Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Syřané vypálili dánskou ambasádu

Svět

  18:28
TEHERÁN/DAMAŠEK - Několik set demonstrantů podpálilo dánské velvyslanectví v Damašku, kde sídlí i diplomaté ze Švédska a Chile. Budova utrpěla značné poškození. Kvůli volnu zde naštěstí žádní diplomaté nebyli.

Karikatura Muhammada. foto: PASCAL PAVANIAFP

Celá kauza vznikla před čtyřmi měsíci, kdy dánský list Jyllands-Posten publikoval karikatury proroka Mohameda.

Předem ohlášená demonstrace zpočátku probíhala podle očitých svědků v klidu. Později se ale stovky rozvášněných demonstrantů pokusily vyslanectví obsadit. Zabránil jim v tom policejní kordon, který ale protestující při potyčkách prorazili. Několik demonstrantů založilo u vchodu do budovy požár, který se přenesl na celou třípatrovou budobu. Požár zlikvidovali až hasiči.

Demonstrace se konaly i v Evropě
Demonstrace muslimů se dnes konaly také v centru dánského hlavního města Kodaně, kde demonstrovaly asi tři stovky lidí a v Londýně to bylo podle odhadů asi 700 osob. U kodaňského nádraží došlo i k menší potyčce demonstrantů s policií, která se snažila zabránit jim v cestě vlakem na větší shromáždění. Někteří účastníci házeli na policisty kameny a láhve, ale nikdo nebyl zraněn. Dva účastníci protestu byli zadrženi.

V Londýně se demonstranti sešli před dánským velvyslanectvím a hlasitě odsuzovali kresby jako urážku islámu a jeho vyznavačů. Demonstrace podle pozorovatelů naznačují, že i evropští muslimové, kteří dosud reagovali značně umírněně, mohou přejít k ostřejším formám protestů.

Evropští politici uklidňují
Někteří evropští politikové ve snaze uklidnit napětí vyzývali k dialogu a vzájemnému respektování. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že chápe, že se muslimové cítí karikaturami uraženi. Podle ní to ale neospravedlňuje násilné reakce. Zástupce Evropské unie Javier Solana zase řekl, že "tolerance a vzájemný respekt jsou stejně důležité hodnoty jako svoboda projevu", a oznámil, že je v kontaktu s vedoucími představiteli muslimských zemí a usiluje spolu s nimi o urovnání konfliktu.

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz, stejně jako norský předseda vlády Jens Stoltenberg zveřejnění karikatur v tisku svých zemí odsoudili. Kresby prý urážejí náboženské cítění muslimů, ale i všech ostatních lidí, kteří jsou proti náboženské nesnášenlivosti.

Podobně oficiálně reagoval také Vatikán. V prohlášení uvedl, že "právo na svobodu smýšlení a projevu nezahrnuje právo urážet náboženské cítění věřících" a že určité formy kritiky představují "nepřijatelnou provokaci". Zároveň Vatikán odsoudil ale i násilné protesty proti karikaturám v muslimských zemích.

Írán zrušil svůj obchod s Dánskem
Na situaci kolem karikatur reagoval i Írán, který v současné době čelí kritice světa za svůj jaderný program a jehož prezident Mahmúd Ahmadínežád je znám popíráním holokaustu.

"Je třeba přehodnotit a zrušit obchodní kontrakty se zemí (Dánsko), která provedla tento odsouzeníhodný čin," prohlásil íránský prezident. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že dánská vláda nereagovala adekvátně na zveřejnění karikatur proroka Mohameda,
které urazily islám i muslimy.

Autor: