Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Řecký zmatek a kybernetická válka

Evropa

  13:27
Původně jsem si říkala, že budu psát o Řecku, jejich referendu, odchodu z eurozóny, rezignaci premiéra Papandrea. Jenže po včerejšku opravdu není jasné, co vlastně z toho nastane. A přibyly k tomu ještě předčasné volby.
Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum.

Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. foto: Shutterstock

Kdo ve čtvrtek sledoval postupně zprávy chodící z této země, musel být zmaten. Premiér odstoupí. Ne, řekl, že neodstoupí. Vůdce opozice říká, ať premiér odstoupí. Vůdce opozice říká, že mluvil s premiérem a ten mu řekl, že neodstoupí. Téměř každých pět minut přinášely světové agentury podobné zprávy.

Jasněji by v Řecku mělo být v pátek, i když kdoví. Takže radši nebudu komentovat další vývoj, i kdyby vypadal pravděpodobně (třeba vyslovení nedůvěry vládě a předčasné volby), protože už za minutu může být všechno jinak. Nicméně jak po tomhle všem Atény vypadají v očích ostatních Evropanů i světa, to je každému jasné, že. Není to opravdu nic pozitivního. Jo a mimochodem, v Británii si už můžete vsadit na to, že Řecko do konce roku 2012 opustí eurozónu.

Chci tedy zmínit jinou akci, která téměř bez zájmu médií včera proběhla, protože dějí se i jiné věci, než je krize eurozóny. Šlo o společné americko-evropské kybernetické hry, jak to nazval EUObserver. Tedy test připravenosti na útoky hackerů, kteří jsou po celém světě čím dál tím aktivnější. Jen před pár dny byly například napadeny koordinovaným útokem počítače v téměř padesáti firmách z USA a Británie, které působí v oblasti chemie nebo obranných systémů.

Za útokem prý stáli hackeři z Číny, kteří se dokázali dostat k určitým dokumentům, zkopírovat je a nahrát na vzdálený server. Za zmínku pak stojí i nedávný útok i na bruselské instituce. A když se vrátíme do minulosti, tak obrovský problém nastal v roce 2007 v Estonsku, kde kybernetičtí útočníci napadli dokonce servery tamních institucí, mimo jiné policie, vlády či parlamentu. Ty pak nějakou dobu nefungovaly, než se je podařilo opět zprovoznit.

Takže právě kvůli všem těmto hrozbám se v Bruselu sešli experti z 27 členských zemí EU a jejich kolegové z amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnosti a řešili, jak se nejlépe a hlavně koordinovaně všem kybernetickým útokům bránit. Reagovali na dva smyšlené útoky: v jednom z nich hackeři chtěli ukrást citlivá data týkající se bezpečnosti z některých unijních institucí a zveřejnit je na internetu (že by obava, že by s něčím dalším mohly přijít WikiLeaks?). V druhém se chtěli nabourat do kontrolních systémů některých energetických společností.

Američané byli k testu přizváni kvůli tomu, aby mohli být v případě reálného nebezpečí nápomocní, a samozřejmě i naopak EU může pomoci jim. "Musíme umět rychle odhalit útok a zjistit, odkud přišel,“ uvedl Udo Helmbrecht z Evropské agentury pro bezpečnost sítí a informací (ENISA). Jak testy dopadly, už zveřejněno nebylo, tak doufejme, že dobře. Nicméně uvidí se při dalším kybernetickém útoku, který může přijít kdykoliv.

Protože ale dění v Řecku je stále událostí číslo 1, tak na závěr ho ještě zmíním. Tady je jeden z vtipů, které na internetu v souvislosti s krizí v této zemi kolují:
Po ulici kráčí muž. Najednou se před ním objeví zloděj a míří na něj pistolí:
Dej mi hned teď všechny TVOJE peníze.
Muž odvětí: Tak počkat, víte, kdo já jsem? Já jsem ministr financí. Mám velkou moc!
Aha, tak jsem se spletl, říká zloděj. Dej mi všechny MOJE peníze!

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...