Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Dojde na hádky kolem Lisabonu?

Evropa

  8:00
V Bruselu teď bude dva dny dusno. Tedy soudě podle posledních prohlášení na adresu francouzsko-německého nápadu otevřít kvůli zvažovaným změnám rozpočtových pravidel unijní smlouvy.

Eurokomisařka Viviane Redingová foto: Reuters

Nově se do Paříže a Berlína opřela eurokomisařka Viviane Redingová. Ano, přesně ta, která použila nebývale ostrá slova už během sporu kolem vyhošťování Romů z Francie – přirovnala postup Paříže k situaci v éře nacismu. Možné změny Lisabonské smlouvy jsou jedním z bodů bruselského summitu, na kterém se dnes scházejí hlavy států a vlád EU. A jak to tak vypadá, jednání, která je čekají, nebudou vůbec jednoduchá.

Lucemburská komisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová není jediná, které se dohoda Nicolase Sarkozyho s Angelou Merkelovou nelíbí. Ale nejdříve k ní. Německá kancléřka a francouzský prezident se minulý týden sešli ve francouzském Deauville na třístranném summitu ještě s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. A na okraj tohoto setkání se nechali slyšet, že by mělo dojít k revizi norem týkajících se rozpočtových pravidel a sankcí za jejich porušování.

Co to znamená? Jednoduše řečeno – je potřeba podle nich změnit Lisabonskou smlouvu a znovu ji nechat ratifikovat všemi 27 státy. Ale Redingová s tímto postupem nesouhlasí. "Rozhodnutí Evropské unie se nepřijímají v Deauville a ne dvěma státy. Přijímají se v Bruselu, Lucemburku a Štrasburku sedmadvaceti státy a na základě solidního návrhu, který je v zájmu všech 500 milionů obyvatel," uvedla v rozhovoru pro německý list Die Welt. "Zdá se mi naprosto neodpovědné pokládat na stůl chiméry ohledně nových smluv," dodala eurokomisařka. (Skoro to začíná vypadat na železné pravidlo, že chcete-li slyšet něco ostrého na adresu Paříže, ptejte se Redingové...)

Paříž se ihned začala bránit. "Výrazy, které evropská komisařka užívá pro hanobení francouzsko-německých návrhů, jsou nepřijatelné. Jde o použití stejných urážek vůči Francii jako během kontroverze, kterou rozpoutala ohledně Romů," prohlásil francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche při debatě v místním Senátu. "Je na místě, když je někdo evropským komisařem, a navíc místopředsedou Komise, označovat za neodpovědné prezidenta Francie a kancléřku Německa?" dodal Lellouche.

Jenže jak již bylo výše řečeno, Redingová v tom není sama. I její kolega z Evropské komise, Olli Rehn, je rozpačitý. Jak napsal server EUObserver.com, finský eurokomisař by zatím dal přednost tomu, aby státy našly jiný způsob řešení než znovuotevírání smluv. A i někteří zástupci jednotlivých států mají proti nápadu Paříže s Berlínem výhrady, takže dojde nyní v Bruselu i na hádky a vyhrocené debaty?

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn již varoval, že změna Lisabonské smlouvy bude znamenat riziko, že se opět na několik měsíců či let EU "zasekne" jen na řešení jednoho tématu. A i šéf šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg k možným změnám řekl, že jde o riskantní omyl, který by mohl EU nyní rozklížit. Netřeba připomínat, jak to bylo se schvalováním euroústavy, že... Nizozemci a Francouzi ji odmítli v referendu. Pak nastoupila Lisabonská smlouva, jejíž ratifikace se vlekla také neuvěřitelně dlouho a Irové o ní hlasovali v referendu dokonce dvakrát. A ratifikace nějaké další změny této smlouvy? Ta narazí ještě na mnohem více překážek...

Například Irové již dali najevo, že u nich to s referendem zase nebude jednoduché. A britský premiér David Cameron slíbil svým voličům, že o změnách v pravomocích Bruselu se teď bude ve všelidovém hlasování rozhodovat i v ostrovním království. Takže to už jsou dvě referenda. A třetí? V České republice. Věci veřejné s podporou ODS prosadily do koaliční smlouvy, že o jakýchkoli změnách primárního práva se bude rozhodovat v referendu i u nás. Nynější ministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09 byl proti, ale byl v menšině. Jak při své nástupu do funkce uvedl v rozhovoru pro LN, "není přítelem referend". A také dodal: "Podívejte se, my jsme udělali koaliční smlouvu na toto volební období, to jsou čtyři léta. Žádná taková zásadní změna primárního práva není v očekávání." Jenže to netušil, co všechno se za pár měsíců může semlít...

Jaký bude výsledek bruselského jednání, to se uvidí v pátek. Bude to opět tak jako již několikrát v minulosti, že co si Francouzi s Němci usmyslí, projde?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!