Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Návrh nacionalistů slavil úspěch. Švýcarsko omezí přistěhovalectví

Svět

  18:16aktualizováno  20:40
BERN - Švýcaři v sobotu těsnou většinou přijali v referendu návrh místních nacionalistů na omezení přistěhovalectví. Podle konečných výsledků zveřejněných švýcarskou televizí se pro návrh vyslovilo 50,3 procenta účastníků hlasování. Opatření má platit i pro občany EU a má omezit i volný pohyb osob mezi Švýcarskem a zeměmi unie. Švýcarsko sice není členem unie, ale je součástí takzvaného schengenského prostoru.

Sčítání lístků foto: ČTK

Hlasování ukázalo, že pro přijetí omezení hlasovali především voliči německy mluvících kantonů v centrální a východní části země, a to zhruba 50 až 60 procenty. Naopak francouzsky mluvící kantony na západě státu byly zpravidla z 60 procent proti.

Podle posledních průzkumů stoupenců opatření pro omezení přistěhovalectví přibývalo, jeho odpůrci měli ale do poslední chvíle navrch. Proti omezení se stavěl hlavně švýcarský průmysl a hospodářské svazy, které se obávají ztráty kvalifikovaných sil a vážných dopadů na ekonomiku.

Tisková konference k výsledku švýcarského referenda proti přistěhovalectví.

Schäuble: Výsledek referedna způsobí potíže

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble považuje výsledek švýcarského referenda, v němž voliči těsnou většinou schválili omezení přistěhovalectví, za nešťastný. Ministr v televizi ARD řekl, že rozhodnutí způsobí Švýcarsku mnoho problémů. O nastávajících komplikacích především ve vztahu Švýcarska k Evropské unii mluví v prvních komentářích i německá média.

"Litujeme tohoto rozhodnutí," řekl Schäuble. Podle něj ale výsledek referenda nelze brát jen za výpověď o náladách ve Švýcarsku, ale i náznak společenského vývoje v dalších zemích, Německo nevyjímaje. "Trochu se ukazuje, že v dnešním globalizovaném světě přibývá u lidí nechuť k neomezenému přistěhovalectví. Myslím, že to všichni musíme brát vážně," uvedl ministr.

Německá kancléřka Angela Merkelová, ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ani prezident Joachim Gauck se k výsledku dnešního švýcarského referenda zatím nevyjádřili.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro Němce je výsledek významný

Německá média v prvních komentářích podotýkají, že výsledek referenda bude mít dopad na vztahy Švýcarska s Evropskou unií. Například německý zpravodajský web Zeit Online shrnul výsledek referenda emocionálním titulkem "Švýcarsko říká: Fuck the EU". 

Jedním ze zásadních principů, na nichž unie stojí, je svoboda usadit se v jakékoli členské zemi. Švýcarsko sice členem unie není, těží ale z volného přístupu na její trh a podle médií se nedá očekávat, že by Brusel nechal alpskou zemi "vyzobávat rozinky z evropského koláče".

Otázka imigrace není pro Švýcary uzavřená, míní média

"(Švýcarská) vláda i ekonomika budou mít plné ruce práce, aby zamezily negativním dopadům rozhodnutí na spolupráci s Evropskou unií," uvedl v komentáři deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle listu ale těsný výsledek hlasování napovídá, že Švýcaři zůstávají v otázce imigrace rozpolcení. "Takže by byl zázrak, kdyby téma přistěhovalectví po této neděli zmizelo ze stolu," podotýká deník.

Komentátor deníku Westdeutsche Zeitung píše, že odmítavý postoj k imigrantům není jen švýcarským fenoménem. "Miliony Němců si přejí, aby se jich také jednou někdo zeptal, zda chtějí mít takovou imigrační politiku, jakou mají nyní. Ale v Německu se takové hlasování nikdy konat nebude - ze strachu z výsledku, ze strachu z dopadů na Evropskou unii," uvedl list.

Výsledek švýcarského referenda má pro Němce značný význam, protože jsou v alpské zemi druhou nejpočetnější přistěhovaleckou skupinou po Italech. Žije jich tam zhruba 280.000. Média ale připomínají, že referendum nebude mít na Němce žijící ve Švýcarsku bezprostřední dopad v nejbližších měsících.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!