali všichni. Tři investiční společnosti snížení cen dluhopisů odmítly a případ daly k soudu. Chtěly, aby jim Argentina vyplatila celou částku, která v jejich případě činila 1,33 mld. dolarů.

Minulý týden newyorský soud vyšel trojici firem takřka po deseti letech vstříc. Newyorský proto, že Argentina přesunula svou jurisdikci nad investičními spory do USA. A to už před více než čtyřiceti lety, kdy usilovala o jiné úvěry. Tehdy se totiž zahraniční věřitelé zdráhali poskytnout zemi pod Andami půjčky i vzhledem k vágnímu přístupu tamních soudů k investičním sporům. Ostatně nyní by se benevolentní soudní přístup Argentině docela hodil. Takto si vyslechla verdikt, v­ němž čtyřiaosmdesátiletý soudce Thomas Griesa nařídil, že vláda musí nejprve odškodnit tyto tři firmy, a pak teprve může vyplatit všechny ostatní.

Autor: