Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Syrské jednotky dobyly baštu povstalců. Útok podpořilo ruské letectvo

USA

  22:39
DAMAŠEK - Syrská armáda dobyla z rukou protivládních povstalců město Rabíja, jejich poslední baštu v přímořské provincii Latákíja. Informovala o tom v neděli syrská státní média a opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva. Podle nich ofenzivu podpořilo ruské letectvo a ruští důstojníci se částečně podíleli i na pozemní operaci.

Syrští vojáci (ilustrační snímek). foto: Reuters

Při sobotních náletech, které podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) rovněž provedlo Rusko, zemřelo podle nové bilance ve městě Chašam nedaleko Dajr az-Zauru nejméně 63 civilistů.

Vzdejte se, vyzval prý Putin Asada. Kreml to okamžitě popřel

Vysoký činitel režimu Bašára Asada Hilál Hilál podle agentury AP dal najevo, že vláda vzhledem k bojovým úspěchům v posledních dnech nemíní při nadcházejících jednáních dělat žádné další ústupky. „Nebudeme dnes dávat to, co jsme nedali v posledních pěti letech,“ prohlásil Hilál, když v sobotu navečer navštívil jednotky v oblastech u Damašku, z nichž nedávno armáda vytlačila povstalce.

Své výroky Hilál pronesl před plánovanými rozhovory v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a opozice, jež by mohly přinést ukončení konfliktu, který trvá už téměř pět let a vyžádal si více než 250 tisíc mrtvých. Rozhovory by měly začít v pondělí, ale počítá se se zpožděním kvůli trvajícím neshodám stran. Opozice žádá odchod Asada, ale prezident je ochoten odejít jen na základě hlasování Syřanů.

Spojenecká koalice provedla 23 náletů na IS

Hlavní vyjednávač opozice Muhammad Allúš si v neděli podle agentury Reuters postěžoval, že opoziční představitelé byli vystaveni silnému tlaku amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který se je snažil přimět k tomu, aby se nadcházející týden jednání v Ženevě zúčastnili.

Při sobotním setkání šéf americké diplomacie přišel a „nutil nás, abychom se vzdali svých humanitárních práv... a šli o nich vyjednávat,“ řekl Allúš. „Na tyto tlaky bude důrazná odpověď,“ dodal, ale žádné podrobnosti neuvedl. Na otázku, zda tedy opozice půjde na jednání, jen poznamenal: „Uvidíme v nadcházejících hodinách.“

Putin: Pokud Asad opustí Sýrii, může mu Rusko poskytnout azyl

V leteckých úderech na pozice bojovníků radikální organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku o víkendu pokračovala i koalice vedená Spojenými státy. Podle nedělního sdělení americké armády v sobotu provedla celkem 23 náletů - šestnáct v Iráku a sedm v Sýrii.

Rabíja, kterou nyní dobyla syrská armáda, byla v rukou povstalců od roku 2012 a hlavní slovo zde měly milice etnických Turkmenů a fronta An-Nusra, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida, uvedla agentura AFP. Podle šéfa SOHR Ramího Abdal Rahmána vládní jednotky město v horách obklíčily a získaly i dvacet okolních vesnic. Při konečné ofenzivě prý hrálo podstatnou roli ruské letectvo.

„Je to v oblasti severní Latákíje druhá nejdůležitější základna povstalců,“ uvedl šéf SOHR, který rovněž připomněl, že klíčovou opoziční baštu - město Salma, jež drželi povstalci od roku 2012 - dobyly vládní jednotky už 12. ledna.

Přes šest desítek civilních obětí

Vláda si tím prý upevnila své postavení v provincii, která je domovem vládnoucích alávitů, k nimž patří i prezident Bašár Asad. Zároveň je nyní schopná zablokovat povstalci využívané zásobovací trasy z Turecka na sever Sýrie a zabránit jim v ostřelování správního střediska provincie, přístavu Latákíja.

Sobotní nálety poblíž Dajr az-Zauru, správního střediska stejnojmenné východosyrské provincie, mají podle opozičních aktivistů už přes šest desítek civilních obětí. Zemřelo i devět dětí. Během uplynulých dvou dní letouny útočily i ve městě Rakka, které je hlavní základnou radikálů takzvaného Islámského státu v Sýrii, zemřelo tam 44 lidí.

V Madájá lidé hladoví, potvrdila OSN. Okamžitá evakuace je nutná

Letecké údery provedené rovněž v sobotu koalicí v čele s USA se podle nedělního sdělení americké armády soustředily v Iráku na oblast v blízkosti města Ramádí, kde zničily mimo jiné několik vozidel, včetně cisterny s pohonnými hmotami. Zasáhly i dvě jednotky povstalců a ztížily jim pohyb v terénu.

V Sýrii pak koaliční letouny bombardovaly cíle na různých místech. Bomby zasáhly bojové pozice, budovy a vozidla džihádistů, ale také místa, kde skladují zbraně.

Ruské letectvo se účastní bojů v Sýrii od konce loňského září. I díky němu se syrské armádě podařilo dobýt podle ruských a syrských zdrojů 250 vesnic a měst. Rusové tvrdí, že se zaměřují na bojovníky takzvaného Islámského státu a další extremisty, západní koalice a část syrské opozice ale poukazují na to, že ruské nálety ničí také tu část opozice, s níž Západ spolupracuje.

Syrská válka si vyžádala životy asi čtvrt milionu lidí, další miliony občanů kvůli ní musely opustit svůj domov. V pondělí by měly v Ženevě začít rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí, kvůli nedořešeným sporům však není jasné, zda jejich zahájení nebude odloženo.

Autor: