Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tichá pole: český a světový sound art ve Školské

Kultura

  6:00
PRAHA - První zásadní festival „jiné hudby“ roku 2014 je tu – a potvrzuje, že zvuk se usídluje v galeriích čím dál víc. Výstava doprovázená koncerty a projekcemi je nazvaná Tichá pole cestou z práce a v pražské Galerii Školská 28 začíná v pondělí 13. ledna.

Tichá pole cestou z práce foto: Reprofoto

Počínaje pondělní vernisáží se ve Školské rozezní deset zvukových projektů, dokumentů o umělcích, kteří naslouchají skutečnému světu a slyšené formují do podoby artefaktu.

"V krajině zvukových expedic do málo probádaných oblastí současnosti", jak uvádějí pořadatelé, se pohybují Češi (Peter Graham, Miloš Vojtěchovský), jsou tu však i renomovaní zástupci avantscén z Berlína (Andrea Neumann), Barcelony (Ferran Fages) a Londýna (původem řecká Dimitra Lazaridou-Chatzigoga). Celý projekt prochází proměnou: první dny budou znít nejintenzivnější nahrávky, postupně bude přibývat těch, v nichž dominují jemné záchvěvy, detaily a ztišení. V polovině výstavy se to zas otočí: poslední večer uzavře performance se zvuky pražských nádraží a vlaků.

Tichá pole cestou z práce

Galerie Školská 28, Praha
14. – 29. ledna 2014
Kurátor: Ivan Palacký
Autoři: Tomáš Procházka, Handa Gote, Alfredo Costa Monteiro, Dimitra Lazaridou Chatzigoga, Lucie Vítková, Jez Riley French, Noid, Peter Graham, Andrea Neumann, Ferran Fages, Slávek Kwi, Peter Cusack, Michal Kindernay, Miloš Vojtěchovský, Udo Noll

Expozici v Galerii Školská 28 připravil hudebník a architekt Ivan Palacký, který je už přes deset let renomovaným volným improvizátorem. Celá tahle scéna míří k novým zážitkům skrze naslouchání: spojuje ji názor, že zvukové situace, vyhmátnuté ve skutečném světě, mohou být stejně naplňující jako hudební motiv, pádný dokument, kreativní výzkum.

Naslouchat skutečnému zvuku...

Je to kultura pro ty, kdo se chtějí pozastavit: koneckonců, právě tato scéna předloni participovala na "pomalé olympiádě", kulturní kontraakci, která v Británii šla proti adrenalinovému charakteru oficiálního olympijského roku. Dobře ji přibližuje i průvodní Palackého informace, či báseň: "Není tomu tak dávno, co jsem denodenně, cestou z práce, která mě nezneklidňovala, toužil zastavit se večer za městem uprostřed tichých polí a poslechnout si hudbu, kterou hrají. Chtěl jsem ji zaznamenat na příruční digitální rekordér a druhý den si ji tamtéž pustit do sluchátek, poslouchat zároveň tu jejich "dnešní" hudbu, kterou hrají. (...) Nikdy k tomu nedošlo. Býval jsem tou cestou z práce totiž příliš unavený, než abych ještě vyjížděl za město dvaapadesátkou. Vy ale teď máte možnost."

Vernisáž se koná v pondělí 13. ledna v 18 hodin. Vystoupí na ní Tomáš Procházka a divadelně-výzkumný soubor Handa Gote Research & Development.

Doprovodný program

15. 1. v 19:00 - Komentovaná projekce ukázek z filmů: Phil Niblock, John Grzinich a Lucien Castaing-Taylor.

16. 1. v 19:30 - Koncert - Lucie Vítková

23. 1. v 19:30 - Koncert - Angélica Castelló & Dafne Vicente-Sandoval, Ivan Palacký & Petr Vrba

29. 1. v 19:30 - Zvuky Prahy - koláž z pražských vlaků a nádraží

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!