Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tajný účastník Mynářova výletu: Šokovalo mě, jak kancléř na Hradě vládne

Česko

  7:00
PRAHA - Stačilo se přihlásit na zájezd, 17. listopadu na Albertově zdvihnout transparent „Ať žije Zeman!“ a za odměnu se mohl účastník výletu podívat do zapovězených prostor Pražského hradu. A to vše bez jakékoli kontroly. „Nikdo nechtěl vidět ani občanský průkaz,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz kameraman České televize Jiří Krejčík.

Jiří Krejčík, kameraman České televize, účastník zájezdu se Zemanovci. foto:  Petr Topič, MAFRA

Stalo se to dva měsíce poté, co členové skupiny Ztohoven vyšplhali na střechu Pražského hradu a vyvěsili tam rudé trenky. Ihned po tomto incidentu začaly v prezidentské kanceláři „padat hlavy“, skončil například ředitel prezidentské ochranky Petr Dongres (více čtěte ZDE).

Kamery i rámy u vstupu. Kancelář chce lepší zabezpečení okolí Hradu

Nyní vyšlo najevo, že bezpečnostní opatření na Hradě neplatí pro všechny. Hradní kancléř Vratislav Mynář se totiž rozhodl, že na podporu prezidenta Miloše Zemana přiveze na Albertov k výročí 17. listopadu občany ze svých rodných Osvětiman. Na oplátku jim domluvil prohlídku v běžně nepřístupných prostorách Pražského hradu a závěrem i pohoštění s chlebíčky a vínem. Mezi účastníky zájezdu se vetřel i kameraman České televize Jiří Krejčík.

Jako slepý k houslím

„Nechci slíznout veškerou smetanu,“ zmiňuje Krejčík hned na úvod rozhovoru. A vzápětí dodá, že největší díl práce odvedl redaktor pořadu Reportéři ČT Lukáš Landa. Ze svého „výletu na Hrad“ si každopádně odnesl silný dojem: jak snadno a bez kontroly se lze dostat do prostor prezidentské kanceláře.

Lidovky.cz: Jak jste se stal účastníkem zájezdu na Pražský hrad, který pro obyvatele Osvětiman pořádal hradní kancléř Vratislav Mynář?
V pondělí před státním svátkem (16. listopadu; pozn. red.) jsem ve dvě hodiny odpoledne volal na tamní úřad, jestli mají ještě volné místo. Paní na úřadu se mě dokonce zeptala, kolik bych si přál míst v autobusu. Byl jsem opravdu konsternován, protože mým úkolem bylo spíše rozhovor natahovat a dopátrat se, kdo zájezd organizuje a platí. Zaskočilo mě, že to šlo tak lehce. Neptali se, odkud jsem, kdo jsem. Stačilo říct pouze jméno.

„Šokovalo mě, že se člověk nekontrolovaně dostane na Pražský Hrad, do nepřístupných a přísně střežených prostor jen za to, že zvedne mávátko prezidenta Zemana,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz kameraman ČT Jiří Krejčík.

Lidovky.cz: A druhý den, tedy na svátek 17. listopadu, jste se spolu s dalšími vydal do Prahy na Albertov demonstrovat na podporu Miloše Zemana?
Podle instrukcí paní z úřadu jsem se dostavil v devět hodin ráno před obecní úřad. Byla to taková zvláštní atmosféra. Slavnostně jsem se oblékl, uvázal kravatu, naleštil společenské boty. Byl státní svátek a avizovaná návštěva reprezentačních prostor Pražského hradu, kde se přijímají královny, státníci, diplomaté, elity. Byla to neobyčejná událost a nechtěl jsem tam jít jako drban. Většina lidí ale byla v džínách, pulovrech. Nikdo neměl kravatu nebo společenský oblek až na jednoho mládence. Oblečením jsem dosti vyčníval, a tak jsem v autobusu sako sundal a vzal si fleecovou mikinu, abych alespoň trochu zapadl mezi ostatní.

