Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Syrová strava jako životní styl. Objevte kouzlo raw food

Jídlo

  6:00
PRAHA - Řepové špagety s křenovu omáčkou nebo greenburgers s mrkvovými chipsy. Tato netradiční jídla můžete ochutnat ve vitariánské restauraci Secret of raw, která je v Praze jediná svého druhu. Kuchaři tam připravují výhradně syrové jídlo neboli raw food. Majitelka Eva Kavková přiblížila v rozhovoru pro Lidovky.cz tuto netradiční stravu i svůj vztah k vitariánství. Podělila se také o své oblíbené recepty.

Eva Kavková, majitelka restaurace Secret of raw. foto: Archiv: Eva Kavková

Lidovky.cz: Už čtyři roky jste vitariánka. Co vás k tomu přivedlo?
Celý život jsem se zajímala o zdravý životní styl. Jednou jsem se od kamarádky dozvěděla o raw food. Žít zdravě pro mě znamenalo vždy nějaké zákazy a omezení. A tahle strava mi tehdy přišla jako snad největší omezení vůbec.  Ale nedalo mi to a začala jsem si o vitariánství hledat další informace. Postupně mi celá jeho filozofie začala dávat smysl, a tak jsem to zkusila.

Raw food

Vitariáni jedí pouze syrovou stravu rostlinného původu. Suroviny se mohou zahřívat, ale pouze do teploty 42°C. Při vyšší teplotě by se ničily enzymy, které pomáhají trávení.

Lidovky.cz: Jaké byly začátky?
Asi půl roku trvalo než jsem zcela přešla na syrovou stravu. Přechodová fáze je pro každého obtížná kvůli návyku na vařené jídlo a všemu, co společnost nabízí. V klasické restauraci si vitarián dá jen zeleninový salát. Z počátku jsem jedla stále dokola třeba jen ořechy se sušeným ovocem, ale postupně jsem zjistila, že se tolik omezovat nemusím. Tato strava nabízí naopak nepřeberné možnosti. V podstatě jen vyměníte ingredience a přístroje pro přípravu jídel. Jinak je raw food jako další kuchyně. To vše jsem chtěla ukázat i ostatním.

Lidovky.cz: Proto jste si před rokem otevřela vitariánskou restauraci?
Ano, chtěla jsem lidem předat své nadšení pro tuto stravu a ulehčit jim případně cestu ke změně. Přejít na raw food je těžké, protože pokušení v podobě vařeného jídla všude kolem je veliké. Hned mě proto napadlo založit vitariánskou restauraci. Vedu ji se svým business partnerem Janem Plajnerem a pořádáme také kulinářské kurzy.

Lidovky.cz: Navštěvují váš podnik jen vitariáni?
Chodí všichni. Starší, mladší, sportovci, kuřáci, vegani nebo třeba lidé, kteří sbírají kulinární zážitky. Takový byl od začátku i můj záměr – ukázat, že raw food je pro všechny.

Lidovky.cz: Základními skupinami této stravy jsou ořechy, semena, ovoce, zelenina, oleje a řasy. Dají se všechny z nich i další potřebné suroviny běžně sehnat? Které se používají nejvíce?
Většinou se dá vše koupit v prodejnách zdravé výživy. Nějaké suroviny prodáváme i přímo u nás v restauraci. Zanedlouho také chceme otevřít v Praze velikou prodejnu s bistrem. Jinak ze základních surovin se nejvíc používají asi semínka a ořechy. Dezert potom neuděláte bez kokosového tuku a přírodních sladidel, jako je agáve sirup nebo rýžový slad.

Lidovky.cz: Co by si měli lidé, kteří si chtějí začít připravovat raw food doma, pořídit za vybavení?
Neobejdou se bez dehydrátoru (sušička s teplotním nastavením, pozn. red.), ve kterém se připravuje veliká část jídel. Důležitý je také mixér na polévky a směsi, kuchyňský robot na hnětení a výrobu těst a odšťavňovač na ovocné a zeleninové šťávy.

Vyzkoušejte oblíbené recepty Evy Kavkové:

Lasagně z červené řepy s fenyklovým krémem

Na 10 porcí:

6 kusů středně velké červené řepy

Petrželové pesto: 3 stroužky česneku, 3 hrnky dýňových semínek, 2 hrnky zelené petrželky, 3 lžíce olivového oleje, ½ hrnku vody

Fenyklový krém: 2 sladké papriky, 1 hrnek nahrubo nasekané mrkve, 3 lžíce olivového oleje, 2 stroužky česneku, 1 lžíce čerstvého fenyklu

Postup:

Začněne pestem. V robotu rozmixujte dýňová semínka na mouku. Přidejte zbylé ingredience a mixujte. Pokud není pesto dost výrazné, můžete přidat sůl nebo víc petrželky.

Očistěte (neloupejte) řepu a nakrájejte ji na plátky. Vrstvěte vždy po pěti plátcích a prokládejte pestem. Podávejte s Fenyklovým krémem.

Nakonec rozmixujte všechny suroviny na fenyklový krém a naneste na talíř dokola.

Lasagne z červené řepy.

Kalifornský dort

Krusta: 2 hrnky kokosu, 1 hrnek mandlí, špetka soli, ½ hrnku kakaa, 8 datlí

Postup: Suroviny smíchejte a natlačte do dortové formy.

Spodní část (dejte na krustu): 1 1/4 hrnku kakaa, ½ hrnku javorového sirupu, 1/2 hrnku kokosového oleje

Postup: Vše promíchejte v mixéru. 1 hrnek směsi nalijte na krustu a dejte celé do lednice. Zbytek krému nechte v misce v pokojové teplotě odpočívat.

Krém: 2 hrnky kokosové šlehačky, 1 1/4 hrnku oříšků kešu, 3/4 hrnku sirupu z agáve, špetka soli, 2 lžičky vanilkové tresti. 2 lžíce lecithinu, 1/2 hrnku kakaového másla, 1/2 hrnku mandlového másla – nemusí být

Postup: Smíchejte v mixéru vše kromě lecitinu, kakaového a mandlového másla. Posléze přidejte kakaové máslo a lecitin. Opět mixujte. 3 hrnky směsi nalijte do formy na hotový základ a dejte opět tuhnout do lednice. Mandlové máslo přidejte do zbylého krému v mixeru a rozmixujte. Až předchozí vrstva trochu ztuhe, nalijte na koláč i zbytek.

Čokoládová omáčka: 1 1/2 hrnku javorového sirupu, 1/3 hrnku olivového oleje, 1/2 hrnku kakaa

Postup: Vše promíchejte. Pokud ji nespotřebujete, vydrží až měsíc v lednici.

Kalifornský dort.
Témata: strava, Raw food, jídlo, Praha

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!