Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět schválil sankce proti Asadovi. Bez účasti domácí opozice

Svět

  16:25aktualizováno  25. února 7:29
TUNIS - Konference Přátel Sýrie v Tunisu vyzvala syrský režim k okamžitému zastavení násilí a OSN k přípravě mírové civilní mise. V závěrečném prohlášení se skupina více než 60 zemí na svém prvním zasedání také zavázala k prosazování sankcí proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Protesty proti režimu Bašára Asada foto: Reuters

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že se proti Sýrii bude zvyšovat tlak, aby masakry skončily, a slíbil, že k dosažení tohoto cíle využije všech dostupných prostředků.

Asadovi lidé postříleli vesnici

Syrské bezpečnostní síly postřílely ve vesnici v syrské provincii Hamá nejméně 18 lidí, z toho pět dětí. Podle aktivistů byli mrtví z vesnice Halfíja v provincii Hamá, která je v posledních třech týdnech terčem těžké palby.

Podle agentury AP syrské jednotky pokračovaly v bombardování čtvrtí ovládaných povstalci v obklíčeném městě Homs a usmrtily přinejmenším čtyři lidi ve čtvrti Bábá Amr.

Asad by měl podle prohlášení z Tunisu ihned zastavit násilí, aby umožnil dodávky humanitární pomoci. Skupina také žádá ničím neomezený přístup humanitárních organizací do oblastí nejvíce postižených násilím, zejména do města Homs.

Přátelé Sýrie vyzvali OSN, aby začala připravovat civilní mírovou misi, která by mohla být rozmístěna, až bude v Sýrii zastaveno násilí. Takový krok nicméně bude vyžadovat souhlas Rady bezpečnosti OSN, kde Rusko a Čína zablokovaly již dvě rezoluce o Sýrii. Rusko patří k největším dodavatelům zbraní pro syrský režim a tvrdí, že za násilí v zemi nesou odpovědnost obě strany. Moskva i Peking konferenci v Tunisu bojkotovaly.

Domácí opozice setkání bojkotovala

Účastníci tuniské schůzky odmítli vojenskou intervenci a zaměřili se na zpřísnění sankcí. K nim podle prohlášení patří "zákaz cestování příslušníků režimu, zmrazení jejich aktiv, zastavení dovozu syrské ropy a omezování diplomatických styků".

Prohlášení označuje exilovou skupinu Syrská národní rada (SNC) za "jednoho z legitimních představitelů Syřanů". Podle tuniského ministra zahraničí Rafíka Abdase Saláma tak je úplné uznání SNC "na půli cesty". "Zbytek cesty bychom měli urazit v Turecku," řekl ministr v souvislosti s další schůzkou skupiny, která by měla být za tři týdny v Istanbulu.

Protesty salafistů v tuniské metropoli

Syrská domácí opoziční skupina LCC bojkotovala konferenci v Tunisu právě proto, že by na ní SNC mohla být uznána jako legitimní zástupce všech Syřanů.

Některé země - především Saúdská Arábie - se na konferenci vyslovovaly pro vyzbrojení povstalců, zatímco další vyzývaly k vytvoření humanitárních koridorů pro dodávky pomoci. Ani jedna z těchto variant není uvedena v závěrečném prohlášení, které se zaměřuje na stupňování sankcí.

"Všichni, kteří jsme v poslední době svědky strašných záběrů přicházejících ze Sýrie a (města) Homs, uznáváme, že je naprosto nezbytné pro mezinárodní společenství, aby se spojilo v odeslání jasného poselství prezidentovi Asadovi, že nastal čas změny," prohlásil Obama ve Washingtonu.

"Na prvním místě je nutné, aby syrské občany přestala zabíjet jejich vlastní vláda," zdůraznil.

Autoři: ,