Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nenáviděná Merkelová? Neúspěch vypadá jinak, komentuje volby v Německu expert

Evropa

  15:03
PRAHA - Víkendové volby v Německu potvrdily evropský trend: posilují extremistické strany. „Sympatie pro Alternativu pro Německo se dala čekat,“ potvrzuje to pro server Lidovky.cz politolog Lukáš Novotný. Jak ale sám uznává, paradoxně největší podporu strana s protiimigrační politikou získala v těch částech Německa, kde problém s migranty není tak výrazný. Přesto volby jako prohru kancléřky Angely Merkelové nevnímá.

Angela Merkelová na jednání strany CDU v růžovém blejzru foto: Reuters

Lidovky.cz: Dají se hlasy pro Alternativu pro Německo, tedy AfD, která zaznamenala vcelku výrazný úspěch, vnímat jako vzpoura voličů proti šéfce německé vlády Merkelové?
To ne. Když se podíváme na to, která strana nejvíce ztratila, tak CDU má ztráty minimální. Dokonce v Sasku-Anhaltsku, tedy v té zemi, kde Alternativa pro Německo byla vůbec nejsilnější, CDU opět vyhrála. Alternativa pro Německo sice dokázala každé straně uzmout, ale jinak lovila i mezi nevoliči.

Triumf AfD. Od euroskeptiků k populistickým ‚ochráncům‘ Německa

Lidovky.cz: Dá se mluvit o trendu? Na Slovensku uspělo krajně pravicové Kotlebovo Naše Slovensko, v Německu nyní rovněž protiimigračně naladěná AfD?
Bezesporu je to trend. My ani nejsme schopni dohlédnout naléhavost toho problému, který je v Německu. Když si projdete jakékoliv velké město v Německu, tak tam vidíte uprchlíky. Jak obce, tak i spolkové země jsou neskutečným způsobem zatíženy. Občané to vidí a cítí se být částečně ohroženi. Výsledkem je sympatie pro Alternativu pro Německo, která se dala čekat. Paradoxně největší je tam, kde je ten problém nejmenší, to znamená na východě Německa.

Lidovky.cz: Německá média napsala, že úspěch AfD je hrozbou pro liberální společnost. Jsou tyto obavy opodstatněné?
Myslím si, že ano. Prvním problémem je, že Alternativa pro Německo má nulový koaliční potenciál a nikdo s ní nechce do koalice. O to hůře se tak budou sestavovat koalice. Problémem číslo dva je, že na ten populismus lidé slyší a je tak velkou výzvou pro etablované politické strany, aby tomu aktivně čelily. Jen doufám, že tomu nebudou aktivně čelit tak, že budou také populistické.

Noční můra, ponížení a krvavý nos Merkelové, hodnotí svět německé volby

Lidovky.cz: Může tedy tento volební výsledek ovlivnit politiku Merkelové nebo celé strany CDU?
Bezesporu to nějaký vliv mít bude, určitě ale nebude tak veliký, jak se předpokládalo. Je totiž evidentní, že Němci mají rádi Angelu Merkelovou. Tedy jako osobu, nikoliv za to, co dělá vzhledem k uprchlíkům, jsou jí ale schopni tohle odpustit. Koneckonců na to, že je již ve třetím volebním období, nebyly ty výsledky pro ni nijak potupné. Myslím ale, že ona sama vnitřně cítí, že německá společnost je tím přetížena. Sází všechno na evropské řešení migrační krize, což má být nějaký společný evropský přerozdělovací mechanismus a také na snahu řešit ten problém přímo v místě nebo případně v Turecku. Ale tohle je nastaveno na strašně dlouhou dobu a občané chtějí mít rychlá řešení.

Lidovky.cz: Budou mít výsledky vliv na vládní koalici?
Myslím, že ne. Pokud se podíváme na druhého koaličního partnera, tím je SPD, tak ta přeci dokázala být poměrně úspěšná, zejména ve spolkové zemi Porýní-Falc zvítězila naprosto neochvějně s 36 procenty hlasů. Vaší otázce dobře rozumím, protože se snažíte německou politiku nahlížet optikou české politiky. Ale je třeba si uvědomit, že obecně kultura politiky i kultura opozice je v Německu výrazně vyšší. Ta kooperace v rámci velké koalice nebude nijak zásadně ochromena.

Lukáš Novotný (36)

Lukáš Novotný je politolog, který přednáší na Univerzitě Jana Evangelisty...

Politolog. Studoval na univerzitách v Plzni a Bayreuthu a je doktorem politologie z univerzity v Chemnitz. Dlouhodobě se odborně zaměřuje na politický a sociální vývoj v německy mluvících zemích a na problematiku česko-německých vztahů. O těchto tématech publikuje v ČR i zahraničí. Přednáší na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Univerzitě Karlově v Praze.

Lidovky.cz: Německá média rovněž píší, že tento volební výsledek může negativně ovlivnit vyjednávací pozici Německa v Evropské unii. Dá se tedy na evropské úrovni hovořit o porážce Angely Merkelové?
Já tu porážku nevidím. Merkelová měla zemského premiéra ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, tam si ho s takřka stoprocentní pravděpodobností zachová. Zároveň je sice fakt, že byla jako koaliční partner ve velké koalici v Porýní-Falcku a nyní to na velkou koalici nebude stačit, chybí jim tam dvě procenta, ale je dost dobře možné, že i tam CDU zůstane ve vládní koalici. Jen se k nim ještě přidá nějaký další koaliční partner. A nedá se vyloučit i to, že by CDU mohla vstoupit do koalice i v Bádensku-Württembersku. Merkelová tedy až tak reálně neztratila. Ukažte mi v Evropě zemi, kdy premiér dokázal třikrát po sobě zvítězit ve volbách a ještě navíc navyšovat své zisky. Podívejte se na Českou republiku, jak jsme roztříštění, kolik vlád se zde vystřídalo. A ačkoliv se nyní v českém tisku nosí, že je Merkelová Němci nenáviděná, tak tam má pořád vyšší míru popularity, než má 99 procent českých politiků. Neúspěch vypadá úplně jinak.

Myslím si, že vyjednávací pozice Německa se nemůže v rámci Evropské unie o moc zhoršit a to proto, že žádná jiná země než Německo není tím problémem migrační krize tak silně zasažena. Je jasné, že Německo musí vyvíjet výrazně větší aktivitu než ostatní země, že má enormní potřebu tento problém řešit a chce činit i kroky, kterým my nerozumíme, tedy kvóty a podobně. Je to ale cesta, jak něco nabízet.