Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět budoucnosti? Každý bude mít svého robota integrovaného do života

Česko

  7:00
LONDÝN/PRAHA - Jaký že bude svět zítřka? Lidé budou čím dál propojenější se stroji i roboty. A boom v­ genetice promění medicínu tak, že přestane řešit jen následky a ­zkusí „vyspravit“ příčiny dědičných chorob: geny.

Již v roce 2020 budou superpočítače asi třicetkrát výkonnější než dnes. V téže době bude na světě 44­zettabytů dat (44×1021 bytů), což je asi tolik jako hvězd ve vesmíru. Přenosové rychlosti neustále porostou. Během pěti let má počet chytrých pospojovaných zařízení – čili „internet věcí“ – předstihnout počet lidí na zemi. Trojrozměrný tisk bude rychlejší. A ­čeká nás masivní rozvoj robotiky.

To, co lidstvo zatím jen zkusmo provádí s již dostupnými nástroji, bude mít bezprecedentní dopady na další generace. Píše o ­tom ve speciální příloze prestižní vědecký časopis Nature, který na sedmi zrychlujících se trendech představuje, co asi můžeme ve vývoji technologií brzy čekat.

„Ve světě budoucnosti budou roboti tak běžní, jako jsou auta a­ mobilní telefony; každý bude mít svého robota, který bude integrován do života,“ míní Daniela Rusová, šéfka laboratoře umělé inteligence na elitním institutu MIT. Sedmou změnou je úprk biologických věd, zvláště genomiky a ­neurověd. Genová editační technika CRISPR-Cas9, kolem níž zuří bitva o cenné patenty, umožňuje laciné a neskonale lákavé možnosti, o nichž si veřejnost dosud myslí, že jde o sci-fi přelud.

Témata: robot

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!