Lidovky.cz: Jak jste se ohlásil u autobusu? Den předtím jste jim pouze telefonicky sdělil, že chcete jet také. Ověřili si poté vaši totožnost?
Pan starosta (Osvětiman, Otakar Berka (KSČM) - pozn. red.) měl seznam účastníků zájezdu, ale pouze jmenný. Řekl jsem „Jiří Krejčík“ a to stačilo. Nekontrolovali mi občanský průkaz, místo bydliště či rodné číslo. Zkrátka nic. Byl jsem tam bez jakékoli kontroly mé totožnosti. Tuto naivitu či neopatrnost si vykládám jakousi touhou získat co nejvíce lidí. Aby byl autobus co nejvíce osazen a bylo mnoho lidí, kteří budou v rukou držet mávátka s nápisem „Ať žije Zeman!“. To jsem opravdu nečekal a vlastně celý výlet jsem byl šokován tím, jak snadné bylo dostat se do autobusu vypraveného z Osvětiman.

Lidovky.cz: Znal jste tam někoho? Tuším, že tam byli vesměs podporovatelé Miloše Zemana. Jaká byla v autobusu atmosféra?
Všichni se znali. Povídali si o tom, kdo již sklidil jablka, kdo nakrmil zvířata, co děti ve škole. Byl jsem cizí, sám a bez souseda. Vedle mě přes uličku seděl pan starosta se svou ženou. Dívali jsme se po sobě a cítil jsem, že by rád věděl, kdo jsem, ale neodvažoval se zeptat. Hlavním cílem pro mě bylo dostat se do reprezentačních prostor Pražského hradu. Musel jsem být velmi opatrný, abych celou reportáž Lukáši Landovi nepokazil. Vím, že na ní strávil mnoho dnů a reportáž byla připravovaná velmi dlouho dopředu. V autobuse jsem natáčel na telefon, ale trochu mě mrazilo, že mě odhalí a někde vysadí.

Lidovky.cz: Autobus vás tedy dovezl na Albertov, kde jste měli podpořit Miloše Zemana. Policie a organizátoři akce pečlivě vybírali, koho pustí do blízkosti pódia a kdo zůstane za policejními zátarasy. Předpokládám, že vy jste prošli bez problémů.
Vystoupili jsme z autobusu a vzali si transparenty. Držel jsem se v blízkosti pana starosty a k mému překvapení jsme došli k policejním zábranám, zhruba 40 až 50 metrů před pódiem, které nekompromisně hlídala policie. Tam již byly davy, ty ovšem dál policie nepustila. Nás z autobusu, díky panu starostovi, který si tykal s pánem v civilu, jenž dal pokyn policistům, pustili přednostně před tribunu.

Kameraman ČT Jiří Krejčík na demonstraci na podporu Miloše Zemana, kterou organizoval Vratislav Mynář.

Lidovky.cz: Kdo byl ten člověk? Byl od policie?
Zprvu jsem si myslel, že to byl velící důstojník v civilu. Ale nenapadlo mě, že to mohl být také organizátor, který dával pokyny policii. To je pro mě úplně alarmující, že policie vymezí prostor, do kterého nikoho nepustí, a organizátor určuje, kdo tam vstoupí a kdo ne. A to ještě na demonstraci 17. listopadu, svátku studentů.

Lidovky.cz: A na Albertově vás policie kontrolovala, například kvůli zbraním, nožům a podobně?
Ano, museli jsme z kapes vyndat klíče, mobil, opravdu nás kontrolovali velice důkladně ručními detektory. Prošli ale pouze lidé z autobusů nebo ti, kteří měli jakési doporučení od kancléře Mynáře. Bez doporučení se tam prostě nikdo nedostal.

Lidovky.cz: Kam jste zamířili po demonstraci?
Opět jsme nastoupili do autobusu a odvezli nás na Pražský hrad.

Lidovky.cz: A?
K mému velkému překvapení jsme zajeli přímo do prezidentských garáží. Na silnici byli ježci (silniční zábrana - pozn. red.) a voják se samopalem. Řidiči strážníkům ukázali jakýsi papír a oni nás opět bez jakékoliv prohlídky autobusu, zavazadel i cestujících pustili až do přísně střežených prezidentských garáží. Do této chvíle mě nikdo nekontroloval. V batohu jsem mohl mít cokoli nebo jsem se v davu na Albertově mohl s někým i vyměnit.

Lidovky.cz: Čím si to vysvětlujete, ten hladký průjezd?
Byla to asi naivita, trochu bohorovnost s protekcí, že jsme od kancléře Mynáře a on to všechno zařídil. Vše bylo přesné načasované, na nic jsme nečekali, nebylo tam žádné hluché místo. Vše bylo výborně zorganizované, průvodkyně byla skvělá, měla velmi profesionální výklad. Mohli jsme se volně pohybovat, sedat si na všechno. Dokonce i na barokní křesla v Habsburském salonku, kde se fotografují státníci při oficiálních návštěvách České republiky. Na asi osmdesát lidí byla vepředu průvodkyně a vzadu jeden muž, zřejmě z ochranky.

„Mohli jsme se volně pohybovat, sedat si na všechno. Dokonce i na barokní křesla v Habsburském salonku, kde se fotografují státníci při oficiálních návštěvách České republiky,“ vypráví Krejčík.

Hradní kancléř bez prověrky

  • Po téměř dvou letech, kdy kancléř Mynář o prověrku požádal, se letos v září dozvěděl konečný verdikt: Národní bezpečnostní úřad mu prověrku na stupeň 'Přísně tajné' neudělil. Proti rozhodnutí podal rozklad.
  • Spekulovalo se o tom, že úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, sám kancléř to ale popřel. Podle České televize má neudělení minimálně tři důvody: neprůhledné vlastnictví pozemků, anonymní akcie a to, že Mynář zamlčel třicet let starou nehodu v opilosti. "Byla to samozřejmě klukovina. Ale vzhledem k tomu, že to bylo téměř před 30 lety, tak jsem nepředpokládal, že to musím dokládat," okomentovat to pro televizi kancléř.
  • Navíc ačkoli Mynář o prověrku zažádal v prosinci 2013, vlastní prověřování začalo zhruba až o rok později, informovala Mladá fronta Dnes.
  • Prezident Zeman uvedl, že i když Mynář prověrku nezíská ani po využití všech opravných prostředků, místo na Hradě pro něj vždy najde.

Lidovky.cz: Po prohlídce bylo pro účastníky zajištěno pohoštění, dle slov starosty Berky ho připravil pan kancléř Mynář.
Servis byl úžasný, k dispozici byly chlebíčky, dorty, káva, víno, džusy. Nádherný porcelán, číše se zlatým proužkem. Číšníci ochotně dolévali víno. Ke konci přišel pan kancléř Mynář a všem poděkoval za podporu pana prezidenta. S pár lidmi se pozdravil, potřásl si rukou, vyfotografoval se.

Lidovky.cz: Tak jak se o tom bavíme: vnímali ti lidé, že jsou privilegovanou skupinou, mají zajištěn servis a prohlídku Hradu, kam se mnozí občané nikdy nedostanou?
Určitě. Věděli, že jedou do Prahy na Albertov podpořit prezidenta Zemana a mají zajištěn netradiční program. Tušil jsem, že je lákal Pražský Hrad. A vše bylo zadarmo. Autobus, transparenty, prohlídka hradu, pohoštění. Kdyby tam jeli jen za prezidentem, možná tam bude o pár desítek lidí méně. I pro mě byly hradní prostory lákadlem, nikdy jsem tam nebyl.

Lidovky.cz: Jaký dojem jste si z celého výletu odnesl? Ptám se s ohledem na to, že bezpečnostní opatření tam zjevně nefungovala.
Že se člověk nekontrolovaně dostane na Pražský Hrad, do nepřístupných a přísně střežených prostor jen za to, že zvedne mávátko na podporu prezidenta Zemana. To mě šokovalo. Ale i to, jak pan Mynář na Hradě vládne. Má být služebník, není pán Pražského hradu, je to státní úředník a má pravidla, která musí dodržovat. Demokracie je především o zodpovědnosti a dodržování pravidel. Ti nahoře by měli jít příkladem. Je naivní se domnívat, že my prostí občané se budeme chovat čestně, abychom šli příkladem těm nehoře. Ryba vždy páchne od hlavy. Navíc bezpečnost přece nemůže mít výjimku. Vynakládají se nemalé finanční prostředky ze státního rozpočtu na zajištění bezpečnosti pana prezidenta, a poté jen kvůli tomu, že jsem v zájezdu pana kancléře, žádná bezpečnostní opatření nefungují. To je velmi alarmující zjištění! Celý ten zájezd byl absurdní.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...