Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

'Tak jsem snědl tasemnici.' Místo léků budeme jíst parazity

Média

  18:22
PRAHA - Podle mnohých odborníků se blíží doba, kdy budeme místo léků pojídat parazity. Ředitel Parazitologického ústavu Akademie věd Julius Lukeš si to cvičně zkusil už v únoru.

Julius Lukeš, ředitel Parazitologického ústavu v Praze. foto: MAFRA- Slavomír Kubeš

Pro mnohé to byla ztřeštěnost, hloupý nápad, který hazarduje s lidským zdravím. Pro Julia Lukeše, uznávaného odborníka a ředitele Parazitologického ústavu Akademie věd, jen snaha ukázat lidem, že není nutné mít z parazitů strach. Letos v únoru tak dobrovolně snědl vajíčko škůlovce širokého, tedy tasemnice, která ve střevech dorůstá mnoha metrů.

„Zrovna ji tam měli kluci na stole, tak jsem ji do sebe hodil,“ usmívá se pedagog Jihočeské univerzity nad svým pokusem. Sám však přiznává, že šlo o nepromyšlený nápad, který byl z vědeckého pohledu zcela zbytečný. Aby totiž na sobě zjistil, jak tasemnice ovlivnila jeho zdravotní stav a střevní mikroflóru, musel by předtím odevzdat vzorky a následně je porovnat s výsledky z dob, kdy tasemnice začne „pracovat“.

„Opravdu jsem jen chtěl ukázat, že přehnané obavy jsou zbytečné,“ říká dnes. A důkaz se objevil nečekaně brzy, byť poněkud nechtěnou cestou. Když si Lukeš začal analyzovat vzorky, zjistil, že má ve střevech ještě jednu exotickou tasemnici a jednoho prvoka, o kterých dosud nevěděl.

„Hodně cestuju do exotických zemí, takže mě to zase až tak nepřekvapilo,“ říká s vážnou tváří. Žádné zdravotní potíže ale nepociťoval. Nedostavilo se nechutenství ani přehnaná chuť k jídlu, ubývání na váze nebo únava. „Jen trpím častějšími průjmy, ale to podle lékařů nemusí být na škodu,“ říká.

Podstatou výzkumu parazitologického ústavu, který tak Lukeš symbolicky zahájil na vlastním těle, totiž vůbec není popřít škodlivost tasemnice a zvrátit tak současné lékařské poznatky. Na-opak chce jen dokázat, že v některých případech není tasemnice nežádoucí, a může mít dokonce léčivé účinky.

„Medicína se celé minulé století úspěšně snažila lidské parazity vymýtit, není možná daleko doba, kdy se je bude účelově snažit do lidského těla vrátit,“ tvrdí Lukeš.

A chce to dokázat. Začíná hledat dobrovolníky, kteří by se podobně jako on nechali infikovat některým druhem parazita, ovšem tentokrát už s tím, že se nechají předem vyšetřit a poté odborně sledovat. Pro mnohé je nepochopitelně úspěšný. „Už dnes se mi hlásí například lidé, kteří třeba trpí kolitidou či Crohnovou nemocí,“ říká Lukeš. 

Jak dopadl pokus s tasemnicí? Co všechno by se jednou mohlo léčit pomocí parazitů? Jaké jsou další důkazy této léčby? Dočtete se v aktuálním čísle magazínu Pátek.

Dále v čísle:

Rok bez Komedie. Velký rozhovor s herečkou Ivanou Uhlířovou.

Porto Pátku LN: měl by stát dotovat pokračování těžby v dole Paskov?

Nepokradeš! Zaměstanci ročně odcizí věci za miliardy korun.

Brazílie a sport. Reportáž z chudinských čtvrtí, které musely ustoupit fotbalovému šampionátu.

Profil lékařky Radany Königové

 

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...