Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tajný plán Kremlu na rozbití Ukrajiny. Vznikl ještě za Janukovyče

Svět

  12:00
KYJEV/PRAHA - Existuje dokument, ve kterém je popsán krok za krokem postup Moskvy vůči Ukrajině. Včetně rad, jak organizovat a podporovat proruské demonstrace občanů, s jakými hesly na takové akce vyrazit. Tajný plán Kremlu neodhalili západní novináři, ale ti ruští.

Novaja gazeta zveřejnila dosud tajný plán, podle kterého měl Kreml dosáhnout rozdrobení Ukrajiny a začlenění některých oblastí do Ruské federace. Ruští novináři to dokládají řadou faktů a rozhovorů s mnoha informovanými lidmi, ale především dokumentem, který se jim podařilo získat. Jde o tajnou analýzu, která sice byla vypracována ještě před Majdanem, ale kremelské administrativě byla předložena vloni mezi 4. a 12. únorem. Tedy nedlouho před masakrem v centru Kyjeva. foto: Reuters / Novaja gazeta // Koláž Šimon / LN

Hranice je konečně určena. Ve středu totiž Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) potvrdila, že se představitelé Doněcké a Luhanské lidové republiky dohodli se zástupci ukrajinských ozbrojených sil o tom, kudy vede fronta. Které vesnice a která města se podřizují Kyjevu a která rebelům. Aktuální mapa, na níž jsou východní části Ukrajiny odděleny od zbytku země, byla za dozoru důstojníků ruské armády podepsána oběma znepřátelenými stranami. Nyní by se od této linie měla začít stahovat těžká technika. 

Rozbití Ukrajiny krok za krokem

Současné dělení Ukrajiny je podle ruských novinářů z nezávislého listu Novaja gazeta, který zčásti vlastní bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, součástí dlouhodobého ruského plánu. Jak tvrdí zástupce šéfredaktora Andrej Lipskij, dokazuje to analýza zveřejněná v jeho listu téměř v plném znění (text si můžete přečíst ZDE). Jejím autorem má být známý pravoslavný podnikatel Konstantin Malofejev, miliardář, kterému patří fond Marshall Capital Partners, část firmy Rostělekom, a také muž, který nepokrytě podporoval separatisty na Krymu a v Donbasu. Podle expertů Malofejev spíše zaplatil za vypracování materiálu. 

V dokumentu je popsán krok za krokem postup Moskvy vůči Ukrajině. Jde například o rady, jak organizovat a podporovat proruské demonstrace občanů, jak zajistit logistiku, která měla pomoci nově vznikajícím separatistickým skupinám rozšiřovat činnost. Plán vychází z vynikající znalosti situace a rozhodně nepočítá s tím, že bude ihned část Ukrajiny připojena k Rusku, tak, jako se to povedlo s Krymem. 

Proruská demonstrace v Oděse.
Záplava ruských a krymských vlajek na proruské demonstraci v Simferopolu.
"V Rusku jsou naši bratři, v Evropě jsme otroky." Transparent proruského demonstranta ve východoukrajinském Doněcku.
Moskevská demonstrace na podporu proruských vzbouřenců na východě Ukrajiny.

Nejdříve měli demonstranti pouze požadovat spravedlivé rozdělení pravomocí mezi Kyjevem a regiony (což skutečně na prvních demonstracích v Donbasu zaznělo), poté celoukrajinské referendum o federalizaci země a nakonec autonomii a začlenění do Ruské federace. „Celkově podobnost tohoto projektu s kroky ruského vedení bije do očí,“ uvádí autor článku. 

Za hlavní nebezpečí evropské integrace Ukrajiny pro Rusko považují autoři analýzy nikoliv ohrožení ruskojazyčného obyvatelstva, ale něco mnohem méně vznešeného: „Ztratíme kontrolu nad plynovodním systémem Ukrajiny, což bude rána pro pozice Gazpromu ve střední a jižní Evropě.“ Zdá se, že toto byla největší hrozba, které se Rusko rozhodlo čelit po svém. 

Jak na to?

Nejdůležitější částí analýzy je ovšem ta, která obsahuje detailní návod, jak odtrhnout části Ukrajiny, a přitom neporušit evropská pravidla. Rusko plánovalo využít již existujícího Sdružení evropských příhraničních regionů. Takovým euroregionem byl totiž i Donbas. Patřily do něj ukrajinská Doněcká a Luhanská oblast a z ruské strany hranice Rostovská a Voroněžská oblast. Dalšími euroregiony byly: Slobožanščina (ukrajinská Charkovská a ruská Belgorodská oblasti) a Dněpr (ukrajinská Černigovská a ruská Brjanská oblast). Z původního nápadu podpořit život v pohraničí a vztah příhraničních oblastí se v ruském podání stal plán na obsazení části sousedního státu. 

Kromě bezprostředního pohraničí se ale objevují jako nadějně proruské na seznamu i oblasti Oděská, Nikolajevská, Dněpropetrovská a samozřejmě Krym. V dokumentu jsou uvedeny dokonce přesné formulace hesel a požadavků separatistických lídrů. Přesně v této podobě skutečně mnohokrát zazněly. 

Ruští novináři poukazují na vysokou míru pragmatičnosti analýzy, v níž se vůbec nehovoří o duchovnosti Ruska, obraně práv ruskojazyčných obyvatel zahraničí či tzv. ruském světě, který je třeba bránit. To jsou argumenty, které slyší z úst ruských politiků ruská veřejnost. Ve skutečnosti jde ale o chladný, ekonomický kalkul, tvrdí Novaja gazeta. 

Stejně překvapivé je, že v dokumentu nezní zdaleka tak hlasitě obava z rozšíření NATO. Naopak. Hrozba pro Rusy je na východě. Rusko se obává, že bude z chabě osídlené Sibiře vytlačeno Číňany. A hustě osídlené ukrajinské oblasti by zřejmě částečně – není jasné jak – přesunulo do svých východních pustin. 

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...