Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tady nejsme na Guantánamu

Názory

  18:04
Ad LN 18. 3.: Hudba jako zbraň na teroristy
V souvislosti s informací o používání hudby americkou armádou jako mučicího nástroje mě napadlo, že ani netřeba chodit tak daleko. My diváci programu ČT24 máme denně možnost poslouchat kratičké stále se opakující hudební smyčky, které jsou používány k vyplnění času nezřídka více jak jedné minuty před zprávami. Několikasekundová opakovaná „hudební myšlenka“  se stane již po půlminutě pro vnímavější posluchače nesnesitelná a příjemné čvachtání syntetizéru začne navozovat agónii. Naštěstí jsme po nekonečné minutě osvobozeni crescendem s následnou detonací tympánů, která společně s dalšími ránami, korunami a hudebními štosy tvoří pompézní znělku Událostí přecházející v ostinátní ostře zvonivý tikot splývající v dlouhém fade-outu s hlasy moderátorů, takže zpočátku nerozumíme (někdy naštěstí) i některým zprávám. Myslím, že v celodenním programu ČT24 neuniknou zmíněným „na čas vyčkávacím“ předělům ani odolnější jedinci. I jim bezesporu tato „hudba“ podprahově proplachuje mozek, což by jistě ocenili američtí specialisté na mučení. Tady ale nejsme na Quantanamu.
To ale není nic proti ČT2, kde máme denně v programu Panorama možnost zaposlouchat se na celých 40 minut do stále opakovaného asi 4-5 minutového hudebního dílka, které již samo o sobě je zkomponováno ze samého opakování. Vydržet to 40 minut může být již bolestivé. Možná i proto si chlapci ze Ztohoven vybrali Panoramu pro svůj pseudoatomový pšouk. Mj. nechtěně vyšlo najevo, že prý společnost Sitour, která České televizi pořad dodává, inkasuje za Panoramu dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj a zároveň i platby od provozovatelů prezentovavaných rekreačních oblastí a měst. A ti si stěžují, že „výbuch“ je poškodil. Divím se, že se zabývají jednorázovou evidentní recesí a nevnímají každodenní čtyřicetiminutovou (celoročně!) hudební ostudu, za kterou navíc platí. Bude jim nejspíše satisfakcí, když stát potrestá (probůh snad ne odnětím svobody!) pár mladých studentů výtvarníků, zatímco oni budou dál poslouchat a platit to o čemž netuší, že je hudebně-dramaturgický šlendrián, který činí pořad hloupým a pro lákané turisty pravděpodobně i hůře přijímaným.
V Alpských zemích, v těchto pro turismus jistě přínosných pořadech, nasazují regionální lidovou muziku. Relativně nudná živá kamera z různých lokalit pak může mít díky pestré hudbě svůj přijatelný charakter a vytváří dokonce příjemnou atmosféru. To by ale pro autory Panoramy bylo moc práce a navíc, promiňte mi tu smělou úvahu, z použití lidové hudby neplynou autorské tantiémy.
Kdybych si chtěl snadno přivydělat, stvořil bych a slepil nějakých 4-5 minut syntetické hudby na PC, což dnes zvládne každý trochu zručnější uživatel za odpoledne. Přihlásil bych ji na OSA kvůli autorským příjmům z veřejného provozování hudebního díla. Pak bych ji, pravda, musel dostat do zmíněného pořadu, zmíněné firmy. No pak už  jen pouštět dokola a dokola a dokola a dokola a .......  tónika, dominanta, Mercedes.
Autor: