Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tajné služby: Při uvedení Obamy do úřadu měla vybuchnout bomba

Svět

  12:18
WASHINGTON - Americké tajné služby měly loni v lednu vážné obavy, že somálští extremisté nechají vybuchnout bombu při inauguraci nastupujícího prezidenta Baracka Obamy. Skupina somálských islamistů se tehdy podle tajných služeb nejspíš dostala z Kanady na území USA s cílem spáchat při inauguraci atentát.

Obama při nástupu do úřadu. foto: Reuters

List New York Times uvedl, že byl dokonce přijat bezpečnostní plán, který počítal i s nahrazením šéfa státu v případě jeho zavraždění. "Všechny poznatky ukazovaly, že hrozba je skutečná a zahrnuje osoby, které přišly z ciziny," řekl deníku Juan Carlos Zarate, někdejší poradce pro otázky terorismu bývalého prezidenta George Bushe. Podobně se nyní vyjádřil i Obamův poradce John Brennan.

Spojené státy také rozšířily o desítky jmen seznamy osob, které kvůli možné teroristické činnosti podléhají zvýšené kontrole při vstupu do země, nebo do USA vůbec nesmějí přijet. Od nezdařeného prosincového útoku sebevražedného nigerijského atentátníka na americký letoun byly seznamy aktualizovány, řekl mluvčí Bílého domu Bill Burton. Z hlavního registru podezřelých byly podle něj na seznamy zvlášť sledovaných osob přesunuty desítky lidí.

Americká vláda vytvořila po atentátech proti USA 11. září 2001 centrální registr TIDE (Terrorist Identities Datamart Environment). Jednotlivé tajné služby jako CIA a FBI dávají správcům registru údaje o známých a podezřelých osobách spojovaných s terorismem. Registr se průběžně vyhodnocuje a některé osoby jsou přeřazovány na seznamy lidí, kteří pak podléhají zvýšeným osobním kontrolám na letištích či do USA vůbec nesmějí přiletět. TIDE podle Wikipedie eviduje na 550.000 osob; na seznamu nežádoucích osob označeném No Fly List je údajně kolem 4000 lidí.

Zpráva o zvýšení počtu zvlášť sledovaných osob přišla krátce před dnešním jednáním prezidenta Baracka Obamy s šéfy amerických tajných služeb a členy vlády o tom, jak zabránit opakování nedávného pokusu o teroristický útok v letounu směřujícím z Evropy do USA. Obama po tomto incidentu kritizoval práci tajných služeb, hlavně jejich koordinaci.

Schůzky se podle Bílého domu zúčastní kromě příslušných prezidentových poradců ministryně zahraničí Hillary Clintonová, šéf Pentagonu Robert Gates, ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová, ministr spravedlnosti Eric Holder, ministr energetiky Steven Chu, ředitel tajných služeb (DNI) Dennis Blair, šéf CIA Leon Panetta a ředitel FBI Robert Mueller.

Podle BBC se očekává, že Obama po jednání oznámí reformy systému ochrany země proti terorismu. Americká média také spekulují, že by prezident mohl požadovat demise některých představitelů.

Autor: