Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Syrský ministr: Proti Syřanům bychom plyny nepoužili. Cílem náletu byl sklad džihádistů

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. foto: Reuters

DAMAŠEK/MOSKVA - Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ve čtvrtek popřel, že by vláda použila chemické zbraně. K úterní otravě desítek lidí toxickým plynem ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib uvedl, že vládní letouny bombardovaly sklad zbraní radikálních islamistů z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra.
  14:07

I mluvčí ruského prezidenta ve čtvrtek kritizoval to, že Západ rychle našel viníka úterní tragédie a označil jím syrské vládní síly. „Nezbytná je výměna údajů a vyhodnocení informací a až poté lze dělat závěry, ne před tím. Závěry, které se dělají před výměnou informací a před vyšetřováním, nemohou být považovány za závěry odrážející realitu,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Reagoval tak na rychlé označení viníka úterní události v Chán Šajchúnu ze strany Západu.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) a řady západních zemí toxický plyn shodila na město letadla syrské vlády či jejího spojence Ruska. Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců.

Rusko brání Asadův režim v OSN, svědkové viní z útoku ‚sarinem a chlórem‘ syrské letectvo

Peskov ve čtvrtek rovněž upozornil, že po tragédii nebyl možný přístup na místo činu, a tak nikdo, ani americká strana nemůže podle něj disponovat důvěryhodnými informacemi. Chemický útok by podle mluvčího nejvíce hrál do karet odpůrcům syrské vlády.

„Mohu vás znovu ujistit, že syrská armáda nepoužila a ani nikdy nepoužije tento typ zbraní proti vlastnímu lidu, proti našim dětem, ani proti teroristům, kteří zabíjejí naše lidi,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci v Damašku ministr Mualim. Syrská vláda označuje za teroristy i povstalce, kteří od roku 2011 vedou válku proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Šéf syrské diplomacie také řekl, že cílem náletu v Chán Šajchúnu byl sklad zbraní radikálních islamistů ze skupiny dříve známé jako Fronta An-Nusra. Ta se do bojů v Sýrii zapojila jako hlavní radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida a později se přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie.

Mualim rovněž uvedl, že tato skupina skladuje chemické zbraně nakoupené od Iráku a Turecka v obytných čtvrtích, kde žijí civilisté.

Na otázku agentury AFP, zda předloží důkazy o tom, že vláda neprovedla chemický útok, Mualim odpověděl: „Jak mohu jít do Chán Šajchúnu, když je pod kontrolou An-Nusry?“ Ohledně vyšetřování ministr řekl, že by hlavně mělo být „nestranné a nezpolitizované“. „Dodáme Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) informace našich zpravodajských služeb o transportu chemických zbraní do Sýrie z Iráku a z Turecka,“ řekl Mualim.

Při bombardování obce Chán Šajchún v oblasti ovládané povstalci se do ovzduší dostal toxický plyn, který zabil podle různých zdrojů až 100 lidí, včetně mnoha žen a dětí. Organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve středu uvedla, že oběti vykazují příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor.

Kreml dál hájí Asadův režim a varuje před uspěchanými závěry

Kreml ve čtvrtek ujistil, že Rusko považuje za „naprosto nepřípustné“ použití chemických zbraní v Sýrii, zároveň varoval před uspěchanými závěry ještě před vyšetřením úterního incidentu, při němž v provincii Idlib zahynuly na otravu toxickým plynem desítky lidí. Moskva, která je klíčovým spojencem syrského režimu Bašára Asada, nesouhlasí s tím, že Západ označuje syrské vládní síly za viníka nasazení otravných plynů.

„Je to skutečně dosti hrozivý vývoj událostí, je to opravdu velmi nebezpečný a strašný zločin,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Současně varoval před uspěchaným „nálepkováním“. Upozornil, že po tragédii nebyl možný přístup na místo činu, a tak nikdo, ani americká strana podle něj nedisponuje důvěryhodnými informacemi. Chemický útok podle mluvčího Kremlu nejvíce hraje do karet odpůrcům zákonné vlády v Sýrii a teroristům.

V úterý otravný plyn ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zabil desítky lidí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) plynovou bombu shodila na město letadla syrské vlády či jejího ruského spojence. Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců, bojujících proti vládě v Damašku.

„Nelze dělat uspěchané závěry. Nezbytná je výměna údajů a vyhodnocení stávajících informací a až poté lze dělat závěry, a ne před tím. Jakékoliv závěry, které se dělají před výměnou informací a před vyšetřováním, bezpochyby nemohou být považovány za závěry odrážející realitu,“ zdůraznil mluvčí Vladimira Putina.

K výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nelze tolerovat ohavné zločiny Asadova režimu, poznamenal, že tato prohlášení nijak podstatně neovlivní rusko-americké vztahy. Rozpory, a to i hluboké, podle mluvčího už trvale provázejí vztahy mezi Moskvou a Washingtonem zejména v posledních letech, a tak odlišné vidění situace v Sýrii „sotva může nějak zásadně změnit duch a charakter našich dvoustranných vztahů“. Kreml by podle Peskova nicméně doporučoval Bílému domu uvážlivější přístup.

Autor: