Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Taxikáři chtěli za pět kilometrů jízdy tři tisíce korun

Česko

  12:33
PRAHA - Cesta z pražských Žlutých lázní k hotelu v Praze 5 vyšla letos v srpnu jednatřicetiletého Australana na neuvěřitelné tři tisíce korun. Správně měl přitom cizinec za zhruba pětikilometrovou trasu zaplatit jen dvě stovky.

Taxíky na letišti (ilustrační foto) foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Jenže taxikář se spolujezdcem jej zamkli ve voze a vyhrožovali, že částku musí zaplatit. Nakonec ho odvezli k bankomatu, kde si turista příslušnou částku vybral. Příhoda dokonale ilustruje, jaké zážitky mají návštěvníci metropole se zdejšími taxikáři.

K TÉMATU:

Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo, že po letech s nelichotivou reklamou definitivně zatočí. Resort shromáždí experty, kteří se „taxi novelou“ budou zabývat tak, aby nejpozději do roku 2013 byla nastavena nová pravidla.

Ministerstvu pomohou se zákonem i pražští úředníci

Po přísnějším metru na provozovatele taxislužby volá už řadu let neúspěšně vedení pražského magistrátu. Pokaždé však u vlády narazili, naposledy to bylo letos v říjnu.
 Návrh novely silničního zákona smetl kabinet ze stolu i kvůli tomu, že chystá vlastní, preciznější materiál. Potíž je v tom, že nebude hotový dříve než v polovině příštího roku. Pro nepoctivé taxikáře to znamená jediné: po metropoli si budou moci jezdit dál.

A prakticky beztrestně. Na „pražském“ návrhu vláda nejvíce kritizovala tu část materiálu, která umožňovala taxikáři zabavit auto. Týkalo by se to řidičů, kteří své služby nabízejí bez oprávnění, a navíc opakovaně. „Návrh institut zabavení vozidla jen zavádí, ale neupravuje postupy kontrolních a správních orgánů,“ namítá Radek Holý z ministerstva dopravy.

Sporné je podle něj i navrhované zabavení vozidla taxikáři, který není jeho majitelem. Na tuto část ustanovení poukazují i provozovatelé taxislužeb. „Nedovedu si to představit. Ve vlastnictví řidiče není značná část vozidel taxislužby,“ podotýká šéf společnosti Speed Cars Jiří Hrdlička.

Pokuta až 750 tisíc

S výtkami však Praha nesouhlasí. „Za porušení zákona o silniční dopravě, na základě kterého navrhujeme zabrání vozidla, je možné uložit pokutu až do výše 750 tisíc korun,“ tlumočí stanovisko magistrátu jeho mluvčí Tereza Krásenská. Podle ní by nový zákon nenarušil ani vlastnická práva.

„Majitel by byl po prvním zjištění neoprávněného podnikání upozorněn, že je jeho vozidlem páchána protiprávní činnost, a jaké důsledky v případě opakovaného zjištění mohou nastat,“ doplnila Krásenská. Už teď je jisté, že výrazná část ministerského návrhu nakonec vzejde z pražské verze. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) totiž minulý týden vyzval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby se metropole na znění konečné verze podílela.

KDE MAJÍ NEJLEPŠÍ TAXI SLUŽBY?

Stejně jako Praha chce resort například upravit systém vydávání průkazů. Jeden řidič totiž může být v současnosti zaměstnaný u více provozovatelů taxislužeb zároveň - a může tak získat i více průkazů o způsobilosti.

„Když se mu podaří odebrat všechny průkazy, může se vrátit s průkazem mimopražského dopravce nebo se nechá zaměstnat firmou, které absence průkazu nevadí,“ poukázal na jeden z nešvarů taxislužeb pražský zastupitel Petr Hulinský (ČSSD). Podle plánované novely budou průkazy vydávány konkrétním řidičům, což umožní pokutovat pouze je.