Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Systém doručování soudních obsílek se zhroutil

Česko

  6:39
PRAHA - Pošta nesmí vylepovat oznámení o soudní obsílce. Nový systém, který ministerstvo spravedlnosti spustilo 1. července, tak ztratil smysl a je v troskách.

Česká pošta foto: Lidové noviny

Zpočátku neuměli s obálkami se zeleným pruhem zacházet poštovní doručovatelé. Ránu z milosti ale systému, který měl zrychlit práci administrativou zavalených českých soudů, zasadil až Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který striktně vyžaduje, aby doručovatelé dodržovali poštovní tajemství.

Pošťáci proto soudům vracejí obsílky třeba tehdy, když se dotyčný odstěhoval z místa svého trvalého pobytu a ve starém domě nenechal schránku. Podle novely občanského soudního řádu by přitom měl doručovatel výzvu k vyzvednutí obsílky "umístit na jiné viditelné místo", tedy třeba vylepit na dveře nebo na domovní dveře nebo nástěnku. Právě to ale ČTÚ zakázal – nikdo totiž podle poštovního zákona nemá právo vědět, jaké písemnosti dostává jeho soused. Obdobně odmítá pošta doručovat obsílky i lidem bez domova, kteří mají trvalé bydliště nahlášeno na obecním úřadě.

Vypadá to jako detail, ale přesně kvůli takovým případům, které léta brzdily chod justice, ministerstvo systém doručování změnilo. "Jsem předseda soudu, takže,civilu‘ se věnuji jen na třetinový úvazek, přesto každý den takových případů řeším několik. Soudce, který civilní věci soudí na plný úvazek, se tak může setkat i s desítkami takových případů denně," tvrdí prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník.

Doručovaní podle něj ani po třech měsících od novely nefunguje a zdržuje soudce daleko více než před 1. červencem.

Ministerstvo spravedlnosti si přitom od novely občanského soudního řádu slibovalo výraznou úsporu peněz a zrychlení civilních soudů. Princip měl být jednoduchý – doručovatel už nemusí zastihnout adresáta osobně, stačí, když mu hodí výzvu do schránky nebo ji v domě vylepí. Pokud si dotyčný nezajde do deseti dnů pro obsílku na poštu, bude to stejné, jako by si ji přečetl, a může být odsouzen i v nepřítomnosti – třeba kvůli dluhu z podnikání nebo na výživném.

"Justice loni za poštu zaplatila 465 milionů korun. Díky novému způsobu doručování ročně ušetříme 15 až 20 procent," líčila novinářům na konci června ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová výhody jejím resortem prosazené novely.

Soudní obsílky - kolize dvou norem

Ministerstvo spravedlnosti chtělo zrychlit doručování obsílek. Jeho novela občanského soudního řádu ale podle Českého telekomunikačního úřadu narušuje poštovní tajemství. Pošta proto odmítá vylepovat výzvy o uložení zásilky.


Podle Lichovníka udělaly chybu všechny zainteresované instituce v čele s ministerstvem spravedlnosti, když možnou kolizi zákonů neřešily s předstihem: "Ty dva předpisy se tlučou. Celá situace se bohužel začala řešit velice pozdě. Místo aby se řešila v březnu, tak k tomu došlo až na přelomu července a srpna."

Ministerstvo spravedlnosti potíže připouští, pochybení nicméně odmítá. "Dopředu to nešlo rozklíčovat, až praxe přinesla tento problém," hájí resort jeho mluvčí Jitka Zinke.

Zatím na mrtvém bodě Jednání mezi ministerstvem spravedlnosti, Českým telekomunikačním úřadem a Českou poštou každopádně ustrnula na mrtvém bodě. Ministerstvo chce podle Zinke pomoci České poště s úpravou podmínek doručování, tak aby vyhovovaly občanskému soudnímu řádu.

Názor ČTÚ je ale zatím jednoznačný. "Náš úřad se skutečně nesnaží omezit možnost doručovatelů doručovat soudní zásilky. Problém je v tom, že vylepením výzvy na nějaké nevhodné místo by se mohl kdokoliv dozvědět, že jste obesílán od soudu. To je samo o sobě informace, která by neměla být veřejně dostupná," říká náměstek ČTÚ Marek Ebert s odvoláním na zákon o poštovních službách.

Poslední schůzka mezi zástupci ČTÚ a ministerstvem měla proběhnout v úterý, ale kvůli Ebertově zaneprázdněnosti musela být odložena. Kdy dojde k dalšímu jednání, zatím není jasné.

Soudy si na špatné fungování nového systému doručování stěžovaly hned po jeho spuštění. Tehdy ovšem za většinu potíží mohli podle názoru soudců především poštovní doručovatelé, kteří se prý neuměli v nových pravidlech orientovat a dělali zbytečné chyby při nechávání výzev nebo vyplňování kolonek na obálkách. Spokojená ale nebyla ani pošta, podle které ve zbrusu nových předpisech "plavaly" i samotné soudy.

To už se podle Lichovníka zlepšilo. "Tam, kde se nejedná o rozpor mezi zmíněnými předpisy, bych řekl, že to pošta už zvládá," míní. Hodně tomu podle něj pomohl fakt, že si soudy nakoupily vlastní obálky a přestaly používat ty, které jim dodalo ministerstvo. "Ty nové se vyplňují jen z jedné strany a pro všechny jsou daleko přehlednější," tvrdí Lichovník.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!