Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Teror v Indii: situace je stále nepřehledná

Svět

  9:09aktualizováno  14:07
BOMBAJ - Přes stovku mrtvých, více než 300 zraněných, požárem poničený tradiční hotel a krvavé stopy na více než desítce dalších míst. To je prozatímní bilance série teroristických útoků, které ve středu večer otřásly indickou Bombají. Policii a armádě se do této chvíle nepodařilo zcela vyrovnat se všemi ozbrojenci, z nichž někteří stále zadržují rukojmí. Mezi oběťmi i rukojmími je také množství cizinců, zatím ale nejsou zprávy o tom, že by útoky zasáhly české občany.

Lidé se schovávají, když slyší výstřely u hotelu Tádž mahal. foto: ČTK

K útokům na hotely Tádžmahal a Oberoi, na železniční stanici, kino, nemocnici, kavárnu či obytnou budovu s židovským střediskem a synagogou, se přihlásila dosud málo známá organizace Dekánští mudžahedíni. Její motivy ale nejsou známy. Svět útoky důrazně odsuzuje.

Ani 24 hodin po útocích se nepodařilo v Bombaji obnovit pořádek. Zvláštní jednotky se dnes snaží získat plnou kontrolu nad luxusním hotelem Oberoi, který ozbrojenci obsadili, ale situace je stále nepřehledná, takže není jasné, kolik rukojmích dosud zadržují.

Policie zatkla devět mužů, které z provedení útoků podezřívá, ale dalších deset až 12 ozbrojenců se podle armády skrývá na několika místech ve městě.

Češi mezi zraněnými, zadržovanými a mrtvými asi nejsou
Stovky příslušníků speciálních jednotek kolem 19:00 SEČ už údajně beze zbytku prohledaly hotel Tádžmahal, osvobodily všechny zadržované lidi a zabily poslední tři ozbrojence.

Zprávy, že vládní síly získaly kontrolu nad hotelem, se objevovaly i dříve během dne. Z místa se ale přesto stále ozývaly exploze a střelba. Operace v druhém z luxusních hotelů, Oberoi, stále pokračují; v budově navíc přes den vypukl požár.

Hasiči se snaží uhasit oheň v hotelu Taj.

Bilance počtu obětí se od sebe zatím značně liší. Zpravodajská televize CNN informuje o 125 mrtvých a více než 320 zraněných. Agentura AP se zmiňuje o 119 obětech. Mezi mrtvými je podle CNN nejméně šest cizinců z Austrálie, Japonska, Itálie, Británie a Německa. Asi dvě desítky cizinců jsou také mezi zraněnými. České velvyslanectví v Indii nemá zprávy, že by mezi mrtvými, zraněnými nebo zadržovanými byli čeští občané.

Nejasná je také situace v židovském centru ortodoxního chasidského hnutí Chabad Lubavič. Podle jistého indického zdroje se z budovy zachránilo osm lidí. Nejmenovaný diplomat, který dění u centra sleduje, to ale popřel.

Představitel izraelské ambasády v Indii, který si nepřál být jmenován, podle Reuters prohlásil, že útočníci mohou ve městě zadržovat 20 i více občanů Izraele jako rukojmí.

Svět útoky odsuzuje
Teroristické útoky v Bombaji vyvolaly šok místních obyvatel i zahraničních turistů a záplavu odsuzujících reakcí a nabídek pomoci v zahraničí.

Za "naprosto nepřijatelné" označil podobné násilí generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Soustrast indickému lidu a rodinám zabitých a zraněných civilistů vyjádřil americký prezident George Bush i jeho nástupce, nově zvolený prezident Barack Obama.

Střílelo se z aut
Útoky odsoudili mimo jiné také český premiér Mirek Topolánek, generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer či vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Ten zdůraznil, že tyto činy znovu ukazují nutnost jednotného postupu mezinárodního společenství proti terorismu.

Indický premiér Manmóhan Singh dnes řekl, že útoky byly pravděpodobně připraveny s napojením na nejmenované teroristické skupiny ze zahraničí.

Podle indické agentury IANS indické námořnictvo zadrželo nákladní loď, která mohla být plavidlem, jež pachatele teroristických útoků do Bombaje dopravilo. Loď nedávno připlula do Indie z pákistánského Karáčí. O napojení na Pákistán hovořil v souvislosti s útočníky i nejmenovaný vysoký představitel indické vlády, kterého citovala agentura AFP.

Záběry, které odvysílaly indické televizní stanice, ukázaly ozbrojence v jedoucích dodávkách, kteří stříleli po lidech na bombajských ulicích.

Zaměstnanci hotelů z nich evakuovali zraněné hosty na zavazadlových vozících, další vyděšení hosté stáli v hotelových oknech.

Indie oznámila, že burza v Bombaji dnes zůstane uzavřená kvůli pokračující krizi. Uzavřeny zůstaly i místní školy a policie vyhlásila zákaz vycházení kolem historického oblouku Indická brána, který je hojně navštěvován turisty a který byl postaven jako památník první návštěvy britského krále Jiřího V. a královny Mary v Indii roku 1911. V blízkosti oblouku stojí hotel Tádžmahal.

Motiv neznámý
Většina zemí svým občanům prostřednictvím velvyslanectví radí, aby kvůli bezpečnostní situaci zvážili plánované cesty do Bombaje a případně je odložili. Některé aerolinky, například německá letecká společnost Lufthansa, dnes kvůli bezpečnostní situaci zrušily lety do Bombaje. Velká část pravidelných mezinárodních linek však do Indie odletěla.

Motiv útoků zatím není zcela jasný. Přihlásila se k nim doposud málo známá organizace Dekánští mudžahedíni. Indický premiér Manmóhan Singh v projevu řekl, že útoky byly pravděpodobně připraveny s napojením na nejmenované teroristické skupiny ze zahraničí. Vysoký představitel indické vlády podle agentury AFP prohlásil, že útočníci pocházeli pravděpodobně z Pákistánu.

Svědci ale uvedli, že útočníky byli mladí jihoasijští muži hovořící hindsky nebo urdsky, což naznačuje, že šlo spíš o příslušníky indické militantní skupiny než o cizince.


Kufry zbylé po pasažéřích na vlakovém nádraží.

Série teroristických útoků byla dobře naplánovaná a zřejmě byla
připravena ve spolupráci s blíže neurčenými skupinami v zahraničí. V dnešním projevu to podle agentury Reuters řekl indický premiér Manmóhan Singh.

Podezřelý terorista se zbraní v ruce u vlakového nádraží.

reportáž americké televize CBS

Atentátníci zaútočili celkem na deset až 17 cílů, použili při tom automatické pušky a granáty. Šlo o místa, která navštěvují turisté. Mezi cíly teroristů bylo kromě dvou luxusních hotelů také Nádraží čhatrapatího Šivádžího, kavárna a kino. Svědci uvádějí, že útočníci se zaměřovali na Brity a Američany.

Český konzul v Bombaji Eduard Řeháček řekl, že podle informací, které obdržel e-mailem, byl v inkriminované oblasti ubytován jeden cestovatel z České republiky. Nicméně z hotelu, kde bydlel, se odhlásil ve středu asi v poledne místního času, tedy dříve, než teroristé zaútočili.

Lidé stojí kolem zničeného automobilu. 

Indie v posledních letech zažila řadu teroristických útoků s mnoha oběťmi na životech. Odpovědnost za ně většinou připsala islámským ozbrojencům, ale z některých podezřívala i hinduistické extremisty. Středeční atentáty se mohou negativně podepsat na indické ekonomice, která patří k nejrychleji rostoucím v Asii, protože investoři se nyní mohou začít bát.

Záběry indické televize

Útoky odsoudil kromě jiných také Bílý dům i příští americký prezident Barack Obama, Francie předsedající Evropské unii, Austrálie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Spojené státy a Austrálie nabídly indickým úřadům pomoc.

Noc hrůzy očima svědků
Cizinci i obyvatelé Bombaje se třesou, když vyprávějí o noci hrůzy. O tom, jak se poschovávali pod stoly v luxusních pětihvězdičkových hotelech, zatímco zaměstnanci restaurace chvatně zamykali dveře, když se z haly pod nimi ozval štěkot střelby a výbuchy, píše dnes agentura AP.

"Byli jsme na večeři, když jsme slyšeli výstřely, Vypukla střelba a ozvaly se výbuchy. Zůstali jsme na podlaze, spousta lidí si polehala pod stoly, pod nábytek a zaměstnanci hotelu nám říkali, abychom byli tiše," vypráví Cheryl Robinsonová, britská turistka, která spolu se dvěma přáteli zůstala uvězněná v hotelu Tádž Mahal. "Hoteloví zaměstnanci byli fantastičtí. Zamkli dveře a varovali nás, že máme sedět bez pohnutí."

Restauraci i hotelové pokoje podle jejích slov zaplavila voda poté, co v chaosu střelby a explozí popraskaly vodovodní trubky. "Leželi jsme na zemi ve vodě. Slyšeli jsme, jak pod námi běhají lidé. Bylo to děsivé," dodává. O sedm hodin později se bosá, třesoucí se Robinsonová ocitla před hořícím, ale nadále majestátně vyhlížejícím hotelem s kamenným sloupovím, který rozbitými okny vydechoval černý kouř. Vojáci a hasiči jí pomohli stejně jako několika dalším slézt ven po žebříku a uniknout z ohněm zachvácené budovy. Hlouček plačících turistů ze Španělska, Itálie a Británie, všichni rovněž bosí, se před hotelem choulil k sobě a novináře lačné novinek zaháněl máváním rukama.

Bez míření stříleli kolem
U hlavní bombajské železniční stanice příslušníci
speciálních vojenských jednotek bojovali s útočníky v černých košilích a džínách, kteří měli batohy nadité střelivem. Stanice byla přitom plná lidí čekajících na vlaky, které je dopraví domů.

Před nádražím vypráví Nasím Inám, jak viděl cestující padat k zemi, když na stanici doběhl, aby chytil pozdní večerní vlak. Na stanici vpadli čtyři mladíci v černých tričkách a modrých džínách ozbrojení velkými puškami. "Začali bez míření střílet kolem sebe a pak utekli. Během několika vteřin lidi jednoduše popadali k zemi," říká Inám a není schopen uklidnit třesoucí se ruce. "Byli strašně mladí. Stál jsem za nimi. Byl jsem hned za nimi, kdyby se otočili, tak jsem to mohl být já."





Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...