Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tajemný vliv ve válce o plyn

Svět

  10:37
KYJEV/PRAHA - Spor mezi Ruskem a Ukrajinou, který z energetického hlediska ohrožuje dnes již velkou část Evropy, nemá jen dva hráče. Ve spleti komplikovaných a utajovaných smluv se prakticky nikdo nevyzná, obě národní společnosti, ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz, jsou ve svém rozhodování závislé nejen na svých vládách, ale i na řadě dalších, nepřehledných, až tajemných vlivů.

Julie Tymošenková, ukrajinská premiérka, tvrdí, že Ukrajina by plyn pouštěla dále do Evropy, kdyby Rusové nezastavili dodávky foto: ČTK

Za velmi významného účastníka bitvy o plyn, jehož struktura je ovšem natolik neprůhledná, že je často nazývána strukturou mafiánskou, je považována společnost Rosukrenergo.
Švýcarská společnost Rosukrenergo byla vytvořena v roce 2004, aby regulovala dodávky plynu Ukrajině, která odebírala nejen plyn ruský, ale i výrazně levnější plyn středoasijský.

Smícháním obou plynů a tedy také cen vznikala přijatelná cena pro Ukrajince a značné finanční zisky pro Rosukrenergo. Jeden údaj hovoří názorně o bleskovém zbohatnutí všech, kteří se v Rosukrenergu angažovali. Firma se základním kapitálem 35 tisíc dolarů vydělala jen v roce 2005 na obchodování s plynem mezi Ukrajinou, Ruskem a Střední Asií přes 370 milionů dolarů. Není divu, že právě tato společnost se řídí nejen zákony trhu, ale i politickými zájmy spleti vlastníků a jejich přátel sedících v těch nejvyšších křeslech několika států.

Ruský plyn není tak dobrý jak norský

Ruský zemní plyn se označuje jako chudý - obsahuje vysoké procento metanu a jen nepatrné množství vyšších uhlovodíků.

Norský zemní plyn se označuje jako bohatý -obsahuje vyšší podíl vyšších uhlovodíků. Je výhřevnější, a proto se na území Německa musí „míchat“ s chudším plynem, aby bylo dosaženo ruské nižší kvality. Na ni jsou nastaveny české spotřebiče.

Vlastníků tohoto prostředníka, jehož právní sídlo je ve Švýcarsku, je několik. Především 50 procent firmy vlastní ruský Gazprom. O zbývajících 50 procent se dělí ukrajinští podnikatelé Dmitrij Firtaš a Ivan Fursin. O jejich napojení na nejvyšší kruhy včetně bratra prezidenta Viktora Juščenka Petra kolují legendy.

Na druhé straně i Gazprom je prodlouženou rukou Kremlu a vlády RF. Prezident Dmitrij Medveděv z Gazpromu vzešel, premiér Vladimir Putin má Gazprom pod kontrolou už řadu let. Dosazuje do nejvyšších funkcí tohoto plynařského gigantu „své lidi“, včetně Medveděva, ze kterého později učinil svého nástupce.

Bylo by s podivem, kdyby Putin neprosadil do tak výnosné společnosti někoho ze svých kolegů z bývalé KGB. Jedním z vůdců Rosukrenerga se v jeho počátcích stal Konstantin Čujčenko, rodák z Petrohradu, stejně jako Putin, agent KGB. Navíc se ze studií Čujčenko dobře znal s Medveděvem. Čujčenko byl v květnu 2008 jmenován poradcem prezidenta, ale on i Kreml si uchovali ve výnosném Rosukrenergu dostatečný vliv.

Podle ruského nezávislého listu Novaja gazeta se peníze dělily pouze mezi lidmi z jednoho klanu, respektive ze dvou - což je pro ruskou i ukrajinskou ekonomiku obvyklé. Druhý zakládající šéf Rosukrenerga Oleg Palčikov zase před tím vedl podivnou firmu EURAL, která sice operovala s miliardami dolarů plynoucími z obchodů s turkmenským plynem, ale oficiálně měla skromné sídlo v maďarské vesnici. Firmu zakládal advokát jednoho z největších mafiánů operujících na postsovětském prostranství, šéfa v 90. letech proslulé moskevské „solncevské mafie“ Semjona Mogiljeviče.

Podobné osoby a vazby na záhadné struktury, firmy i jejich dceřiné společnosti, zaregistrované od Rakouska přes Izrael až po Itálii a navázané na politické i mafiánské špičky řady zemí, Rosukrenergo staví do ne zrovna nejlepšího světla. Mlčení o pozadí celého energetického skandálu ale může být prolomeno a to nemusí být příjemné ani některým evropským politikům. Poté co v roce 2006 opoziční ruská Novaja gazeta zveřejnila některé souvislosti, se k tématu opatrně vrací ruský regionální tisk. Novináři z Irkutska předevčírem porušili tabu a začali podrobně popisovat možné kriminální a politické pozadí tzv. bitvy o plyn. Možná právě Rosukrenergo a lidé kolem něj tiše a nenápadně, ale přece jen stojí v centru současné energetické krize v Evropě.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...