Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Špatné poselství

Evropa

  7:50
Je to celkem bezvýchodná situace. Od loňského července můžeme jezdit do Kanady jen s vízy. Země javorového listu toto pro mnohé překvapivé rozhodnutí vysvětlila tím, že z Česka eviduje velké množství žadatelů o azyl. Ihned jsme se obrátili na Evropskou unii, aby se nás zastala, jsme přece jejími členy a funguje tu solidarita. Co se stalo? Nic. Takto by mohl znít zjednodušený popis. Ale problém s vízy je daleko složitější.
Kulaté razítko - ilustrační foto.

Kulaté razítko - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ihned po oznámení o zavedení víz pro Čechy se tehdejší švédské předsednictví i Evropská komise Prahy zastaly, i když opatrně. Když poté v září loňského roku z Bruselu přišla hrozba: Jestliže Kanada nezruší do konce roku víza českým občanům, může být za to potrestána, všechno začalo vypadat slibně. Jenže teď je začátek dubna, Kanada se nic měnit nechystá a z Bruselu navíc zazněl tento týden jasný hlas eurokomisařky Cecilie Malmströmové, že Evropská komise zatím členským zemím nenavrhne, aby recipročně zavedly víza pro kanadské diplomaty. Což je jedna z věcí, kterou jsme si představovali, že nastane.

Čeho vlastně chceme dosáhnout a jaké máme šance? Jsou tu vlastně dvě cesty, které ale směřují k jednomu cíli. Loni v červenci jsme v reakci na krok Ottawy zavedli víza pro kanadské diplomaty. Doufali jsme a stále ještě doufáme, že se k nám připojí i další země Evropské unie a tento tlak přiměje Kanadu, aby ustoupila. Již tehdy v létě bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg prohlásil: "Unie se za nás musí rázně postavit a víza Kanaďanům jsou tu možností. Pokud se za nás Evropa opravdu rázně nepostaví, bude to špatné poselství pro menší a slabší země, než jsme my, například balkánské." Jenže to se tu zatím děje. Za Českem nejvíce stojí Maďarsko a Slovensko, které se obávají, že vízová povinnost by se brzy mohla týkat i jich a Bulharsko a Rumunsko, které už víza mají. Postoj ostatních je spíše vlažný. Nechtějí si totiž poškodit vlastní vztahy s Kanadou. Dokážete si představit, že by například Belgie zavedla víza kanadským diplomatům, když v zemi sídlí ty nejdůležitější mezinárodní instituce jako je třeba NATO, kterého jsou Kanaďané členem? Já tedy ne. Podle europoslance za ČSSD a současného místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka jsou odvety a protiopatření "nereálná, naivní a kontraproduktivní". V dubnu se sice mají spolu znovu sejít unijní ministři vnitra a jednání o vízech má být také v jejich agendě. V květnu se pak bude konat summit Evropská unie-Kanada, tak možná se něco vyřeší tam, uvidíme. Zatím ale tudy cesta nevede.

Druhá cesta je samotné jednání, bez jakýchkoliv odvet, s Kanadou o zrušení vízové povinnosti. Bojují o to na ministerstvu vnitra, bojují i lidé v Bruselu. A v úterý přišla dá se říci pozitivní zpráva. Kanadská vláda totiž oznámila, že chce prosadit novelu imigračního zákona, který má podstatně změnit systém poskytování azylu. A právě to byla jedna z věcí, na kterou jsme dlouhodobě upozorňovali – že chyba není až tak na naší straně, ale v tom, jak benevolentní azylový systém Kanada má. Tím, že chce Ottawa azylový zákon měnit, tuto svou chybu uznala. Jenže stejně je tu problém, my doufáme, že Kanada nám zruší víza i bez novely azylového zákona, oni ale tvrdí, že bez nové legislativy nic nebude. A všichni víme, jak dlouho prosazení zákona, navíc takto "citlivého" může trvat. Co zbývá? Smířit se s tím, že do Kanady ještě několik měsíců a možná i let víza potřebovat budeme.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!