Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Symboly se vrátí. S hvězdou

Česko

  11:18
BRNO - Na památník uprostřed pohřebiště Rudé armády v Králově Poli se podle všeho vrátí symboly kladiva, srpu a pěticípé hvězdy. Nakonec však o nich nerozhodují politici ani ministerstvo obrany, ale památkáři. Ti po konzultaci s odborníky z Vojenského historického ústavu a ruskými odborníky popsali, jak vypadal symbol užívaný Rudou armádou.

Na památník uprostřed pohřebiště Rudé armády v Králově Poli se podle všeho vrátí symboly kladiva, srpu a pěticípé hvězdy. foto: Lidové noviny

A v takové podobě se stane součástí jehlanu stojícího uprostřed pohřebiště. „Je to symbol, který kombinuje všechny tři prvky, tedy kladivo, srp a hvězdu.

Vyšli jsme ze znaleckého posudku a zohlednili i názor ruské strany,“ potvrdil včera LN Martin Číhalík z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu. Podle něj na rozdíl od minulosti nebude prvek vystupovat a nebude kovový, ale vytvoří reliéf na stěně pomníku. Bude tedy řešen podobně, jako ten, který loni v červnu královopolský místostarosta René Pelán (ODS) na protest bruskou odstranil ze stěny.

Tehdy ovšem nechal na stěnu brněnský magistrát umístit jen překřížený srp a kladivo, a to navíc bez konzultace s památkáři. Pěticípá hvězda se dostala na vrchol jehlanu. Ta nyní zmizí, památkáři akceptovali, že by neměla na pomníku být dvakrát. „Vrchol pomníku bude dokončen do plné pyramidy,“ upřesnil Číhalík.

V reakci na své stanovisko, které dostává konečnou podobu, již památkáři z Králova Pole obdrželi návrh na zrušení ochrany pomníku. S tím ale nesouhlasili.

Na postoj památkářů čekají na brněnském magistrátu, jemuž mohyla patří. Radní už vloni v říjnu rozhodli, že se symboly mají na pomník vrátit co nejdříve, s úpravami ale dosud nezačali. Několikrát totiž odkládali verdikt o tom, jak má pomník po opravách vypadat. Prodlevu zdůvodňovali čekáním na stanovisko ministerstva obrany, které koordinuje péči o válečné hroby. To ale odmítlo, že by to záviselo na něm. „Vzhledem k tomu, že památník v Božetěchově ulici v Brně-Králově Poli je zapsán v seznamu kulturních památek, nemůže ministerstvo obrany stanovit vlastníkovi hrobu, jaké symboly má na válečný hrob umístit,“ sdělila včera LN Jindřiška Verešová z ministerstva obrany.

Podle magistrátního mluvčího Pavla Žáry bude další úřední postup následující: „Náš odbor památkové péče připravil materiál, který se nyní dopracovává do projektové dokumentace. Poté odejde na krajský památkový odbor, s nímž jsme ze zákona povinni válečné hroby konzultovat, a pak si vyžádáme stanovisko ministerstva obrany.“

Proti návratu symbolů srpu a kladiva, které na pomníku byly od jeho postavení v roce 1946 až do počátku devadesátých let, protestovala například Konfederace politických vězňů. Také „brusič“ Pelán připomínal, že překřížené srp a kladivo jsou symboly komunismu a takto samostatně armádu nikdy nepřipomínaly. „Není to o neúctě k padlým. Spíše o úctě k nim,“ opakoval Pelán. Kvůli broušení ho vyšetřovala i policie - státní zastupitelství ale podmíněně zastavilo jeho stíhání za poškození pomníku, protože loňskou škodu napravil.

Na pomník se vztahuje úmluva o ochraně válečných hrobů, protože je součástí vojenského pohřebiště s ostatky 236 vojáků Rudé armády. Někteří odborníci se domnívají, že by se původně provizorní pohřebiště, která zůstala ještě v šesti částech Brna, měla přestěhovat na centrální čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově. Tomu by se ministerstvo obrany nebránilo. „Za předpokladu shodného názoru všech zúčastněných stran,“ sdělila Verešová. Museli by tedy souhlasit i Rusové, kteří kvůli poškozování válečných pomníků v Brně v uplynulých měsících opakovaně protestovali.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!