Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Taliban s Al Kajdou nechali zabít pákistánského křesťanského ministra

Svět

  9:43aktualizováno  12:49
ISLÁMÁBÁD - Zabijáci vyslaní hnutím Taliban a teroristickou sítí Al Kajda v Islámábádu zastřelili jediného křesťanského ministra pákistánské federální vlády. Dvaačtyřicetiletý křesťan Šáhbáz Bhattí, ministr pro náboženské menšiny, se ostře stavěl proti přísnému zákonu o rouhání, který umožňuje stíhat znevažování islámu či proroka Mohameda, a vyzýval k jeho změně.

Šáhbáz Bhattí foto: Reuters

Podle očitého svědka, kterého cituje agentura AP, byli útočníci tři. Na ministrovo auto začali střílet, jakmile vyjelo z domu na předměstí hlavního města Islámábádu. Dva z mužů pak otevřeli jeho dvířka a snažili se Bhattího vytáhnout ven, zatímco třetí opakovaně střílel dovnitř vozu ze samopalu typu kalašnikov. Z místa činu střelci ujeli bílým suzuki. Zatím není jasné, proč s sebou Bhattí neměl ochranku, kterou měl přidělenou.

V letácích zanechaných na místě se k útoku přihlásila Al-Káida a pákistánská odnož hnutí Taliban. "S požehnáním Alláha mudžáhedi pošlou každého z vás do pekla," varoval nápis na letácích.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon proti rouhání je v Pákistánu sledovaným a všeobecně přetřásaným tématem od listopadu loňského roku, kdy soud na jeho základě vůbec poprvé odsoudil k trestu smrti křesťanku, matku pěti dětí. Začátkem ledna zastřelil guvernéra nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb Salmána Tasíra jeden z jeho vlastních bodyguardů. Guvernér patřil mezi jednoznačné odpůrce zákona o rouhání a žádal pro pětačtyřicetiletou odsouzenou křesťanku prezidentskou milost.

Bhattího smrt je další ranou pro pákistánské liberály, kteří útok označili za symptom čím dál tím víc se radikalizující většinové muslimské populace. Vraždu vzápětí odsoudila i pákistánská vláda i úřad prezidenta Ásifa Alího Zardárího. Zločin přidal pochybnosti nad obrazem Pákistánu coby umírněného islámského státu a může ještě víc prohloubit politické zmatky v zemi disponující jadernými zbraněmi, která je životně důležitým partnerem USA v boji proti terorismu.

Vatikán v prohlášení uvedl, že varování papeže Benedikta XVI. o nebezpečí hrozícím křesťanům v této oblasti jsou plně oprávněná. K odsouzení se připojili i další zahraniční církevní i světští činitelé.

Bhattí, který byl opakovaně terčem výhrůžek smrtí, si byl zřejmě vědom, že může být kdykoli zabit. Zanechal předem videonahrávku pro BBC a satelitní televizi Al-Džazíra, kterou měly odvysílat v případě jeho smrti. V tomto vzkazu na rozloučenou Bhattí říká, že mu vyhrožoval Taliban i Al-Káida, ale že ho to neodradilo aby se zastával "utlačovaných a na okraj odsouvaných křesťanů a dalších menšin v Pákistánu". "Zemřu při obraně jejich práv," dodal Brattí. "Tyto hrozby a varování nemohou změnit mé názory

Autor: