Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svržený kyrgyzský prezident uprchl ze země, diktátoři nabízejí pomoc

Svět

  15:51aktualizováno  19:16
BIŠKEK - Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev boj o návrat do úřadu dnes definitivně prohrál. Nejdříve byl donucen opustit své prozatímní útočiště na jihu země, poté opustil zemi úplně. Jeho novým "úkrytem" se stal sousední Kazachstán. Jak připomínají tiskové agentury, již předtím prý podepsal rezignační dopis.

Kurmanbek Bakijev hovoří v Džalalabadu ke svým příznivcům foto: Reuters

Odlet svrženého kyrgyzského prezidenta Bakijeva ze země do sousedního Kazachstánu dojednali nejvyšší představitelé USA, Ruska a Kazachstánu.

"Díky společnému úsilí prezidentů Kazachstánu, USA a Ruska Nursultana Nazarbajeva, Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva a díky aktivnímu zprostředkování OBSE, OSN a Evropské unie bylo dnes dosaženo dohody mezi prozatímní vládou Kyrgyzstánu a prezidentem Kurmanbekem Bakijevem, aby opustil zemi," uvedlo komuniké předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Bakijev už Kyrgyzstán opustil," dodalo kazašské předsednictví OBSE, které prezidentův odchod označilo za "důležitý krok ke stabilizaci situace, k návratu vlády práva a k odvrácení občanské války v Kyrgyzstánu".

Jednání s kazašským prezidentem
Bakijev zemi opustil zvláštním vojenským letadlem, jímž odletěl do
sousedního Kazachstánu. Odletu předcházelo jednání se zástupci prozatímní vlády v jihokyrgyzském Džalalabadu. Podle ruské agentury RIA Novosti odcestoval svržený kyrgyzský prezident do Kazachstánu k jednání s tamní hlavou státu Nazarbajevem.

Sám Bakijev podle agentury AP dnes řekl, že se sešel s představiteli přechodné vlády, která kontroluje situaci v hlavním městě Biškeku, a že další jednání se prý budou konat na neutrální půdě, zřejmě tedy v Kazachstánu. Tvrdil také, že na něj prozatímní vláda naléhala, aby zemi opustil. Kdyby to prý neudělal, vláda mu vyhrožovala, že ho postaví před soud. Uvedl rovněž, že obdržel nabídku politického útočiště od Nazarbajeva a také od běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, tu však odmítl.

Nepovedená demonstrace
Bakijev se dopoledne v Oši neúspěšně pokusil zorganizovat masovou demonstraci svých stoupenců. Mítink prezidentových přívrženců napadli příznivci prozatímní vlády a prezident musel město spěšně opustit. Ústup doprovázely varovné výstřely Bakijevovy ochranky. Do své rodné obce se Bakijev podle očitých svědků vrátil zdrcen.

Předsedkyně prozatímní kyrgyzské vlády Roza Otunbajevová po incidentech v Oši prohlásila, že trpělivost nového režimu je u konce. Naznačila, že i když vláda přímo s prezidentem nejedná, patovou situace se snaží vyřešit zahraniční zprostředkovatelé. Bakijev v noci na dnešek hovořil s ruským premiérem Vladimirem Putinem, v Biškeku byli do zprostředkování zapojeni zástupci OSN a OBSE. Ve městě rovněž situaci monitoruje náměstek americké ministryně zahraničí Robert Blake.

Odjezdu prezidenta do Kazachstánu bezprostředně předcházelo krátké jednání za účasti samotného Bakijeva. Prozatímní vládu podle agentury ITAR-TASS zastupoval "zainteresovaný prostředník". Bakijev se poté odebral na letiště v Džalalabadu, kde pracovníkům letištní kontroly oznámil, že cílem letu je Kazachstán.

Autoři: ,