Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Švýcaři odsouhlasili kontroverzní zákaz výstavby minaretů v zemi

Svět

  13:25aktualizováno  22:20
ŽENEVA - Švýcaři odhlasovali v kontroverzním referendu zákaz výstavby dalších minaretů ve své zemi. Vyplývá to z konečných výsledků dnešního referenda, v němž se měli voliči vyslovit k návrhu předloženému krajně pravicovými stranami.

Plakáty vyzývající k zákazu výstavby minaretů ve Švýcarsku

Pro zákaz se vyslovilo 57,5 procenta hlasujících, práva vyjádřit se využilo 2,67 milionu voličů, oznámily úřady. Výsledek je podle agentury AFP považován za překvapivý jak pro vládu, tak pro umírněné strany. "Vypadá to, že iniciativa prošla. Je to velké překvapení," informovala podle agentury Reuters švýcarská frankofonní televize. Průzkumy před hlasováním totiž naznačovaly, že referendum skončí odmítnutím asi 53 procent voličů.

Výsledek znamená, že zákaz výstavby minaretů bude doplněn k 72. článku ústavy helvetské konfederace, který se týká vztahu mezi státem a církvemi, jako "opatření k zajištění míru mezi příslušníky různých náboženských komunit".  

Návrh zákazu vznesla pravicová Švýcarská lidová strana. Údajně nemá nic proti mešitám, ale minaretům. Ty jsou totiž podle pravicových politiků symbolem moci islámu.

Švýcarská lidová strana dosáhla referenda poté, co splnila podmínku švýcarského práva a podařilo se jí shromáždit přes sto tisíc podpisů potenciálních voličů.

Švýcarská vláda i parlament tento návrh odsoudily s tím, že porušuje ústavu, svobodu náboženského vyznání a národnJenda ze čtyř mešit s minaretem: Turecké kulturní centrum na severozápadě Švýcarska. í tradici a toleranci.

Mezi více než 400 tisícovou komunitou muslimů, která ve Švýcarsku žije, vyvolalo referendum vlnu nevole.

Předcházela mu velmi vyhrocená kampaň. Odpůrci minaretů zaplavili Švýcarsko plakáty se zahalenou muslimkou, na nichž z vlajky s helvetským křížem trčí tyto věže jako rakety.

Spustili také na internetu hru, jejímž cílem je sestřelovat minarety, které vyrůstají mezi siluetami švýcarských památek.

Odpůrci zákazu tvrdí, že referendum vyvolává nenávist. Neznámí vandalové ve čtvrtek zničili část ženevské mešity. Bylo to už potřetí během kampaně. Zároveň je to poprvé, co se ve Švýcarsku podobné útoky odehrávají.

Druhé nejrozšířenější náboženství
V alpské zemi sice stojí stovky mešit, ale jen čtyři minarety. Na rozdíl od těchto věží v islámských zemích se navíc nepoužívají ke svolávání muslimů k modlitbám. I kdyby voliči v referendu rozhodli o jejich zákazu, těch stávajících se to nedotkne.

Islám je ve Švýcarsku druhým nejrozšířenější náboženstvím hned po křesťanství.

Kampaň proti minaretům v ulicích Bernu.

"Nebe nad Švýcarskem je dost velké pro všechny". Plakát organizace pro náboženský dialog.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...