Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Kdo všechno chybí na Twitteru

Zprávy z EU

  9:43
Upozornili na to bruselští novináři a další lidé, kteří „followují“ na sociální síti Twitter eurokomisařku pro digitální technologie Neelie Kroesovou. Nizozemská politička, dosud zmiňující ve svých komentářích jen závažná evropská témata, zničehonic prozradila, že by mohla být úplně nahá. Tedy až na parfém. Samozřejmě že zavtipkovala, nicméně od „bruselského úředníka“ nečekané a potěšující. Kroesová odpovídala na dotazy veřejnosti a jeden z účastníků debaty se jí zeptal, co má na sobě.

Twitter - ilustrační foto: Shutterstock

"Budete mi věřit, když řeknu, že Chanel číslo 5 a nic jiného?" odvětila eurokomisařka. Zpráva se každopádně začala Twitterem rychle šířit. A jak v této souvislosti upozornil server EUObserver, je z eurokomisařů asi jediná, kdo takto "překvapil". Navíc z 27 zástupců jednotlivých zemí v Evropské komisi jich Twitter více či méně aktivně využívá pouhých 13, tedy méně než polovina. A většinu z poznámek tvoří jen odkazy na jejich tiskové zprávy. Sociální síť, která je čím dál tím populárnější, si zatím neoblíbil ani český eurokomisař Štefan Füle.

Udělala jsem si proto taky takový malý soukromý průzkum, zda naši vrcholní politici a zástupci v Bruselu (či Štrasburku) Twitter používají, či ne a k čemu. Takže co jsem zjistila? Od většiny z nich se nic peprného, zásadního či vtipného nedozvíte, nicméně je vidět, že se snaží veřejnost zaujmout a některým to i jde – soudě podle počtu "následovníků", kteří odebírají jejich tweety. Takže začnu europoslanci, eurokomisaře jsem již zmínila výše. Z devíti zástupců ODS v eurosněmu jich tweetuje třetina, tedy tři. Milan Cabrnoch má poslední tweet z 30. ledna, který zní: Pozvánka na setkání starostů nazvané Sociální reforma - otázky a odpovědi, Český Brod, 8. března 2012. A statistiku následující: 41 tweetů celkově a 52 followerů, tedy lidí, kteří jeho poznámky sledují. Hynek Fajmon je o něco aktivnější. Například 31. ledna napsal: Petr Nečas má můj obdiv za to, že se nedal v Bruselu dotlačit do nesmyslné fiskální unie. A o den později: V Bruselu dnes pěkně mrzne. "Mráz přichází z Bruselu?" I když jsou jeho tweety (dosud jich bylo 11) osobnější, followerů má zatím jen 19. To Edvard Kožušník v posledních dnech tweetoval téměř každé dvě hodiny (má také nejvíce "následovníků", které zajímají jeho názory – 637). Ve čtvrtek jste se mohli například dočíst: Barroso: "Vstupujeme do éry nového ekonomického vládnutí v EU" já to čtu jako "ovládnutí". Zbylých šest europoslanců účet na Twitteru nemá (nebo jsem ho po dlouhém pátrání neobjevila). Například Jan Zahradil je ale velmi aktivní na Facebooku, kde neustále něco komentuje a odkazuje na články. (Málem jsem tady napsala, že na Twitteru je, ale byl to jen jeho jmenovec, poněkud mladší, kterému se třeba líbí nový klip od Rihanny We found love a to mi na europoslance Zahradila příliš nesedělo)

Účet na Twitteru mají rovněž tři europoslanci ČSSD. Nicméně Richard Falbr tam dosud umístil jen dva tweety a to 2. července 2009 napsal, že je na Twitteru nováčkem a o týden později, že "je v kanceláři v Mostu – úřaduje". Od té doby se odmlčel. I přesto má ale 77 followerů. Pavel Poc je aktivní stále, naposledy na účtu odkazoval na svůj blog, kde vyvěsil článek s názvem Vrtěti prasetem (jeho aktivity pak sleduje 106 lidí). Olga Sehnalová pak naposledy, 27. ledna, tweetovala následující: STEJNÉ, ale přitom JINÉ. Přijďte do Evropského parlamentu OCHUTNAT "východní" a "západní" Coca Colu. Příští středu (1.2.) od 16.30, ASP3G2. A má 43 followerů. Zbylí europoslanci, i za KDU-ČSL a KSČM nic netweetují. Takže jaké máme skóre? Na Twitteru je pouze šest z 22 našich zástupců v eurosněmu. A jen tak pro inspiraci: nejvíc lidí zajímá, co dělá, říká či píše italská europoslankyně Debora Seracchianiová – má 44 950 followerů. Za ní následují Daniel Cohn-Bendit (31 504) a třetí příčka patří Nigelu Farageovi (23 775).

Možná že stojí za zmínku ještě další čeští politici - z těch vrcholných není na Twitteru nikdo. Václav Klaus zde ale má falešný profil, na kterém třeba 10. ledna napsal: Twitter je výborný. Můžeš tu psát prezidentovi i Justinu Biebrovi. A ještě tomu věřit. Je to nové náboženství. Co by tomu řekl Halík? A falešným profilem se může pochlubit i uživatel vystupující pod jménem Karel Schwarzenberg, nicméně vtipně komentující současné dění. Například 1. února napsal: Jak to tak vypadá, zahraniční politiku ČR určují všichni. Kromě mě. A ve čtvrtek pak: Je toho na mě moc. Zítra letím do Německa. Jestli se situace neuklidní, zůstanu tam a budu řídit naše ministerstvo z Bundestagu.

Jak je tedy vidět, moc lidí na Twitteru není a je velká škoda, že tam chybí. Bylo by totiž zajímavé je sledovat a číst si jejich vyjádření a komentáře…Jen tak pro zajímavost, nejvíce lidí na světě sleduje, co "říká" zpěvačka Lady Gaga (18 766 767), zpěvák Justin Bieber (17 025 576) a rovněž zpěvačka Katy Perry (14 579 771). Amerického prezidenta Baracka Obamu si pak "oblíbilo" 12 285 732 lidí z celého světa, zatímco jeho ruského kolegu Dmitrije Medveděva jen 940 640.