Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tajní doktoři z Damašku získají cenu Homo Homini

Lidé

  7:00
Riskují vlastní životy, aby zachránili životy jiných. V Sýrii, kde za poslední rok zemřelo při povstání možná až sedm tisíc lidí, plní klíčovou roli. Bez nich by bylo mrtvých mnohem víc.

Syrští lékaři ošetřují zraněné, kteří se zapojili do protestů, v provizorních podmínkách – v bytech, sklepích či v garážích. foto: ČTK

Jejich nemocnice a ordinace nemají nápisy ani označení. Operují za dveřmi bytů, obchodů, ve sklepích, garážích. Se základním, mizerným vybavením se pokoušejí o zázraky. Vyléčit ta nejhorší zranění od kulek či šrapnelů. Pracují v utajení. Jsou to tajní doktoři.

V nemocnici číhá smrt

Zranění z demonstrací a přestřelek se bojí chodit do státních nemocnic. Svědci popisují, jak bezpečnostní síly pročesávají špitály a "podezřelé" pacienty odvlečou pryč. Lékaři ze státních nemocnic oficiálně tvrdí, že nikomu nic nehrozí. Ale tomu málokdo věří.

"Pokud v Sýrii člověk vyhledá lékařské ošetření se střelným zraněním, existuje významné riziko, že může nemocnici opustit s kulkou v hlavě," řekl pod podmínkou utajení jeden syrský lékař serveru CyberDissidents.org, který podporuje "online disidenty" – blogery a opoziční internetové aktivisty na Blízkém východě. "Víme dokonce o případech, kdy někteří lékaři nebo sestry museli pacienty sami zabít, jakmile vyšlo najevo jejich zapojení do protestů," popisuje doktor. Za loajalitu k režimu podle něj lékařský personál získává od vlády stipendia v zahraničí, navzdory špatným výsledkům.

Lékař, který se nevrátil

Na holém betonu v jakémsi domě někde v Damašku leží muž svlečený do půli těla, má prostřelenou hlavu. Sklání se nad ním ruce a hlasy probírají další postup. Tváře v reportáži CNN vidět nejsou: jak pro zraněné, tak pro lékaře by to znamenalo velké riziko. Tady funguje tajná polní nemocnice, malá místnost, základní vybavení, co kdo zvládl přinést ze své praxe, z lékárny.

ČTĚTE TAKÉ:

Říkají si Doktoři z Damašku. Lékaři, kteří sami přestali věřit režimu a chtějí lidem pomoct za každou cenu. Inkognito zůstává i spoluzakladatel organizace, ani ne třicetiletý muž. "Dal jsem dohromady okruh svých přátel, doktorů, kterým věřím," říká lékař zakladatel. "Vím, že riskuju život. Ale demonstranti riskují zas ty své a my jim musíme pomoct. Víte, celá tahle situace zraňuje i lékaře, kteří se celý život školili, aby pomáhali lidem."

Doktoři z Damašku založili i facebookovou stránku, kde dokumentují zločiny režimu. "Každý den, když odcházím z domu, říkám matce sbohem. Chci se vrátit domů, ale musím být s lidmi," řekl v loňské reportáži CNN zakladatel Doktorů z Damašku (Doctors Coordinate of Damascus).

Loni 11. prosince se nevrátil. Syrská armáda zastřelila doktora Ibrahima Othmana u hranic s Tureckem. Smrt dala lékaři jméno.

Othman pomáhal zakládat a koordinovat podobné tajné lékařské spolky po celé Sýrii. Dnes podzemní síť funguje v šesti provinciích. V nejtěžších dnech ošetřují až sto pacientů.

Za nebývalou statečnost a lidskost se rozhodla tajné syrské lékaře ocenit česká organizace Člověk v tísni. Udělí jim tradiční cenu za obhajobu lidských práv za rok 2011. "Člověk v tísni udělí cenu Homo Homini – zcela v duchu jejího jména – skupině Doctors Coordinate of Damascus. V širším smyslu je pak cena určena všem zdravotníkům, kteří v současné době v Sýrii ošetřují raněné, jimž v oficiálních nemocnicích hrozí perzekuce nebo smrt," sdělil LN Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva Člověka v tísni.

Cena bude předána na slavnostním zahájení Mezinárodního festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět, který začíná 6. března. (www.jedensvet.cz)

Autor: