Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět se ptá: Vládne skutečně Kim Čong-un?

Svět

  17:00
PCHJONGJANG/SOUL - Severní Korea si připomíná měsíc od smrti vůdce Kim Čong-ila, ale hlavní otázka zůstává nezodpovězená: Vládne skutečně jeho nejmladší syn Kim Čong-un?

Kim Čong-un foto: ČTK

Jak napsal list The Wall Street Journal, KLDR vnějšímu světu předvedla proces úspěšného předání moci a stability své autoritářské vlády. Státní sdělovací prostředky titulují mladého Kima "nejvyšší vůdce" a zveřejňují zprávy, které ho opěvují. Kim Čong-un už podle jejich informací navštívil vojenské jednotky i kulturní akce. Ale novoroční prohlášení režimu, zdlouhavé poselství obsahující tradičně mnohá nabádání Kim Čong-ila, neobsahovalo žádné prohlášení od Kim Čong-una.

A narozeniny mladého vůdce 8. ledna, kdy podle různících se informací mu bylo 28 nebo 29 let, prošly v Severní Koreji bez většího povšimnutí. To je hodně odlišné od národních oslav pořádaných při příležitosti narozenin jak jeho otce, tak dědečka Kim Ir-sena, který KLDR založil a vládl jí 46 let. A Kim Čong-un se také nesetkal s nikým "zvenčí", kdo by mohl posoudit jeho úlohu.

ČTĚTE TAKÉ:

Diplomaté ze zemí sousedících se Severní Koreou, a také z dalších zainteresovaných států, jako jsou USA, přijali postoj "počkáme a uvidíme". "Není jasné, jaký přístup Severní Korea v diplomacii zaujme," řekl začátkem tohoto měsíce jihokorejský ministr zahraničí Kim Song-hwan. "Také Čína vyčkává," dodal s odvoláním na severokorejského hlavního spojence.

S tak mizivým množstvím informací, které mají k dispozici, váhají analytici s jakýmikoliv závěry ohledně směřování režimu a životaschopnosti Kim Čong-una coby vůdce. "Nemůžu poukázat na jasný důkaz nestability v Pchjongjangu," řekl listu The Wall Street Journal Gordon Flake z Mansfieldovy nadace, která studuje a propaguje vztahy mezi USA a Asií. "Ale váhal bych s prohlášením, že tam všechno běží jako obvykle," dodal.

V roce 1994, kdy Kim Čong-il převzal kontrolu Severní Koreje po smrti svého otce, držel se rovněž po celé týdny v pozadí. KLDR vyslala speciálního vyslance do Pekingu sedm týdnů po smrti Kim Ir-sena, aby ujistil Číňany, že Kim Čong-il vládne zemi. Ale tehdy se v Pchjongjangu objevil i další náznak akce: Severní Korea obnovila rozhovory o odzbrojení s USA měsíc po Kim Ir-senově smrti.

Analytici:

Kim Čong-un nemá na vybranou, musí následovat odkaz svého otce.

Chování severokorejského režimu během uplynulého měsíce značně připomíná období v srpnu a září 2008, kdy Kim Čong-il podle dostupných, byť nikdy KLDR nepotvrzených informací, utrpěl mozkovou mrtvici. V obou případech severokorejští diplomaté neuskutečnili žádné schůzky ani kontakty s kolegy v jiných zemích. Dočasně ustaly legální přechody hranic a úřady zesílily snahy zakročit proti těm nelegálním.

Zvnějšku při obou příležitostech nejviditelnější aktivitou byla řada příspěvků státních sdělovacích prostředků opěvujících Kim Čong-ila a vytrvale kritizujících země, které KLDR řadí mezi nepřátele severokorejského lidu: Jižní Koreje, Japonska a USA. Podobné upínání se k ortodoxnímu chování je typické pro autoritářské režimy v době mocenského vakua.

Kim Ir-sen na nedatovaném snímku se synem Kim Čong-ilem

Z analytiků prakticky nikdo neočekává větší odklon nebo změnu politiky Kim Čong-ila. I Pong-čo, bývalý náměstek jihokorejského ministerstva pro sjednocení, míní, že synova autorita je naprosto odvozena z rodinného následnictví. "Kim Čong-un nemá na vybranou, může jen následovat odkaz svého otce," řekl I.

Ale Kim Čong-ilova smrt pro severokorejský režim nastolila dilema, které bude těžší vyřešit obvyklou porcí pochlebování vůdci a slovními výpady vůči vnějším nepřátelům. Problém je, že spoléhání na Kim Čong-una při vedení a vyvážení ohromných sil v zemi - armády a politické strany - je v rozporu se staletí starými tradicemi v Koreji, jež hlásají úctu vůči starším lidem.

Kim Ir-senovi sice také bylo zhruba pětatřicet let, když se stal vůdcem země, ale jednal v bouřlivé době a kulturní bariéru proti mladým překonal tím, že si získal podporu tehdejšího Sovětského svazu a Číny. Jeho vnuk Kim Čong-un je o několik let mladší a pohybuje se v prostředí, kde jsou mocenské vazby mnohem pevněji zakořeněné. Výsledkem podle některých analytiků může být, že KLDR vytvoří kolektivní vedení, v němž Kim Čong-un bude sdílet moc pravděpodobně se svou tetou a strýcem a několika generály, kteří byli blízcí jeho otci.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha